Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje projektu budżetu Słupska na rok 2014 (wideo)

Zbigniew Marecki [email protected]
Główne założenia budżetu przedstawiła Dorota Bałukonis, skarbnik miasta.
Główne założenia budżetu przedstawiła Dorota Bałukonis, skarbnik miasta. Zbigniew Marecki
Niespełna godzinę trwały piątkowe konsultacje projektu budżetu Słupska na rok 2014. Pytania od publiczności były tylko trzy.

W piątek po godz. 16 w słupskim ratuszu odbyły się konsultacje społeczne dotyczące projektu budżetu mias­ta na 2014 rok. Sala obrad Rady Miejskiej była pełna. Pojawili się na niej głównie radni, miejscy urzędnicy oraz szefowie i pracownicy miejskich instytucji i spółek. Gdy Aleksander Jacek, szef Stowarzyszenia Nasz Słupsk, zapytał, kto na sali nie pracuje w instytucjach miejskich, w górę podniosło się tylko kilka rąk.

Konsultacje otworzył wiceprezydent Edward Zdzieborski. Prezydenta Macieja Kobylińskiego na sali nie było. Główne założenia budżetu przedstawiła Dorota Bałukonis, skarbnik miasta. Mówiła, że projekt budżetu musiał wypracować nadwyżkę, aby była możliwa wymagana w przyszłym roku wielkość spłaty zadłużenia miasta oraz był spełniony dopuszczany przez prawo indywidualny poziom zadłużenia miasta. Podkreślała, że dochody w 2014 roku będą niższe od tych w 2013 roku, bo prawie o 7 milionów zmaleje subwencja oświatowa.

Trochę zmaleje także dotacja dla szkół niepublicznych, bo tylko nieco przekroczy 25 milionów złotych. W tym roku przekraczała 26 milionów złotych. Jednocześnie zmaleją też wydatki inwestycyjne, a to głównie z powodu zakoń­czenia obecnej perspektywy finansowej Unii Europejskiej. Natomiast dochody własne miasta z podatków lokalnych mają wzrosnąć. Przede wszystkim dlatego, że wzrośnie liczba obiek­tów, których właściciele będą płacić podatek od nieruchomości. Za to mocno zmaleją dochody przedszko­li, co będzie skutkiem wprowadzenia we wrześniu bieżą­cego roku zmian wysokości opłat ponoszonych przez rodziców.

Są jednak i dobre wiadomości, bo w 2014 roku ma dojść do zwiększenia udziału miasta w podatku PIT oraz CIT, choć ogółem wydatki Słupska będą nieco niższe niż w tym roku.

Pani skarbnik mówiła jeszcze o wielu innych liczbach, ale jej prezentacja nie wywołała burzliwej dyskusji i wielu pytań. Te ostatnie zadali tylko słupszczanin Wacław Łutowicz oraz Aleksander Jacek. Ten pierwszy pytał o to, czy w przyszłorocznym budżecie znajdą się pieniądze na dokumentację lub realizację usunięcia problemu zalewania przez deszcze ulicy Kossaka oraz czy Szkoła Podstawowa nr 8 doczeka się budowy boiska. Na pierwsze pytanie nie padła konkretna odpowiedź, a na drugie pan Łutowicz usłyszał, że boisko będzie budowane w przyszłym roku.

Z kolei Aleksander Jacek drążył sprawę dokończenia budowy parku wodnego. Pytał, czy rzeczywiście star­czy na ten cel 17,5 miliona złotych. Wiceprezydent Zdzieborski odpowiedział, że będzie to wiadomo po rozstrzygnięciu przetargu, co ma się stać na początku grudnia. Nie ukry­wał jednak, że jego zdaniem ta suma będzie za mała.

Najważniejsze inwestycje w projekcie budżetu Słupska na 2014 rok:

- nowy przebieg drogi krajowej nr 21 - 18, 5 miliona zł;
- budowa parku wodnego - 17,4 mln zł;
- termomodernizacja obiektów oświatowych - 2,3 mln zł;
- uzbrojenie rejonu ulicy Gdyńskiej - 1,7 mln zł;
- budowa mieszkań o charakterze socjalnym przy ul. Mochnackiego - 1.5 mln zł;
.
budżet obywatelski:
- rewitalizacja placu Powstańców Warszawskich - 450 tys. zł,
- utworzenie parku przy ul. Konarskiego - 450 tys. zł,
- budowa parku Street Workout (siłownie zewnętrzne - 250 tys. zł)

od 12 lat
Wideo

Wybory samorządowe 2024 - II tura

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza