Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koncerty, premiery, nagrody. Podsumowanie roku 2021 w teatrach i filharmonii

Anna Czerny-Marecka
Anna Czerny-Marecka
"Szewcy" Witkacego
"Szewcy" Witkacego Magdalena Tramer
Mimo pandemii i lockdownów słupskie instytucje kulturalne nie próżnowały w roku 2021. Były premiery, grano wiele spektakli i koncertów online i na żywo, posypały się nagrody. Zobacz podsumowanie rocznej działalności Nowego Teatru, Teatru Lalki Tęcza i Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara.

Nowy Teatr im. Witkacego

4 stycznia
Nowy Teatr zdobył liczne wyróżnienia w „Subiektywnym Alfabecie Teatralnym 2020 Arama Sterna", podsumowującym wydarzenia teatralne z całego kraju, opublikowanym na portalu Teatrdlawszystkich.eu. Zauważono aktorów (Monika Janik, Igor Chmielnik, Wojciech Marcinkowski), otwarcie nowej siedziby, przedstawienie „Szewcy” w reż. Pawła Świątka, kostiumy w „Szewcach” (Marcin Chlanda).

19 lutego
Odbył się pierwszy spektakl w nowej siedzibie słupskiego teatru, na który zaproszona była publiczność. Na „Wykrywacz kłamstw” w reżyserii Dominika Nowaka, dyrektora NT, przyszło sporo widzów, choć z powodu pandemii zajęta mogła być tylko połowa miejsc.

27 lutego
Wystawienie na żywo „Szewców” Witkacego w reżyserii Pawła Świątka. Premiera odbyła się online 20 grudnia 2020 r.

6 marca
50 tysięcy złotych otrzymał Nowy Teatr im. Witkacego w Słupsku na stworzenie spektaklu „Ciemna woda”. Pieniądze przyznał Instytut Teatralny im. Zbigniewa Raszewskiego w ramach programu „Dramatopisanie”. Oprócz Nowego Teatru laureatami zostały tylko dwa teatry z całego kraju.

11 marca
Nowy Teatr zaprezentował premierę „Stolp. Dzień Kobiet”. Spektakl miał być prezentowany 6 czerwca 2020 roku, ale plany pokrzyżowała epidemia koronawirusa. Później spektakl przełożono na listopad, ale i wtedy kolejna fala epidemii i związane z nią obostrzenia pozamykały teatry.

30 marca
Dominik Nowak, dyrektor Nowego Teatru, z okazji Międzynarodowego Dnia Teatru, został uhonorowany nagrodą Marszałka Województwa Pomorskiego.

11 czerwca
Premiera - "Wieczór kawalerski" - komedia omyłek. Reżyseria Paweł Pitera.

6 sierpnia
Pierwszy spektakl na dachu Nowego Teatru. "Projekt Leśmian" to był poetycki koncert w wykonaniu Moniki Bubniak i Przemysława Książka. Artyści zaprezentowali wiersze Bolesława Leśmiana przy akompaniamencie muzyki elektronicznej.

17 września
Premiera spektaklu "Ciemna woda" A. Muskarii w reżyserii Iwo Vedrala.

5 grudnia
Premiera „Opowieści wigilijnej” Dickensa w adaptacji i reżyserii Karoliny Maciejaszek.

Teatr Lalki Tęcza

13 lutego
Powrót do grania po lockdownie – spektakl „O trzech zaklętych królewnach, czyli opowieści rozbójników”.

31 marca
Michał Tramer, dyrektor Tęczy, otrzymał, wraz z Dominikiem Nowakiem, dyrektorem Nowego Teatru, Medal Senatu RP od senatora Kazimierza Kleiny.

22 maja
Premiera na żywo rock opery „Śnieżka” w reżyserii Tomasza Manna. Premiera online odbyła się 8 maja.

26 czerwca
Noc Kupały 2021 – czyli miłosna machina czasu. Tak nazwano wydarzenie przygotowane przez Teatr Lalki Tęcza oraz słupski Uniwersytet Trzeciego Wieku, które odbyło się w Parku Kultury i Wypoczynku w Słupsku, na terenie Słupskiego Ośrodka Sportu i Rekreacji.

4 września
Inauguracja 75. sezonu spektaklem „Przygody Kubusia” w reż. Macieja Gierłowskiego – na ulicy Nowobramskiej.

21 października
Powrót cyklu „Czwartki dorosłego widza” – przypomnienie spektaklu „Osobliwe zdarzenie” Matteo Spiazzi’ego.

Polska Filharmonia Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara

Czerwiec
Filharmonia pozyskała fundusze zewnętrzne na trzy projekty: Konstytucja 3 Maja, Operetka w Filharmonii, Muzyka Polska XX Wieku. Razem ponad 100 tysięcy złotych.

1 września
Stanowisko dyrektora filharmonii objął prof. Bogdan Kułakowski. Pianista, wykładowca na Akademii Muzycznej w Gdańsku i jej były rektor, zastąpił Rubena Silvę, który odszedł do filharmonii w Kaliszu.

19 listopada
Światowe prawykonanie koncertu wiolonczelowego "Pictures for Cello & Symphony Orchestra" Leszka Kułakowskiego. Zagrała orkiestra Polskiej Filharmonii Sinfonia Baltica im. Wojciecha Kilara pod batutą Rubena Silvy, zaś wiolonczelowe partie solowe wykonał Tomasz Strahl.

26 listopada
Koncert Leonory Armellini, zdobywczyni V nagrody na XVIII Międzynarodowym Konkursie Pianistycznym im. Fryderyka Chopina (Warszawa, 2021).

10 grudnia
Koncert uczniów Państwowej Szkoły Muzycznej I i II st. im. I. J. Paderewskiego – zwieńczenie dużego projektu "Od Marii Szymanowskiej do Marii Dziewulskiej. Kobieca historia polskiej muzyki klasycznej" dofinansowanego przez Fundację BGK w programie „Dzieci Kapitana Nemo” – 2021.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza