Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Powracający z Chin są nadzorowani przez służby sanitarne. Ułatwiają to karty lokalizacyjne. Ile jest takich osób na Pomorzu?

Rafał Mrowicki
Rafał Mrowicki
Nadzór epidemiologiczny polega na ścisłym kontakcie pracowników inspektoratu z osobą, która została objęta nadzorem
Nadzór epidemiologiczny polega na ścisłym kontakcie pracowników inspektoratu z osobą, która została objęta nadzorem 123rf
Ponad 400 osób, które niedawno wróciły z Azji na Pomorze, jest objętych nadzorem epidemiologicznym. Ta liczba stale rośnie, gdyż do Polski wraca coraz więcej osób, które w ostatnich 14 dniach przebywały w Chinach. Nadzór epidemiologiczny nad tymi osobami sprawują właściwi Państwowi Powiatowi Inspektorzy Sanitarni.

W tym tygodniu pisaliśmy o sprawie polskich pracowników wracających z Chin do Trójmiasta. Choć nie sygnalizowali żadnych objawów, mogących wskazywać na zakażenie koronawirusem, to mieli wątpliwości czy służby podeszły do nich właściwie. Pomorski Państwowy Wojewódzki Inspektor Sanitarny Tomasz Augustyniak oraz rzecznik Szpitali Pomorskich Małgorzata Pisarewicz tłumaczyli, że to właśnie objawy są podstawą do przeprowadzenia badań.

Jak informuje zastępczyni dyrektora pomorskiego sanepidu Anna Obuchowska, procedura objęcia nadzorem epidemiologicznym przez właściwego powiatowego inspektora sanitarnego zaczyna się od wpłynięcia kart lokalizacji pasażera (karty przekazuje Państwowy Graniczny Inspektor Sanitarny):

  • nawiązywany jest kontakt z każdą osobą,
  • przekazywana jest informacja o obowiązujących procedurach, zwłaszcza w zakresie konieczności samoobserwacji stanu zdrowia, zadawane jest pytanie o aktualny stan zdrowia, ustalany jest fakt, czy dana osoba była w ciągu ostatnich 14 dni w Chinach, czy miała kontakt z osobą, która z Chin wracała.

Nadzór epidemiologiczny polega na ścisłym kontakcie pracowników inspektoratu z osobą, która została objęta nadzorem. W zależności od sytuacji epidemiologicznej i szacunków ryzyka zdrowotnego - może to polegać na przekazywaniu informacji, instrukcji i zaleceń.

Wszystkie osoby wracające z Chin są informowane, że w przypadku pojawienia się niepokojących objawów (takich jak temperatura ciała w okolicy 38 stopni, kaszlu czy duszności) zgłaszać się niezwłocznie do Pomorskiego Centrum Chorób Zakaźnych i Gruźlicy.

Jak informuje Anna Obuchowska wszystkie osoby powracające z Chin do Trójmiasta i które wypełniły karty lokalizacji pasażera zostały objęte nadzorem sanitarnym, a te które zgłaszały niepokojące objawy zdrowotne na lotnisku, zostały tam zbadane przez medyczne służby lotniska lub przeszły konsultacje w Pomorskim Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy.

Osoby te już w trakcie trwania podróży z Chin przechodziły weryfikację i pomiary temperatury ciała w pośrednich portach lotniczych, wypełniały również karty lokalizacji.

Koronawirus. Fakty i mity. 10 rzeczy, które wiemy i 10, któr...

Zakażenie koronawirusem. Kto powinien zgłosić się do lekarza?

Do Pomorskiego Centrum Chorób Płuc i Gruźlicy powinny zgłaszać się i być przyjmowane osoby, które spełniają definicję przypadku, zgodnie z wytycznymi Głównego Inspektora Sanitarnego, komunikatem Konsultanta Krajowego ds. Chorób Zakaźnych oraz stanowiskiem Ministra Zdrowia.

Wytyczne Głównego Inspektora Sanitarnego są następujące

- jako podejrzenie o zakażenie lub zachorowanie wywołane 2019-nCoV należy uznać przypadki, które charakteryzują się:

1. Objawami infekcji dróg oddechowych, tj.:

  • temperatura ciała obecnie lub w wywiadzie >38 stopni Celsjusza
  • występowaniem jednego lub więcej objawów choroby układu oddechowego (np. kaszel, trudności w oddychaniu, duszność, radiologiczne cechy obustronnego zapalenia płuc i/lub zespołu ostrej niewydolności oddechowej (acute respiratory distress syndrome (ARDS)) bez innej znanej etiologii całkowicie wyjaśniającej wyżej wymienione objawy kliniczne choroby
  • związkiem z odbytą podróżą lub zamieszkiwaniem w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny, w ciągu ostatnich 14 dni przed wystąpieniem objawów klinicznych choroby.

2. Wystąpieniem objawów klinicznych choroby u pracowników medycznych, którzy sprawowali opiekę nad pacjentami zakażonymi 2019-nCoV.

3. Objawami ostrej infekcji dróg oddechowych, bez względu na ich zaawansowanie, u osób które w ostatnich 14 dniach przed wystąpieniem tych objawów były narażone na:

  • bliski kontakt z osobą z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
  • sprawowały opiekę medyczną w ośrodkach, w których byli hospitalizowani pacjenci z potwierdzonym zakażeniem 2019-nCoV
  • odwiedzały lub pracowały na targu w mieście Wuhan, prowincja Hubei, Chiny
  • miały bezpośredni kontakt ze zwierzętami w krajach, w których 2019-nCoV występuje wśród zwierząt lub doszło do przeniesienia zakażenia 2019-nCoV ze zwierzęcia na człowieka (w chwili obecnej zwierzęcy rezerwuar 2019-nCoV nie jest znany).

Koronawirus 2020. Interaktywna mapa online - gdzie notuje się przypadki chińskiego wirusa z Wuhan

Komunikat Krajowego Konsultanta ds. Chorób Zakaźnych oraz stanowisko Ministra Zdrowia:

- każda osoba, która w ciągu ostatnich 14 dni była w Chinach lub miała kontakt z osobą, która była w tym czasie w Chinach, a jednocześnie ma poniższe objawy:

  • temperatura ciała powyżej 38 stopni Celsjusza
  • kaszel, duszność

powinna zgłosić się do szpitalnego oddziału chorób zakaźnych, najbliższego miejsca zamieszkania.

MASKI ANTYWIRUSOWE CHRONIĄCE DROGI ODDECHOWE
>> Sprawdź modele w sklepie <<

Epidemie XXI wieku: jakie choroby nam zagrażają? Nie tylko koronawirus

Największe epidemie w historii ludzkości. Te choroby zakaźne...

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Te produkty powodują cukrzycę u Polaków

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza