Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec krzyża w Słupsku. Rada Miejska przeciw budowie repliki krzyża z Giewontu

Grzegorz Hilarecki
Grzegorz Hilarecki
Radni miejscy zmienili zdanie o 180 stopni. Przegłosowali uchylenie uchwały z 2006 roku o budowie w Słupsku repliki krzyża z Giewontu.

W środę podczas sesji Rady Miejskiej w Słupsku uchylono uchwałę sprzed 16 lat. Kończy to sprawę repliki krzyża z Giewontu na osiedlu Westerplatte, który miał być widoczny z całego miasta. Za uchyleniem głosowało 14 radnych z klubu Łączy nas Słupsk i Platformy Obywatelskiej. Przeciw było 5 radnych z PiS, jeden radny z tej partii się wstrzymał.

Inicjatorami uchwały była grupa radnych: Beata Chrzanowska, Jan Lange, Kazimierz Czyż, Bożena Hołowienko, Bogusław Dobkowski, Renata Stec, Małgorzata Lenart, Aldona Żurawska.

Środowa decyzja rajców ucieszyła działaczy Stowarzyszenia Rozwoju „Inspiracje”, którzy byli inicjatorami zbiórki podpisów, by z krzyża zrezygnować w ramach uchwały obywatelskiej. Ale ich działania zakończyły się niepowodzeniem. Nie zeberali wymaganej liczby 300 podpisów.

"Przypomnijmy, w ramach obywatelskiej inicjatywy uchwałodawczej zweryfikowano 286 na 300 (złożonych 336) wymaganych podpisów mieszkańców i mieszkanek Słupska z czynnym prawem wyborczym do Rady Miejskiej w Słupsku" - napisano na profilu stowarzyszenia.

Wtedy sprawy w swoje ręce wzięli radni. Tym samym anulowali decyzje rady miejskiej z 2006, 2005 i 2004 roku o upamiętnieniu w Słupsku Jana Pawła II przez budowę repliki krzyża z Giewontu. 18-metrowy krzyż miał stanąć na osiedlu Westerplatte i miał być widoczny z całego miasta.

Tak to przed sesją tłumaczyła przewodnicząca rady Beata Chrzanowska: - To bardzo emocjonalna sprawa dla wielu z nas. Trzeba jednak wyraźnie powiedzieć, że z powodów organizacyjnych - braku wsparcia ze strony WAM oraz inicjatorów przedsięwzięcia oraz zmiany planu zagospodarowania terenu jaka się wydarzyła w ciągu 16. lat, uchwała nie ma szansy na bycie wykonaną. Trzeba odważnie powiedzieć, że to przykre ale przedłużanie czasu jej funkcjonowania w "niebycie" musi się skończyć.

Uchwała z 2006 o budowie krzyża przez miasto nie została zrealizowana, ale komitet budowy krzyża domagał się teraz od samorządu jej wykonania. Stąd powrót sprawy do samorządu.

Przypomnijmy, że zanim w 2006 r. Rada Miejska podjęła uchwałę zobowiązującą władze miejskie do budowy krzyża, przeprowadzono konsultacje społeczne i były to pierwsze prawdziwe konsultacje w Słupsku. Słupszczanie mogli wówczas wybrać jedną z propozycji, jak uczcić pamięć o Ojcu Świętym. Do wyboru mieli: zwykły pomnik Jana Pawła II (3-metrowy), dzwon (1 metrowy), utworzenie Fundacji Miłosierdzia Bożego im. Jana Pawła II lub replikę krzyża stojącego na Giewoncie. Większość tych, którzy w ratuszu wypełnili ankietę opowiedziała się za krzyżem.

Po nich 27 września 2006 roku Rada Miejska w Słupska podjęła uchwałę: "W sprawie wzniesienia repliki krzyża stojącego na Giewoncie". Treść jest krótka, to dwa punkty. Pierwszy: W oparciu o wyniki konsultacji społecznych postanawia się uczcić osobę Jana Pawła II poprzez wzniesienie repliki krzyża stojącego na Giewoncie. Drugi to numery działek przy ulicy Hubalczyków, na których ma stanąć replika.

Teraz 28 września 2022 roku Rada Miejska anulowała uchwałę sprzed 16 lat, kończąc sprawę upamiętnienia Jana Pawła II w mieście krzyżem.

od 7 lat
Wideo

echodnia.eu W czerwcu wybory do Parlamentu Europejskiego

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza