Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Konsultacje w sprawie uchwał antysmogowych. Jest dużo pytań

WF
Anna Skwarska podkreślała, że w uchwałach antysmogowych nie chodzi o karanie, a o zmniejszenie zatrucia środowiska i o edukację społeczeństwa w zakresie ekologii
Anna Skwarska podkreślała, że w uchwałach antysmogowych nie chodzi o karanie, a o zmniejszenie zatrucia środowiska i o edukację społeczeństwa w zakresie ekologii Fot. Łukasz Capar
Samorząd województwa pomorskiego prowadzi konsultacje w sprawie uchwał antysmogowych. Chodzi o ograniczenie emisji pyłów i zanieczyszczenia powietrza, które mają negatywny wpływ na zdrowie ludzi i na środowisko. Programy ochrony powietrza pokazują, że co najmniej 48 proc., czyli 1,2 mln mieszkańców województwa pomorskiego jest narażone na oddychanie powietrzem z wysokim stężeniem bonzo(a)pirenu.

Ten szkodliwy, rakotwórczy związek powstaje w wyniku spalania paliw stałych (np. węgla) w domowych instalacjach cieplnych. Takie instalacje odpowiadają za 95 proc. emisji bezno(a)pirenu. W 2018 roku jedna ze stacji pomiarowych zanotowała przekroczenie dopuszczalnej normy aż o 700 proc. Dlatego Zarząd Województwa Pomorskiego przygotował projekty tzw. uchwał antysmogowych, których celem jest wyeliminowanie przestarzałych urządzeń grzewczych i przejście do pozyskiwania ciepła ze źródeł odnawialnych lub z instalacji centralnego ogrzewania.

W propozycji zapisów uchwały od sezonu grzewczego 2020/2021 zabronione zostanie spalanie najgorszej jakości paliw. W ciągu 10 najbliższych lat likwidowane będą instalacje na paliwa stałe, a budynki będą ogrzewane ciepłem systemowym, gazem, lekkim olejem opałowym lub z OZE np. z pomp ciepła. Jednak zanim zapisy uchwał zostaną przyjęte i zaczną obowiązywać, urząd marszałkowski postanowił przeprowadzić konsultacje społeczne, także w formie otwartych spotkań.

- Chcemy, aby mieszkańcy mogli wypowiedzieć się w sprawach dla nich ważnych. Uchwały antysmogowe będą ich dotyczyć bezpośrednio - mówi Anna Skwarskam kierownik Referatu Polityki Ekologicznej Departamentu Środowiska i Rolnictwa Urzędu Marszałkowskiego Województwa Pomorskiego.

W miniony czwartek takie spotkanie odbyło się w Słupskim Inkubatorze Technologicznym. Z ramienia urzędu marszałkowskiego, oprócz Anny Skwarskiej, byli obecni Józef Sarnowski, członek Zarządu Województwa Pomorskiego, oraz Malwina Śnieg z Wojewódzkiego Funduszu Ochrony Środowiska i Gospodarki Wodnej w Gdańsku. Po stronie społecznej w spotkaniu uczestniczyli m.in. przedstawiciele branży zajmującej się handlem urządzeniami grzewczymi i paliwami, ekolodzy, a także samorządowcy. W trakcie dyskusji okazało się, że w projekcie uchwały niedokładna jest definicja paliw stałych, które są określone jako wysokoemisyjne. Przedstawiciel Polskiej Rady Pelletu (organizacja zrzeszająca producentów tego paliwa) zwrócił uwagę, że włącznie do grupy paliw stałych także biomasy oznacza, że obejmuje to także pellet.

Pierwsze chłodniejsze dni już sprowadziły na nas kłopoty ze smogiem, a w najbliższych miesiącach będzie tylko gorzej. Poziom PM10 rośnie tym bardziej, im na zewnątrz jest zimniej. Brak wiatru i deszczu tylko utrudnia sytuację. Walka ze smogiem niestety nie jest wcale taka prosta, dlatego lepiej wiedzieć, co można, a czego nie można robić, kiedy jakość powietrza jest pogorszona. W końcu zdrowie mamy tylko jedno, a smog potrafi skutecznie je zniszczyć. Zobacz, co robić, gdy smog jest w natarciu!

Uwaga: SMOG! Co robić, kiedy poziom PM10 przekracza normy?

- Stoi to w sprzeczności z programem Czyste Powietrze, w którym pellet jest wymieniany jako paliwo czyste - stwierdził przedsiębiorca. Józef Sarnowski wyjaśnił, że to kwestia uszczegółowienia zapisów. - I właśnie dlatego są zorganizowane konsultacje, aby wyjaśnić wszystkie wątpliwości - dodał. Zwrócił też uwagę, że w innym punkcie uchwały pellet jest dopuszczony jako paliwo do zasilania pieców, jeśli mieszkanie lub dom nie ma możliwości podłączenia się do ogrzewania zbiorczego.

- A jeśli operator sieci grzewczej nie chce podłączyć jakiegoś odbiorcy, bo argumentuje, że to mu się nie opłaca? - pytano. - W obecnej sytuacji prawnej nie ma możliwości, aby wymusić na dostawcy energii cieplnej, aby kogoś podłączył do sieci. W takim przypadku zaistnieje punkt uchwały dotyczący braku możliwości technicznych przyłączenia do sieci ciepłowniczej lub gazowej - wyjaśnił Józef Sarnowski. To oznacza, że właściciel nieruchomości będzie traktowany łagodniej. Co wcale nie oznacza, że nie będzie musiał wymienić nieekologiczne źródło ogrzewania w swoim domu.

Malwina Śnieg z WFOŚiGW w Gdańsku poinformowała, że na wymianę pieców można otrzymać sporą dotację z programu Czyste Powietrze. - Dotacja zależy od progów dochodowych, których jest siedem. W ramach dopłaty można otrzymać nawet 40 tys. zł - podkreśliła. Konsultacje potrwają do 29 listopada. Uwagi i wnioski do projektów uchwał antysmogowych można składać drogą elektroniczną na adres: [email protected] lub pisemnie: Urząd Marszałkowski Województwa Pomorskiego Departament Środowiska i Rolnictwa, ul. Okopowa 21/27 80-810 Gdańsk.

Zobacz wideo: Smog w Slupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza