Kontrowersyjne banery wyborcze senatora Bonkowskiego (zdjęcia)

Sylwia Lis
Kilka tygodni temu na budynkach w kilku miejscach Bytowa oraz w innych okolicznych miejscowościach zawisły banery wyborcze Waldemara Bonkowskiego - senatora wybranego z listy PiS/ Sylwia Lis
Kilka tygodni temu na budynkach w kilku miejscach Bytowa, Miastka oraz w innych okolicznych miejscowościach zawisły banery wyborcze Waldemara Bonkowskiego - senatora wybranego z listy PiS. Trwa akcja zbierania podpisów pod petycją o ich usunięcie z przestrzeni publicznej. - Nawołują do nienawiści - mówią inicjatorzy akcji.

W Bytowie pojawiły się billboardy Waldemara Bonkowskiego, senatora, do stycznia 2019 roku w szeregach PiS, później usuniętego z partii. A wyrzucony z partii został za antysemickie wypowiedzi w mediach społecznościowych. Głośno było też o jego groźbach wobec byłej żony i kochanki z miesięcznic smoleńskich.
Na banerach mowa o „bałkanizacji Polski”, „tęczowej homopropagandzie”, „dyktaturze tęczowych dewiantów”, „przedsiębiorstwie Holokaust”. Wszystko to opatrzone symbolem Orła Białego oraz godłem Senatu RP. Plakaty znajdują się w Bytowie między innymi w centrum miasta, przy rynku. Wielu mieszkańców jest oburzonych.
- Zdecydowanie protestujemy przeciwko tego typu politycznej propagandzie oraz używaniu nienawistnych sformułowań - apelują inicjatorzy protestu, którzy przygotowali petycję w sprawie usunięcia kontrowersyjnych plakatów. - Sprzeciwiamy się umieszczaniu w przestrzeni publicznej banerów, które obrażają i poniżają wielu byłych i obecnych mieszkańców Bytowa, naszego regionu, Polski i Europy. Nie zgadzamy się również na wykorzystywanie w takim celu ważnych dla Polaków symboli. Do wszystkich właścicieli budynków, na których zawisły te skandaliczne banery, zwracamy się z prośbą o ich usunięcie. Żadne pieniądze nie są warte tego, aby szerzyć nienawiść i uprzedzenia. Apelujemy również do władz samorządowych o przygotowanie i przyjęcie uchwał krajobrazowych, które określą zasady wieszania plakatów i banerów. Trzeba chronić wspólną przestrzeń publiczną przed tego typu aktami, które niszczą wspólnoty lokalne, obrażają ludzi i służą promowaniu zachowań naruszających nie tylko dobry obyczaj, lecz także normy prawne.
- Treść tych banerów na pewno świadczy, kim jest pan Bonkowski, jednak to, że społeczność Bytowa godzi się na mowę nienawiści publikowaną w miejskiej przestrzeni publicznej też świadczy o tej społeczności, że nie widzi nic nagannego w sianiu nienawiści - dodaje Katarzyna Wirkus ze Stowarzyszenia Kobiet na rzecz Kobiet i Rodziny.- Nasze miasto takie nie jest i ludzie tu mieszkający są dumni ze swojej wielokulturowej tożsamości i szacunku dla innych.
Jeden z wielkich banerów wisi przy bytowskim rynku na ścianie prywatnej kamienicy.
- Mnie polityka nie interesuje, nawet nie czytałem, co jest napisane na tym banerze - mówi właściciel kamienicy (imię i nazwisko do wiadomości redakcji). - Ten pan wynajmuje ode mnie biuro. Za powieszenie tego baneru nie wziąłem ani złotówki. Nie mam wpływu na to, co on tam pisze. Jeśli ludzie są oburzeni, niech to zgłoszą odpowiednim służbom, niech skontaktują się z tym panem.
Petycję można podpisać na stronie internetowej petycje online.
Dodajmy też, że jeden z bytowskich licealistów sprawę kontrowersyjnych plakatów zgłosił do Ośrodka Monitorowania Zachowań Rasistowskich i Ksenofobicznych.
- Generalnie banery pana Waldemara Bonkowskiego w bardzo mocny sposób wymierzają cios oraz urażają osoby z środowiska LGBT. Głoszenie haseł typu: „Chronienie dzieci przed tęczową homopropagandą LGBT(...)” jest sprzeczne z ustawą zasadniczą, która głosi równość i zakaz dyskryminacji - mówi Natan Wojtyła, licealista. - Banery głoszą skrajne prawicowe poglądy: „Dyktatury dewiantów nie chcemy”. Czy takiej Polski - pełnej nienawiści chcą nasi rodacy? Mamy XXI wiek, w szkole uczą nas, jak być dobrym człowiekiem, katolikiem, a następnie widzimy banery pełne pogardy i nienawiści. Dorośli oczekują od młodzieży zachowania pełnego dojrzałości i szacunku, ale jak nowe pokolenie może być takie, jeśli widzą takie hasła? Czas zacząć łamać stereotyp i być bardziej otwartym dla drugiego człowieka. Obywatele Polski są katolikami, księżmi, nauczycielami, homoseksualistami, pielęgniarkami. I nie to, kim jesteśmy oraz w co wierzymy, definiuje naszą osobę, ale to, jak traktujemy drugiego człowieka, o czym wyraźnie pan Waldemar Bonkowski zapomniał.
- Ośrodek dołoży starań, by obraźliwe plakaty Bonkowskiego przestały zaśmiecać przestrzeń publiczną - informują przedstawiciele ośrodka.

FLESZ: Wybory Prezydenckie 2020 już w maju - to musisz wiedzieć.

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 21

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

G
Gość

Panie Profsorze rozumiem że skieruje Pan czy spowoduje skierowanie donosu o prawdoPOdobnym przestepstwie pewnej Pani witającej swoich gości w sPOsób wydaje się kesenofobiczny a nawet można przyjąć rasitowski? Co Pan na to. POwne osoby mogą a POwne nie? HiPOkryzja

G
Gość
9 września, 9:47, Gość:

Najbardziej przeraża nie debil Bonkowski ale liczba osób,co widać na tym forum, którym to nie przeszkadza :(.Pomijając skandaliczne hasła, to proszę sobie przypomnieć za co ten człowiek został usunięty z PiSu!

'...debil Bonkowski...' i to nie jest mowa nienawiści?

G
Gość

Najbardziej przeraża nie debil Bonkowski ale liczba osób,co widać na tym forum, którym to nie przeszkadza :(.Pomijając skandaliczne hasła, to proszę sobie przypomnieć za co ten człowiek został usunięty z PiSu!

r
rem

Jedraszewskiego Arcybiskupa też usuńcie w takim raze z przestrzenie publicznej, usuńcie z przestrzeni publicznej ludzi inaczej myślących niż ruch LGBT, do tego chcecie doprowadzic, wiekszość nie może tyranizować mniejszości ale też mniejszość nie może tyranizować większości. Mam w swoim środowisku osoby o odmeiennej orientacji, które akceptuję szanuję i zawsze stane w ich obronie to są nasi bracia i siostry i zawsze stane w ich obronie jakby co i to one mi mówią, że one nie chcą mieć nic współnego z ruchem LGBT. Po prostu te osoby które znam nie akceptują działań tego ruchu. Chcą spokojnie żyć wśród społeczeństwa i żyją nikt im z tego tytułu nie robi żadnych wyrzutów, dyskryminacji czy czegoś podobnego. To taka mała uwaga dla podekscytowanych tą sprawą. Nasze społeczeństwo jest bardziej tolerancyjne dla wszelkich odmienności niż Wam sie wydaje.

G
Gość

Prawda Was wyzwoli, bez emocji na spokojnie

G
Gość
4 września, 10:54, Gość:

Nie ma nic kontrowersyjne w tym banerze.

Oczywiście. Bez obaw. Polacy są mądrzy, wiedzą jak mają głosować, jakiś niezrównowarzony głupek "z roweru"nie musi PO-d-PO-wiadać, a tym bardziej takie nic jak ten niby chodzący do liceum. Do gnoju, do wyrzucania gnoju i śmierdzących fekalii, a rodzice niech się mają na baczności, za kilka lat im PO-każe spektakl, do jakiego go przygotowali. Wstydzcie się.

G
Gość
5 września, 14:56, Gość:

licealista zabiera glos zamiast sie uczyc ! co z niego wyrosnie ?

Jak to jest z tą jabłonią i odległością padającego jabłka. PO-tomek POP(Pełniących Obowiązki Polaka).

G
Gość
5 września, 14:56, Gość:

licealista zabiera glos zamiast sie uczyc ! co z niego wyrosnie ?

Wyrośnie zgraja pstrych terrorystów bijących rodziców, matki i inne cywilizowane osoby - domagających się poklasku i akceptacji. W razie braku akceptacji tego draństwa i uniżoności od zacnych Polaków - ta obca dzicz będzie przy pomocy resztek pozostałych po komunie bolszewickich nadzwyczajnych kast wsadzać Polaków do więzienia jak już w środkach masowego przekazu opowiedział się konkubent Biedronia ŚMIESZEK. Tacy teraz będą niszczyć Polaków z Timermansem na czele, z kraju, gdzie życie człowieka nic nie znaczy, w każdym razie EUTANAZJA do dyspozycji.

G
Gość
7 września, 16:16, Gość:

powinni zamknąć za sianie nienawiści !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

Oczywiście niejakiego Biedronia, który wyzywa abpa Marka Jędraszewskiego od "diabłów wcielonych". Typek katujący swoją matkę,bijący policjantów, wystawia się jako nieskazitelna ??????????????twarz, kim, że on jest, skąd jest ? co przedstawia swoją osobą, niebezpieczny i zadziorny. Dlaczego społeczeństwo pozwala manipulować swoimi dziećmi i młodzieżą, nie ma takiego prawa. Jeżeli takie cudaki mają być przykładem dla Polaków, to za kilka lat nikt normalny nie wyjdzie z mieszkania na ulicę, czy po zakupy ze strachu przed takimi prowodyrami niebezpiecznych bojówek.Czy to przypadkiem nie sianie i propagowanie nienawiści. Jeszcze nie tak dawno, było normalnie, kiedy nie rozprzestrzeniły się te grozne gołe i obleśne zarazy krzyczące na ulicach zagrażające normalnym ludziom, to jest terror i i zawłaszczanie normalnym ludziom wolności.

G
Gość

powinni zamknąć za sianie nienawiści !!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!

P
Proste
4 września, 09:02, Gość:

A co to za nagonka? Walczyliśmy o wolność słowa i wypowiedzi. To wyborcy zdecydują czy chcą takich poglądów w senacie czy nie. Jeśli się ludziom podobają marsze porozbieranych świrów to zagłosują na Biedronia i tyle.

Wolność wypowiedziemi przeź ludzi twojego pokroju jest traktowana bardzo wybiórczo. Bardzo chętnie za to siegacie po środki prawne krytykujace wasz światopogląd, ochrona uczuć religijnych, wtedy wolność słowa jest nie na rękę.

G
Gość

licealista zabiera glos zamiast sie uczyc ! co z niego wyrosnie ?

p
piotr mieczyslaw

prawda w oczy kole ?

najblizsze wybory potwierdza kto ma racje

B
Bytoviak

Pani Wirkus, Pani też zniewaza symbol narodowy na fb ma Pani godło naszej pięknej i kochanej ojczyzny na tle tęczowym. Powinna zacząć Pani od siebie, a wtedy walczyć z innymi ok toleruje Pani LGBT zwyrodnialcow to niech sobie Pani toleruje, ale naszego wspaniałego godła nie hańbi utorzsamiajac z wynalazkami w postaci tych paradujacych pajacow. Proszę mieć szacunek dla ludzi, którzy walczyli dzielnie poświęcając swoje życie za wolną Polskę

A
Aśka
4 września, 11:15, Lech:

Nie bujcie sie prawdy jeszcze nikomu nie zaszkodziła.

Do szkoły!!!! ortografia się kłania.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3