Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus: można odzwiedzać więźniów i aresztantów, a ci czują się dobrze

kna
Na razie można odwiedzać więźniów i aresztantów osadzonych w zakładach zamkniętych. W naszym regionie dotyczy to aresztów w Słupsku i Ustce oraz więzienia w Czarnem. Zalecane jest jednak ograniczenie widzeń.

Decyzją Generalnego Dyrektora Służby Więziennej, który dostosowuje się do zaleceń Głównego Inspektora Sanitarnego (GIS), a także stale analizuje decyzje władz więziennictwa w krajach europejskich związane
z zagrożeniem koronawirusem, nie zdecydowano się na ograniczenia w widzeniach.

Areszt Śledczy w Słupsku.

Druga strona krat. Zobacz, jak wygląda Areszt Śledczy w Słup...

- W polskich więzieniach dotychczas nie stwierdzono żadnego przypadku zakażenia koronawirusem. Zgodnie z zaleceniami GIS 32 osadzonych, którzy przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus, zostali poddani profilaktycznej obserwacji w warunkach izolacji. Wszyscy nie mają objawów choroby. Dziewięciu funkcjonariuszy Służby Więziennej znajduje się w kwarantannie. Przebywają oni u siebie w domach i są pod stałym nadzorem sanepidu. Nie mają objawów chorobowych – czytamy w komunikacie zarządu polskiego więziennictwa.

Ale zdarzały się incydenty. - 10 marca br. do Aresztu śledczego w Świdnicy nie przyjęto mężczyzny, doprowadzonego przez policję, który podejrzany był o zakażenie koronawirusem. Policjanci przewieźli go do szpitala zakaźnego we Wrocławiu, gdzie do tej pory przebywa. Decyzją sądu rejonowego mężczyzna otrzymał odroczenie terminu wykonania kary pozbawienia wolności – informuje - ppłk Elżbieta Krakowska Rzecznik Prasowy Dyrektora Generalnego Służby Więziennej.

Opracowano również kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Wytyczne te są dostosowane do konkretnych zakładów karnych i aresztów śledczych z uwzględnieniem zaleceń Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jednostki pozostają z nimi w stałym kontakcie.

Areszt Śledczy w Słupsku.

Druga strona krat. Zobacz, jak wygląda Areszt Śledczy w Słup...

Służba Więzienna stale współpracuje z inspektoratami sanitarnymi i monitoruje zagrożenie epidemiologiczne, dlatego w każdej chwili i bez uprzedzenia mogą zostać wprowadzone w każdej jednostce penitencjarnej w kraju obostrzenia lub całkowity zakaz widzeń. W sytuacji zagrożenia możliwe jest wstrzymane przepustek i zezwoleń na opuszczenie zakładu karnego, zatrudnienia zewnętrznego, zajęć o charakterze zbiorowym, odprawiania nabożeństw i udzielanie posług religijnych.
Wszyscy funkcjonariusze i pracownicy Służby Więziennej zostali zobligowani do zapoznania się
z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego oraz informacjami w zakresie profilaktyki, przebiegu
i zaleceń postępowania z osobami, u których podejrzewa się lub stwierdzono zakażenie koronawirusem. Zakłady karne i areszty śledcze zostały zaopatrzone w zapas wirusobójczych płynów dezynfekcyjnych, środków higienicznych i medycznych, w tym maseczek ochronnych. Zapewnione jest także odpowiednie zaplecze sanitarne.

Opracowano również kryteria kwalifikacji osadzonych, wobec których istnieje zagrożenie zakażenia koronawirusem. Wytyczne te są dostosowane do konkretnych zakładów karnych i aresztów śledczych z uwzględnieniem zaleceń Powiatowych Stacji Sanitarno-Epidemiologicznych. Jednostki pozostają
z nimi w stałym kontakcie.

Wytyczne dotyczą osób zgłaszających się lub doprowadzanych do jednostek penitencjarnych, które spełniają kryteria kliniczne (mają objawy choroby) lub kryteria epidemiologiczne (podróżowały lub przebywały w regionie, w którym podejrzewa się występowanie koronawirusa, miały kontakt z osobami, u których stwierdzono zakażenie lub przebywały w jednostce opieki zdrowotnej, w której leczono zakażonych pacjentów). Sanepid jest informowany o każdym takim przypadku.

- W naszych jednostkach, jak dotąd szczęśliwie nie było jakichkolwiek incydentów związanych z korona wirusem – powiedziała nam kpt. Marta Milczarek, rzecznik aresztu w Słupsku.

Całkowity zakaz wizyt w więzieniach wprowadzono już na Słowacji, Portugalii, Litwie, Włoszech oraz w niemieckim w więzieniu w Heinsberg (land Nadrenia Północna Westfalia) jak również w Braunschweig (pierwsze w Dolnej Saksonii podejrzenie koronawirusa
w więzieniu). Dodatkowo na Słowacji mierzona jest temperatura funkcjonariuszom i pracownikom.
W Izraelu wprowadzono zakaz widzeń w więzieniach o zaostrzonym rygorze (dla terrorystów).

ZOBACZ TAKŻE: Druga strona krat. Zobacz, jak wygląda Areszt Śledczy w Słupsku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza