Kopron ze srebrem, Furmanek z brązem uniwersjady w rzucie młotem

PS
Malwina Kopron (od lewej) i Katarzyna Furmanek (od prawej) zdobyły medale 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu PS
Dwa medale wywalczyły polskie reprezentantki w konkursie rzutu młotem 30. Letniej Uniwersjady w Neapolu. Pierwszy srebrny krążek w Neapolu dla polskiej ekipy wywalczyła Malwina Kopron, a na trzecim stopniu podium stanęła Katarzyna Furmanek.

Kopron broniła złota, które wywalczyła dwa lata temu w Tajpej. Studentka Uniwersytetu Marii Curie-Skłodowskiej w Lublinie ustanowiła wtedy rekord życiowy 76.85, który obowiązuje do dzisiaj i jest też rekordem uniwersjady. W Neapolu Malwina rzuciła prawie sześć metrów krócej, notując wynik 70.89. Do złotego medalu, który wywalczyła Ukrainka Ilyna Klymets zabrakło jej 36 centymetrów.

– Jest mi przykro, bo tak naprawdę przegrałam złoto, a nie wygrałam srebro – mówiła Kopron.

Niewiele ponad metr krócej rzuciła Furmanek, co dało jej nie tylko nową życiówkę, ale i brązowy medal.

– Zdobyłam medal, ustanowiłam nowy rekord życiowy. Wykonałam w stu procentach plan na te zawody. Jestem w takiej euforii, że chyba jeszcze nie wierzę w to, co dziś zrobiłam – komentowała Furmanek po konkursie.

Kopron i Furmanek zdobyły medale numer 11 i 12 dla polskiej ekipy w Neapolu, a już wiadomo, że trzynasty medal zdobędzie reprezentacja siatkarzy, która w piątek wywalczyła awans do finału. Do tej pory na najwyższym stopniu podium stanęli: drużyna strzelczyń w konkurencji karabin pneumatyczny w składzie Aneta Stankiewicz, Katarzyna Komorowska i Natalia Kochańska, kulomiot Konrad Bukowiecki, Michał Rozmys, który wygrał rywalizację w biegu na 1500 metrów i najlepsza na dystansie 3000 metrów z przeszkodami Alicja Konieczek. Jedyne srebro ma młociarka Malwina Kopron, z z kolei brązowe medale wywalczyli: drużyna szpadzistek w składzie Martyna Swatowska, Anna Mroszczak, Jagoda Zagała i Kamila Pytka, szpadzista Wojciech Kolańczyk, pływak Filip Zaborowski, taekwondzistka Patrycja Adamkiewicz, Patryk Dobek na 400 metrów przez płotki, kulomiotka Klaudia Kardasz i młociarka Katarzyna Furmanek.

Udział naszych reprezentantów w zawodach uniwersjadowych wspiera Ministerstwo Sportu i Turystyki. Strategicznym Sponsorem Akademickiej Reprezentacji Polski jest Grupa LOTOS S.A.