Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus spowodował odpływ Ukraińców z polskiego rynku pracy. "Ten trend utrzyma się na początku przyszłego roku"

Maciej Badowski
Maciej Badowski
67 proc. firm zatrudniających imigrantów z Ukrainy nie odnotowała problemów związanych z brakiem rąk do pracy ze względu na zwiększone wyjazdy z ostatnich miesiącach.
67 proc. firm zatrudniających imigrantów z Ukrainy nie odnotowała problemów związanych z brakiem rąk do pracy ze względu na zwiększone wyjazdy z ostatnich miesiącach. Pawel Relikowski/ Polska Press
Pandemia sprawiła, że migracja zarobkowa z Ukrainy wyhamowała. Już co trzecia firma miała problem z personelem ze względu na wyjazdy imigrantów z powodu COVID-19. - W marcu, jak rozpoczęła się epidemia z Polski wyjechało nawet 250 tys. pracowników z Ukrainy- tłumaczy w rozmowie z AIP ekspertka.

Pandemia sprawiła, że migracja zarobkowa z Ukrainy wyhamowała. Część pracowników zdecydowała o powrocie do ojczyzny, a część nie chciała wyjeżdżać za pracą. I choć pracodawcy nie odczuli masowego odpływu kadry ze Wschodu, jednocześnie co trzecia firma wskazuje, że miała problem z personelem ze względu na wyjazd imigrantów z powodu COVID-19 – wynika z raportu Narodowego Banku Polskiego. Nadal jednak chcemy pracowników z Ukrainy zatrudniać.

- W marcu, jak rozpoczęła się epidemia z Polski wyjechało nawet 250 tys. pracowników z Ukrainy. Na szczęście szybko zaczął działać zapis tarczy antykryzysowej, który pozwala na automatyczne odnawianie wiz dla pracowników z zagranicy na czas obowiązywania stanu epidemicznego i dwa tygodnie po jego zakończeniu- tłumaczy w rozmowie z AIP Monika Banyś, ekspertka rynku pracy. - Dzięki temu zatrzymaliśmy w kraju nawet do 500 tys. osób z Ukrainy- dodaje.

67 proc. firm zatrudniających imigrantów z Ukrainy nie odnotowała problemów związanych z brakiem rąk do pracy ze względu na zwiększone wyjazdy z ostatnich miesiącach. Problemy wpłynęły w różnym stopniu na 32 proc. przedsiębiorców – większość określiła wyjazdy imigrantów z Ukrainy jako problem umiarkowany i niezagrażający ciągłości pracy, natomiast dla 5 proc. firm odpływ kadry ze Wschodu był dużym wyzwaniem i wpłynął na funkcjonowanie przedsiębiorstwa.

- Nadal jednak saldo migracyjne jest ujemne, co oznacza, że więcej osób wyjeżdża niż przyjeżdża. Ten trend utrzyma się na początku przyszłego roku, a to jak długo potrwa będzie zależało od sytuacji epidemicznej w kraju- tłumaczy Banyś.

Firmy aktualnie deklarują powstrzymywanie się z decyzjami o zwolnieniach i w większości nie traktują w odmienny sposób pracowników rodzimych i imigrantów. - Na razie do Polski przyjeżdżają głównie pracownicy na stanowiska niższego szczebla, mimo że ich kompetencje są niejednokrotnie dużo wyższe. To może ulec zmianie, choć nadal zapotrzebowanie na pracowników z Ukrainy widzimy głównie na niższym szczeblu, w tym przede wszystkim w branży logistycznej, magazynowej, spożywczej czy produkcyjnej- wylicza ekspertka.

Banyś tłumaczy jednocześnie, że jeżeli chodzi o zarobki pracowników z Ukrainy to one się nie zmieniły. - Jest to dobra informacja, bo one nie zmalały. Utrzymują się od początku roku na zbliżonym poziomie, rosną w tempie takim samym jak zarobki Polaków, czyli o mniej więcej 4 proc.- wyjaśnia.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak działają oszuści - fałszywe SMS "od najbliższych"

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus spowodował odpływ Ukraińców z polskiego rynku pracy. "Ten trend utrzyma się na początku przyszłego roku" - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza