Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Czym jest pandemia? WHO ogłasza pandemię COVID-19. Największe pandemie XXI i XX wieku [LISTA]

Kacper Rogacin
Kacper Rogacin
fot. pixabay.com
Światowa Organizacja Zdrowia (WHO) ogłosiła w środę po południu, że epidemię koronawirusa należy już określać mianem pandemii. "To nie jest słowo, którego używa się w sposób łatwy" - informuje WHO w komunikacie. Nie jest to jednak pierwsza pandemia ogłoszona w XXI wieku.

Czym jest pandemia?

Pandemia to termin, którym określa się epidemię choroby zakaźnej w różnych środowiskach, na dużym obszarze – różnych kontynentach w tym samym czasie. Nazwa pochodzi od greckich słów: "pan" = "wszyscy" i "demos" = "lud". Od epidemii różni się przede wszystkim obszarem, który obejmuje.

Do tej pory Światowa Organizacja Zdrowia wzbraniała się przed nazywaniem epidemii koronawirusa pandemią. "Nie podejmujemy pochopnie decyzji. Chociaż wiemy, że brzmi to niepokojąco, nie powinno wywoływać paniki" - pisano we wcześniejszych komunikatach WHO. Jednocześnie podkreślano, że organizacja prowadzi przygotowania do działań, gdyby pandemia stała się faktem.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

WHO - Pandemia koronawirusa

Pandemię koronawirusa ogłoszono ostatecznie w środę po godz. 17. Światowa Organizacja Zdrowia podczas konferencji podała, że powodowana przez koronawirusa SARS-CoV-2 choroba COVID-19 została uznana za pandemię.

Źródło:
RUPTLY

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

Największe pandemie w XXI i XX wieku

Jedna z pierwszych pandemii w XX wieku to pandemia cholery, która tak naprawdę zaczęła się na świecie w 1899 roku i trwała aż do ok. 1923. Choroba dotknęła najbardziej regiony słabo uprzemysłowione i gorzej rozwinięte technologicznie, niż Europa Zachodnia, czy Środkowa. Najwięcej ofiar odnotowano wtedy w Indiach, gdzie zmarło ponad 800 tys. osób.

Jeszcze w trakcie trwania pandemii cholery, świat zaczął mierzyć się z grypą "hiszpanką", która była najgroźniejsza w latach 1918-1920. Według wielu szacunków, na "hiszpankę" zachorowała w tamtym czasie nawet 1/3 całej ludności ziemi. Grypa atakowała i zabijała w dużej mierze osoby z przedziału wiekowego 20-40 lat. W sumie, według różnych źródeł, "hiszpanka" zabiła od 20 do nawet 100 milionów ludzi na całym świecie.

Pandemią, która została ogłoszona w 1960 roku, a trwa do dzisiaj, jest pandemia AIDS. Za jej wybuch odpowiada wirus HIV, czyli ludzki wirus niedoboru odporności. Od początku lat 60-tych XX wieku na całym świecie odnotowano już ponad 30 milionów ofiar AIDS. W 2018 roku na Ziemi oficjalnie żyło niemal 38 milionów osób zarażonych HIV. Dwa lata temu 770 tysięcy chorych zmarło.

SARS to pandemia ogłoszona w 2002 roku i trwająca do 2003. Koronawirus i SARS mają wiele cech wspólnych - choćby kraj, z którego pochodzą, czyli Chiny. Mówi się również, że źródłem obu wirusów mogły być nietoperze, które sprzedawano na targach w miastach Foshan, skąd pochodził wirus SARS oraz w Wuhan, skąd pochodzi koronawirus. Według oficjalnych danych SARS podczas pandemii zabił dużo mniej osób, niż koronawirus, bo nieco ponad 800.

Ostatni raz pandemię ogłoszono w 2009 roku, kiedy chodziło o grypę A/H1N1 - nazywaną świńską grypą. Tamta pandemia trwała od 11 czerwca 2009 roku do 10 sierpnia 2010 roku. Szacuje się, że śmierć w wyniku działania tego wirusa poniosło ok 200 tys. osób na całym świecie.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus. Czym jest pandemia? WHO ogłasza pandemię COVID-19. Największe pandemie XXI i XX wieku [LISTA] - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza