Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Komórka pełna poświęcenia

SN
Pod wpływem intensywnego promieniowania słonecznego zdrowe komórki skóry popełniają... samobójstwo.

Wybierają śmierć, aby nie zaszkodzić reszcie organizmu. Gdyby tego nie zrobiły, mogłyby się przekształcić w komórki rakowe. Jak działa mechanizm takiej dobrowolnej śmierci?

Odpowiedzi na to pytanie szukali ostatnio naukowcy z Uniwersytetu Teksańskiego w Austin (USA). Emitowane przez Słońce promieniowanie ultrafioletowe może uszkodzić DNA, sprawiając, że komórka uwolni się spod kontroli organizmu i zacznie dzielić, dając początek kolejnym pokoleniom zdegenerowanych komórek. W ten sposób może nawet dojść do rozwoju nowotworu.

Mechanizmy obronne organizmu próbują nie dopuścić do niekontrolowanego podziału chorych komórek. - Jedna z metod polega na zmuszeniu stwarzającej zagrożenie komórki do tego, aby sama się unicestwiła.

Czy jednak jest to samobójstwo, czy też zniszczenie potencjalnie niebezpiecznej sąsiadki, która pod presją zewnętrzną popełnienia harakiri, jeszcze nie wiadomo - mówi Laurie Owen-Schaub, autor badań. W każdym razie śmierć następuje zazwyczaj przez apoptozę, czyli rozerwanie na strzępy materiału genetycznego, aby stał się on całkowicie bezużyteczny.

Podczas eksperymentów na myszach Owen-Schaub odkrył substancję, pod wpływem której komórki popełniają takie samobójstwo. Naukowiec sądzi, że gdyby ten związek podawać profilaktycznie ludziom, może rzadziej chorowalibyśmy na nowotwory.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza