Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus a opłaty w spółdzielniach mieszkaniowych. Zapłacimy mniej?

Zbigniew Marecki
Wielu spółdzielców pisze do nas z pytaniem, czy w dobie epidemii mogą liczyć na obniżkę czynszów w spółdzielniach mieszkaniowych, do których należą. Postanowiliśmy więc porozmawiać z prezesami największych spółdzielni mieszkaniowych w Słupsku, aby poznać ich zdanie na ten temat.

Wszyscy prezesi zaczynali rozmowę od tego, że w spółdzielcy - tak jak członkowie wspólnot mieszkaniowych - nie płacą czynszu, ale ponoszą koszty eksploatacyjne m.in. za użytkowanie części wspólnych, ale także wywóz odpadów, sprzątanie klatek schodowych czy użytkowanie wind. Czynsze obowiązują w zasobach komunalnych (miejskich i gminnych). Tam wysokość czynszu nie zawsze jest powiązana z wysokością kosztu utrzymania lokalu i zależy od decyzji rady miasta lub rady gminy. Zwykle też nie jest powiązana z innymi kosztami, które muszą uregulować władze samorządowe. Stąd możliwe jest na przykład obniżenie czynszów w zasobach mieszkaniowych gminy i niektóre samorządy się na to decydują na pewien czas.

Dodatkowe patrole na ulicach Słupska. Posypały się mandaty i...

- W naszym przypadku obniżka czynszu wchodzi w grę tylko w przypadku lokali użytkowych, które należą do spółdzielni. Najemcy zwracają się do nas z takimi prośbami. Negocjacje prowadzimy z nimi indywidualnie - mówi Tomasz Pląska, prezes Spółdzielni Mieszkaniowej "Kolejarz " w Słupsku.

Podobną informację uzyskaliśmy od Grzegorza Lachowicza, prezesa SM "Czyn". - Nasz wewnętrzny regulamin dopuszcza jedynie 20 -procentowe obniżki czynszów w spółdzielczych lokalach użytkowych. Skorzystali z nich wszyscy najemcy - zdradza Lachowicz.
Czynsze występują także w zaledwie kilku lokalach użytkowych na terenie SM "Dom nad Słupią". Tam jednak obowiązuje uchwała Rady Nadzorczej, która określiła granicę, poniżej której nie może być obniżony czynsz w danej kategorii lokalu.

- W praktyce jako zarząd ruch mamy niewielki, aby doszło do znaczących obniżek musiałaby być uchwalona nowa uchwała Rady Nadzorczej. W grę mogłoby także wchodzić postanowienie postanowienie Walnego Zgromadzenia ustalające na co mają być przeznaczone wszystkie nadwyżki finansowe spółdzielni, które są opodatkowane. Problem w tym, że zgodnie z ustawodawstwem dotyczącym koronawirusa Walne Zgromadzenia może się odbyć dopiero 6 tygodni po odwołaniu pandemii - mówi Leszek Orkisz, prezes SM "Dom nad Słupią".

Dodatkowe patrole na ulicach Słupska. Posypały się mandaty i...

Przy okazji opowiedział o pytaniu od spółdzielcy, który chce wyjechać na pół roku ze Słupska i zapytał się w zarządzie spółdzielni, czy przez ten czas może nie płacić za odpady. - Tak, ale pod warunkiem, że się wymelduje, bo w razie kontroli inaczej nie da się udowodnić, że go nie ma w mieszkaniu - wyjaśnia Orkisz.

Z rozmów z prezesami wyłania się jeszcze jeden wniosek dotyczący opłat eksploatacyjnych w spółdzielniach. Brzmi to niezbyt ciekawie, ale w czasie epidemii, jeśli spółdzielnie będą miały niższe dochody (choćby z powodu obniżki czynszów w lokalach użytkowych albo rezygnacji niektórych najemców, którzy utracili dochody), to w praktyce może dość do podniesienia opłat eksploatacyjnych ponoszonych przez spółdzielców. To jednak nie nastąpi z dnia na dzień.

- Pytania o obniżki ze strony niektórych spółdzielców to także efekt prób podejmowanych przez wielu, którzy chcą wykorzystać pandemię po to, aby obniżyć wysokość swoich zobowiązań - dodaje prezes Lachowicz.

Z rządowej tarczy antykryzysowej spółdzielnie generalnie mogą skorzystać tylko wtedy, jeśli mają mniej niż 9 pracowników. Wówczas dotyczy ich ulga związana ze składkami na ZUS. Innych uprawnień specustawa na razie im nie daje i nie wiadomo, czy rząd zaproponuje jakieś dodatkowe wsparcie spółdzielniom mieszkaniowym. Na pomoc raczej mogą liczyć rodziny. Także te mieszkające w zasobach spółdzielczych.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Dziennik Zachodni / Wielki Piątek

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza