Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koniec użytkowania wieczystego. 2,5 mln osób będzie wkrótce właścicielami lub współwłaścicielami

Katarzyna Paczewska
Katarzyna Paczewska
Ustawą zajmie się teraz Senat. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r. Tego dnia 2,5 mln użytkowników wieczystych stanie się właścicielami
Ustawą zajmie się teraz Senat. Jest szansa, że nowe prawo zacznie obowiązywać już od 1 stycznia 2019 r. Tego dnia 2,5 mln użytkowników wieczystych stanie się właścicielami Fot. Tomasz Bolt
Wszystko wskazuje na to, że na początku przyszłego roku 2,5 mln gospodarstw domowych zostanie właścicielami lub współwłaścicielami gruntu, na którym mieszkają.

„Zmiana użytkowania wieczystego we własność właśnie uchwalona przez Sejm! Jesteśmy już jedną nogą w rzeczywistości bez gigantycznych i niespodziewanych podwyżek opłat za użytkowanie” - napisał w piątek na Twi-tterze Jerzy Kwieciński, minister inwestycji i rozwoju.

W piątek prawie jednogłośnie posłowie uchwalili uwłaszczenie (425 z 427, 2 się wstrzymało). Co to oznacza? Od początku 2019 roku użytkowanie wieczyste gruntów zabudowanych budynkami mieszkalny-mi jednorodzinnymi i wielolokalowymi zostanie przekształcone we własność.

Przeczytaj też: Z użytkowników staną się właścicielami. Ale nie wszyscy

Problemy wymuszają zmiany

Projekt ustawy był odpowiedzią na problemy z przekształcaniem praw użytkowania wieczystego na mocy obowiązującej ustawy z 2005 r. o przekształceniu prawa użytkowania wieczystego w prawo własności nieruchomości.

Obowiązująca ustawa z 29 lipca 2005 roku, w niektórych sytuacjach, nie zapewnia właścicielom lokali w budynkach wielolokalowych faktycznej możliwości przekształcenia prawa użytkowania wieczystego gruntu w prawo własności.

„Źródłem problemów przy przekształceniu praw na gruntach zabudowanych budynkami wielolokalowymi jest konieczność uzyskania zgody na przekształcenie wyrażonej przez wszystkich właścicieli lokali, którym przysługują udziały w prawie użytkowania wieczystego gruntu. Wprawdzie ustawa o przekształceniu umożliwia wystąpienie z żądaniem przekształcenia przez współużytkowników wieczystych, których suma udziałów wynosi co najmniej połowę, jednak w sytuacji, jeżeli chociaż jeden współużytkownik wieczysty zgłosi sprzeciw wobec złożonego wniosku o przekształcenie, postępowanie jest zawieszane. Zatem brak zgody jednego współużytkownika wieczystego blokuje nabycie prawa własności gruntu przez pozostałych mieszkańców budynku” - informowało w czerwcu na swojej stronie internetowej Ministerstwo Inwestycji i Rozwoju.

Czy takie przekształcenie będzie obowiązkowe i kogo będzie dotyczyć?
- Tak. Z mocy prawa każdy korzystający z użytkowania wieczystego stanie się właścicielem działki, pod warunkiem, że jest ona wykorzystana na cele mieszkaniowe. Stanie się to automatycznie, od użytkowników nie jest wymagana żadna zgoda - tłumaczy Marcin Krasoń, ekspert Home Brokera.

- Operacja będzie dotyczyć gruntów zabudowanych zarówno wyłącznie mieszkaniami jak i mieszkaniami wraz z przynależnymi lokalami usługowymi (przykładowo sklepy lub punk-ty usługowe na parterze budynku mieszkalnego) bądź np. garażami - wymienia.

Darmo? Nie. Wniesiesz opłatę

- Faktycznie zdarzenie to ma nastąpić natychmiastowo (1 stycznia 2019 r.), jednak nie jest tak, że grunt przejdzie na własność dotychczasowego użytkownika bezpłatnie - zaznacza Marcin Krasoń. - Zgodnie z projektem ustawy przez 20 lat trzeba będzie uiszczać tak zwaną opłatę przekształceniową.

- Zgodnie z projektem usta-wy, roczna opłata przekszałceniowa wynosić będzie tyle, ile kosztowało użytkowanie wieczyste na dzień 1 stycznia 2018 roku. Opłatę trzeba będzie wnosić przez 20 lat, co oznacza, że za otrzymanie gruntu na własność zapłacimy 20-krotność rocznej opłaty za użytkowanie wieczyste - dodaje ekspert.

Opłata z tytułu użytkowania wieczystego wynosi co do zasady 0,3-3 procent wartości działki, w zależności od celu, na jaki została oddana w użytkowanie. W przypadku mieszkaniówki jest to 1 proc.

- Problem polega na aktualizacji wartości gruntu - wyjaśnia pan Marcin. - Jeśli nie dokonywano jej od wielu lat, to nagłe jej przeprowadzenie może spowodować skokowy wzrost opłaty - nawet kilkukrotny. No-wa ustawa likwiduje to ryzyko.

Uiszczana przez 20 lat roczna opłata za przekształcenie ma być równa wysokości opłaty za użytkowanie wieczyste z 1 stycznia 2018 roku, a jej wysokość będzie mogła być waloryzowana jedynie o wskaźnik zmian cen nieruchomości publikowany przez GUS. Wygląda więc na to, że o skokowych wzrostach wysokości opłaty możemy zapomnieć, a te przyszłe zależeć będą wyłącznie od zmian na rynku.

Czytaj również: Bydgoszcz. Dwie działki na Piaskach znalazły nabywców

Będą też bonifikaty

Ustawa przewiduje, że dotychczasowi właściciele gruntów będą mogli udzielać bonifikat za opłacenie należności „z góry”.
- Możliwe oszczędności są warte uwagi, bowiem będą naprawdę wysokie - podaje ekspert Home Brokera.

- W przypadku gruntu należącego do skarbu państwa, uiszczenie całości w pierwszym roku to wydatek o 60 procent niższy. Z każdym kolejnym rokiem bonifikata spadać będzie o 10 procent. Na przykład, jeśli ktoś płaci obecnie za użytkowanie wieczyste 1000 złotych rocznie, to zamiast 20 tysięcy złotych (20 lat po 1000 zł) zapłaci tylko 8 tysięcy złotych.

Obecnie, gdzie trafiają wpływy z użytkowania wieczystego? - Zależy to od tego, kto jest właścicielem gruntu, m.in. do skarbu państwa i samorządów - wyjaśnia Krasoń.

Jak nowa ustawa wpłynie na finanse samorządów, napiszemy w kolejnych wydaniach.

Wideo - Premier: Otwieramy szansę dla 2,5 miliona obywateli na przekształcenie użytkowania wieczystego na własność

Źródło: X-news/TVN24

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Michał Pietrzak - Niedźwiedź włamał się po smalec w Dol. Strążyskiej

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koniec użytkowania wieczystego. 2,5 mln osób będzie wkrótce właścicielami lub współwłaścicielami - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza