Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kopanie torfu w Klukach, czyli czas na Czarne Wesele

red
Czarne Wesele w Klukach.
Czarne Wesele w Klukach. Mariusz Surowiec
Muzeum Wsi Słowińskiej w Klukach, oddział Muzeum Pomorza Środkowego zaprasza na kolejną edycję Czarnego Wesela.

Kto tęskni za tradycyjną wsią, piękną i spokojną znajdzie tu ukojenie. W chatach krytych trzciną i w obejściach zagród toczyć się będzie życie prawie jak przed stu laty. Kobiety będą prały i maglowały bieliznę, przędły nici na kołowrotku i tkały krajki na krosienkach. Na kuchennych piecach usmażą wafle drożdżowe i ugotują kartoflankę, a w kierzance zrobią świeżutkie masło. Mężczyźni tymczasem naprawią sieci rybackie, wyplotą kosze z wikliny i korzenia sosny na potrzeby wiejskich gospodarstw, wydłubią klumpy dla koni i ukręcą konopne powrozy. Ręczną piłą traczną przetrą drewno do budowy domów.

A z pieca chlebowego roznosić się będzie zapach pieczonego właśnie chleba.

Ale maj na ówczesnej wsi słowińskiej to był przede wszystkim czas kopania torfu, który dla społeczności słowińskiej miał duże znaczenie: był podstawowym materiałem opałowym, służył do użyźniania gleb i nierzadko pełnił rolę podściółki dla zwierząt w pomieszczeniach inwentarskich. Dlatego też na łączce opodal zagród będzie można zobaczyć sposób jego pozyskiwania. Kopanie torfu było wspólną pracą wszystkich mieszkańców wsi, a każdy dzień tej pracy kończył się świątecznym posiłkiem i biesiadą u gospodarzy, dla których właśnie torf kopano. Cały okres kopania torfu, odczuwany jako swego rodzaju święto, Słowińcy nazywali czarnym weselem (Schwarze Hochzeit).

Czarne Wesele w Muzeum jest nawiązaniem do tej dawnej tradycji.

Wszystkich, którzy odwiedzą skansen 1, 2 lub 3 maja zachęcamy do sprawdzenia swoich sił i umiejętności w wykonywaniu tych prostych acz nie zawsze łatwych czynności. Kto nie lubi pracować może bawić się tańcząc i śpiewając razem z kaszubskimi zespołami.

A po pracy, spacerze i wysiłku chleb słowiński ze smalcem i żur, podane na świeżym powietrzu, smakować będą wyśmienicie. Dłużej pobiesiadować można przy punktach gastronomicznych, a obkupić się na kiermaszu rękodzieła, który jak co roku jest nieodłączną częścią Czarnego Wesela.

W tym roku organizatorzy przygotowali specjalne atrakcje:

1 maja o godz. 11:00 do Kluk, spod Zamku w Słupsku będzie podstawiony specjalny autobus. Cena biletu 10 zł do zakupienia w autobusie (w jedną stronę). Powrót zaplanowany jest na godz. 15:00.

1 maja o godz. 12:00 w chałupie z Żoruchowa odbędzie się otwarcie wystawy czasowej pt.: „Praca i świętowanie. Aspekty życia wiejskiego we współczesnej sztuce ludowej.”

Bilety będą dostępne kasie Muzeum w cenach:

Normalny – 12 zł
Ulgowy – 8 zł
Grupowy dla grup powyżej 20 osób (dzieci i młodzież) -9 zł
Rodzinny – 31 zł ( 2 osoby + dzieci).

Czytaj inne artykuły w naszym specjalnym serwisie TURYSTYKA: aktywny wypoczynek, atrakcje turystyczne, imprezy

Dzieje się na Pomorzu

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza