MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czy można wyjechać za granicę do Niemiec? Sprawdź zasady wyjazdu za granicę 29.05.2020

Michał Borkowski
Czy można wyjechać za granicę? Zasady
Czy można wyjechać za granicę? Zasady archiwum
Czy można wyjechać za granicę na przykład do Niemiec w czasie epidemii koronawirusa. Sprawdź szczegółowe zasady wyjazdu za granicę. Wyjaśniamy kiedy można jechać za granicę. Koronawirus: kiedy wyjedziesz z kraju i dokąd dojedziesz? Sprawdź warunki, w tym „powód istotny”.

W dobie koronawirusa zostały nam drogi. Nasza brama na świat, najważniejszy sąsiad docelowy i tranzytowy – Niemcy – już w marcu zamknął się przed obywatelami spoza UE. A co z nami? Kiedy możemy wjechać do Niemiec, w tym przejazdem do kraju nieunijnego, np. Wielkiej Brytanii czy Norwegii? Co to jest powód istotny?

Koronawirus: kto wjedzie lub przejedzie przez Niemcy

WJAZD DO NIEMIEC

Każdy, kto chce wrócić do jego miejsca zamieszkania w Niemczech, może bez problemu wjechać na teren tego państwa. Dotyczy to obywateli i ich rodzin z samych Niemiec, a także z państw Unii Europejskej, strefy Schengen oraz obywateli innych państw mających zgodę na pobyt. Prawo do tego mają też m.in. dyplomaci, personel medyczny i pracownicy codziennie przekraczający granicę.

A jeśli chcemy wjechać nie mieszkając w Niemczech? Czytaj dalej.

PRZEJAZD PRZEZ NIEMCY

Co do zasady obywatelom państw unijnych i ich rodzinom dozwolony jest przejazd przez Niemcy. Dotyczy to także osób, w tym oczywiście Polaków, jadących do Wielkiej Brytanii, Norwegii, Szwajcarii, Islandii i Liechtensteinu.

Jednak epidemia wciąż dyktuje nowe obostrzenia – takie jak ograniczenia dla pracowników sezonowych, niemiecka kwarantanna i tzw. istotny powód wjazdu do Niemiec, także tranzytowego. Zobacz, w jakim zakresie dotyczą Polaków.

WJAZD SEZONOWYCH

Niemcy wprowadziły np. zakaz wjazdu zagranicznych pracowników sezonowych. Dotyczy on jednak osób spoza Unii oraz z krajów będących w UE, lecz nienależących do strefy Schengen, np. z Rumunii. Zatem nie obejmuje obywateli Polski.

Sytuacja jest płynna, dlatego chcąc wjechać do Niemiec, także tranzytem, warto śledzić informacje MSZ i ambasady w Berlinie. MSZ udostępniło też infolinię dotyczącą przekraczania granic: +48 22 523 88 80.

Koronawirus: do Niemiec na kwarantannę

Od 10 kwietnia wjeżdżający do Niemiec muszą się liczyć z 14-dniową kwarantanną. Dotyczy to samych Niemców, obywateli pozostałych krajów UE i strefy Schengen oraz innych osób z tytułem pobytowym w Niemczech, powracających do niemieckiego miejsca zamieszkania po co najmniej kilku dniach pobytu poza tym krajem.

Kwarantannie nie podlegają osoby bez objawów chorobowych, które:

  • wykonują międzynarodowy drogowy transport towarowy,
  • codziennie dojeżdżają do lub z Niemiec do pracy,
  • muszą dojechać do lub z Niemiec na kilka dni w niezbędnym celu zawodowym,
  • poruszają się w tranzycie do kraju swojego stałego pobytu, np. Polak przejeżdżający z Belgii przez Niemcy do Polski, gdzie mieszka lub wracający do Wielkiej Brytanii, gdzie mieszka.

Koronawirus: istotne powody wjazdu i przejazdu

Wjeżdżając do Niemiec (także aby przejechać ten kraj tranzytem), należy mieć konkretny i istotny powód. Inaczej mogą nas zawrócić. Np. odwiedziny rodziny w Niemczech lub w dalszym kraju, a także cele turystyczne – nie są istotnymi powodami.

Istotne powody wjazdu/przejazdu przez Niemcy:

  • powrót do miejsca zamieszkania w Polsce, w Niemczech lub w dalszym kraju UE lub Schengen,
  • podróż do pracy w tych krajach.

Niemcy regularnie nie kontrolują granicy polsko-niemieckiej. Ale wzmożone są policyjne patrole sprawdzające w niemieckim pasie przygranicznym. Przy tym nie należy kluczyć bocznymi drogami, gdyż podczas przejazdu przez Niemcy mamy obowiązek korzystać z autostrad i głównych dróg.

Niektóre przejścia na granicy z Niemcami są zamknięte z powodu wirusa. Zanim ruszysz w drogę, sprawdź, którędy można jechać.

Pamiętajmy, że obostrzenia w różnych niemieckich landach mogą być inne, np. dotyczy to zakazu opuszczania domu bez ważnego powodu.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza