MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Konkurencja dla parkietu

(uk)
Panele będą nam służyć przez długie lata. Po ułożeniu nie wymagają cyklinowania i lakierowania, bo ich warstwa wierzchnia jest fabrycznie zabezpieczana lakierem lub olejem.
Panele będą nam służyć przez długie lata. Po ułożeniu nie wymagają cyklinowania i lakierowania, bo ich warstwa wierzchnia jest fabrycznie zabezpieczana lakierem lub olejem.
Panele drewniane łączą w sobie estetyczne walory litego drewna z trwałością i funkcjonalnością paneli podłogowych.

Po ułożeniu nie wymagają cyklinowania i lakierowania, bo ich warstwa wierzchnia jest fabrycznie zabezpieczana lakierem lub olejem.
Panele drewniane mogą być albo pokryte kilkoma warstwami lakieru akrylowego utwardzanego promieniami UV, albo zagruntowane olejem. Lakier jest wykończeniem trwalszym i ułatwia czyszczenie paneli. Olej uwydatnia ziarnistą strukturę drewna i pogłębia jego kolor. Panele olejowane lepiej sprawdzają się w tych miejscach, gdzie podłoga narażona jest na niszczące działanie piasku.
Panele drewniane zbudowane są z trzech warstw:
- dolna - to cienki fornir z drewna iglastego, który ma przeciwprężnie oddziaływać na warstwę środkową;
- środkowa - małe, sklejone ze sobą deszczułki, zwykle sosnowe. Słoje drewna są w nich wzajemnie prostopadłe, dzięki czemu panele reagują na zmiany wilgoci i temperatury ok. 80 proc. mniej niż drewno lite;
- wierzchnia - ze szlachetnych odmian drewna, kilkakrotnie polakierowana albo pokryta olejem. Od rodzaju tego drewna i wzoru zastosowanego w panelach (na przykład pełne deski, półdeski, dwa lub trzy rzędy klepek) - zależy wygląd podłogi. Zwykle warstwa wierzchnia ma grubość od 2,2 do 3,6 mm. Im jest grubsza, tym więcej razy podłogę można będzie odnawiać.

Praktyczne podpowiedzi

- Przed zakupem warto dobrze obejrzeć losowo wybrane panele. Szczególną uwagę należy zwrócić na jakość wykonania złącza. Jeśli jest ono niedokładne, może to wróżyć nie tylko kłopoty z montażem, ale też to, że po ułożeniu podłoga nie będzie idealnie równa. Im gorsze spasowanie, tym bardziej krawędzie będą się także niszczyć podczas użytkowania, a w łączeniach będzie gromadził się brud.
- Nie bez znaczenia jest stan i jakość opakowania, które powinno skutecznie chronić panele i ułatwiać ich transport. Ważne, żeby do wybranych paneli dołączona była instrukcja montażu w języku polskim. Jeżeli ułoży się panele niezgodnie z instrukcją, można je zniszczyć, a w takiej sytuacji producent nie uzna gwarancji.
- Koniecznie trzeba się upewnić, czy panele są właściwie zbudowane. Zdarzają się na przykład panele bez dolnej warstwy ochronnej albo z warstwą dekoracyjną będącą jednocześnie wykończeniową. Takich paneli po prostu nie warto kupować.
- Najlepiej kupować produkt znanego producenta - można wtedy liczyć na serwis gwarancyjny oraz pomoc w montażu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza