Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kończy się tydzień kultury tybetańskiej w Słupsku (zdjęcia, wideo)

Dorota Aleksandrowicz [email protected]
Do 21 lipca w pobliżu słupskiego tramwaju będzie można zapoznać się z kultura tybetańską.
Do 21 lipca w pobliżu słupskiego tramwaju będzie można zapoznać się z kultura tybetańską. Kamil Nagórek
Do 21 lipca trwać będzie w Słupsku tydzień kultury tybetańskiej. Będzie można wziąć udział w wykładach, zobaczyć ceremonię sypania mandali czy posłuchać tybetańskiej muzyki.
Dni Tybetu w SłupskuDni Tybetu w Słupsku.

Dni Tybetu w Słupsku

Do 20 lipca w letnim Centrum Informacji Turystycznej w tramwaju miejskim przy ul. Nowobramskiej, w godz. 10-17 będzie można zobaczyć wystawę poświęconą kulturze i sztuce Tybetu. Podczas tygodnia tybetańskiego, w pobliżu słupskiego tramwaju będzie można zapoznać się z ceremonią sypania mandali, zobaczyć wystawę thanek (typ namalowanego lub wyhaftowanego zwoju o buddyjskiej tematyce religijnej) czy posłuchać muzyki tybetańskiej.

Mandala to idealny obraz kosmosu, będącego w pełnej równowadze. Ma ona również przypominać o tym, że wszystko we wszechświecie jest nietrwałe. Proces sypania mandali rozpoczął tybetań­ski mnich we wtorek, 16 lipca, poprzez wyrysowanie schematu. Następnie przez kilka dni będzie wypełniał ją kolorowym piaskiem, a ostatniego dnia sypania mandali, czyli w sobotę o godzinie 17, zniszczy ją. Tego dnia mnich będzie rozdawać piasek uczestniczącym w niszczeniu mandali osobom, a resztę wysypie do rzeki.

- Mandala sypana będzie w intencji pomyślności naszego miasta i jego miesz­kań­ców. Każdy może przyjść również ze swoimi własnymi życzeniami - mówi Jacek Szuba z Agencji Promocji Regionalnej Ziemia Słupska.

Dodaje on, że mandala i proces jej powstawania jest niecodziennym, wspaniałym wydarzeniem artystycznym, które do niedawna możliwe było do zobaczenia tylko i wyłącznie w klasztorach bud­dyzmu tybetańskiego.

- Dzięki tybetańskiemu tygodniowi będziemy mogli zobaczyć ten proces na własne oczy - oznajmia Szuba.

Wszyscy zainteresowani kulturą Tybetu będą mogli posłuchać także tamtejszej muzyki. Dla tej charakterystyczne są długie trąby dun chen, bębny, niski, gardłowy męski głos lub wysoki śpiew kobiet.

Ciekawostką jest, że podczas tybetańskiego tygodnia w Słupsku przebywać będzie ośmiu Tybetańczyków, z których większość przybyła do Polski na zaproszenie Zespołu Szkół Bednarska oraz fundacji Sam Dżub Ling. Pochodzą oni w większości z wioski Golok Toe w tybetań­skiej prowincji Kham oraz z prowincji Amdo.

Wszyscy, którzy spragnieni będą informacji dotyczących tybetańskiej kultury, mogą wybrać się dodatkowo na wykłady, które odbędą się w słupskiej Herbaciarni 17, 19 i 21 lipca o godz.18.

Pierwszego dnia wysłuchamy wykładu "W blasku Potali. Tybet w obrazach kulturoznawcy", drugiego dnia - "Polacy o dachu świata", a trzeciego - "Sakralny taniec Tybetu czam". Wykłady poprowadzą Daniel Kalinowski, Adela Kuik-Kalinowska oraz Donata Trapkowska. - W wykładach uczestniczyć będzie również mnich ze Szkoły Gelug-Pa (z linii Dalajlamy) A-jam, który odpowie na pytania dotyczące Tybetu i tamtejszej kultury. Chodzi o to, aby nie był to suchy wykład, ale także ciekawa dyskusja - podkreśla Szuba.

Ponadto, na najbliższym Jarmarku Gryfitów, który odbędzie się 21 lipca w godz. 11-16, zostanie zaprezentowana kultura tybetańska. Podczas jarmarku będzie można pokolorować Śnież­nego Lwa, znajdującego się na fladze Tybetu oraz złożyć go do specjalnie przygotowanych skrzynek w ramach akcji zwanej "44 000 Lwów Pokoju".

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza