Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus. Rok od pierwszego przypadku w Słupsku. Pacjent zero i inne choroby zakaźne słupszczan

Aleksander Radomski
Aleksander Radomski
Łukasz Capar / zdjęcie ilustracyjne
W sobotę 3 kwietnia minie rok od oficjalnego odnotowania pierwszego przypadku SARS-CoV-2 w Słupsku. Do końca 2020 roku ta liczba przekroczyła już cztery tysiące. Zobacz, kto był pacjentem zero w mieście i na co jeszcze chorowali słupszczanie.

Pierwszy przypadek zakażenia koronawirusem w Polsce stwierdzono 4 marca ubiegłego roku w szpitalu w Zielonej Górze. Zdiagnozowano go u 66-letniego mężczyzny, który przyjechał autokarem z Niemiec. Dziesięć dni później i do 20 marca w kraju obowiązywał stan zagrożenia epidemicznego, a do 15 marca na granicach wprowadzono kordon sanitarny. Pięć dni później w Polsce wprowadzono już stan epidemii.

Tymczasem w Słupsku, miejscowy sanepid pierwszy przypadek zakażenia wirusem SARS-CoV-2 odnotował 3 kwietnia 2020 r. Jak się okazuje, pacjent zero to 55-letnia osoba, która przyleciała z Meksyku. Tak wynika z informacji o stanie sanitarno-epidemiologicznym miasta, które rok rocznie przekłada Państwowy Powiatowy Inspektor Sanitarny. Można w nim przeczytać, że sanepid podejmował niezwłoczne działania przeciwepidemiczne związane z ograniczeniem ryzyka zakażenia oraz rozpowszechniania się nowych zakażeń.

Sprawozdanie wskazuje nie tylko na pierwszego zainfekowanego wirusem, ale również że w 2020 roku w Słupsku odnotowano 4014 przypadków zakażeń SARS-CoV-2, potwierdzonych badaniem molekularnym. W tym czasie PPIS w Słupsku wydał też 1968 decyzji dotyczących odbycia obowiązkowej kwarantanny, jej skrócenia oraz odbycia obowiązkowej izolacji i jej wygaśnięcia. Dziś ta liczba jest już zdecydowanie większa. Tylko w czwartek 1 kwietnia 2021, czyli niemal po roku od stwierdzenia pierwszego przypadku w mieście mamy 1053 osoby na kwarantannie, a przyrost z ostatniej doby podczas trzeciej fali to 93. nowych zakażonych.

Sprawozdanie PPIS zawiera nie tylko dane dotyczące COVID-19. Uwzględnia się w nim np. zachorowania grypopodobne i ostre zakażenia dróg oddechowych w tym grypę. I tak o ile w 2019 roku takich przypadków było 32476, to rok temu już 24032. W sprawozdaniu podkreśla się, że są to dane nieoszacowane, ponieważ duża część pacjentów pozostaje w domu i nie zgłasza się na konsultacje do lekarza.

Spadła też liczba osób, u których stwierdzono gruźlicę (8 w 2020 r. i 22 rok wcześniej). Nieznacznie mniej słupszczan zachorowało też na ospę wietrzną (286 w 2020 r. i 299 w 2019 r.). Zdecydowanie mniej odnotowano przypadków wirusowego zakażenia jelitowego wywołanego przez rotawirusy (7 w 2020 r. porównaniu do 94 rok wcześniej) i norowirusy (14 w zestawieniu do 194 przypadków w 2019 r.). Spadła też liczba zachorowań na szkarlatynę i wzrosła liczba zakażeń chorobami wenerycznymi (dwa przypadki rzeżączki, i kilka różnych postaci kiły). Wykryto też trzy nowe przypadki HIV. W 2020 roku na terenie Słupska odnotowano 67 pokąsań przez zwierzęta, głównie przez psy i koty. Szczepieniom przeciwko wściekliźnie poddano 16 osób.

Zobacz także: Będzie doustna szczepionka na COVID-19?

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza