Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koreański sprzęt wojskowy dla polskiej armii już jest w Gdyni ZDJĘCIA

Łukasz Kamasz
Łukasz Kamasz
Używać będą ich żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie.
Używać będą ich żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie. Karolina Misztal
Pierwsza transza czołgów K2 oraz armatohaubic K9 przypłynęła już do Gdyni. W Porcie Gdynia trwa obecnie rozładunek. Sprzęt już niedługo wejdzie w posiadanie Sił Zbrojnych RP.

Koreański sprzęt wojskowy już w Gdyni. Posłuży naszemu wojsku

od 16 lat

Przypomnijmy, że w lipcu br. zawarto umowę ramową z Hyundai Rotem na pozyskanie łącznie 1000 czołgów K2 i jego spolonizowanej wersji rozwojowej K2PL wraz z wozami towarzyszącymi, tj. wozami zabezpieczenia technicznego, wozami wsparcia inżynieryjnego i mostami towarzyszącymi oraz pozostałymi elementami opartymi o polskie rozwiązania, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta. Z kolei umowa ramowa zawarta z Hanwha Defense obejmuje pozyskanie łącznie 672 haubic samobieżnych K9A1 i jej spolonizowanej wersji rozwojowej K9PL wraz z wozami towarzyszącymi, a także pakietem szkoleniowym i logistycznym, zapasem amunicji oraz wsparciem technicznym producenta.

Pierwsze 180 czołgów K2 ma do polski trafić w latach 2022-25, a 212 haubic samobieżnych K9 w latach 2022-26. Jak podkreśla Ministerstwo Obrony Narodowej, dostawa każdego z wymienionych, już zakontraktowanych rodzajów sprzętu wojskowego oznacza szeroką współpracę przemysłową na kolejnych etapach, co spowoduje zwiększenie kompetencji polskiego przemysłu obronnego. Wiele komponentów tych systemów uzbrojenia będzie pochodzić z polskiego przemysłu obronnego.

Wiemy też, gdzie będą stacjonować czołgi K2, poinformował o tym niedawno szef MON. Używać będą ich żołnierze z 9. Brygady Kawalerii Pancernej w Braniewie, gdzie będą strzegły naszej północno-wschodniej granicy.

K2 Black Panther to czołg podstawowy produkowany przez Huyndai Rotem, od 2014 roku znajduje się na wyposażeniu koreańskiej armii. Uzbrojony w automatycznie ładowaną gładkolufową armatę 120 mm i karabin maszynowy 12,7mm, wyposażony w systemy samoobrony zdolne m.in. niszczyć lub „oślepiać” wystrzelone w jego kierunku pociski. Załoga składa się z trzech osób. Czołg jest napędzany silnikiem wysokoprężnym, może pokonywać przeszkody wodne do 4,1 m, waży 55 ton.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koreański sprzęt wojskowy dla polskiej armii już jest w Gdyni ZDJĘCIA - Dziennik Bałtycki

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza