Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus spowoduje kryzys? Świat liczy straty, a USA szykują się już na kolejny wybuch epidemii - w następnym sezonie zimowym

Wojciech Rogacin
Wojciech Rogacin
Sprawdzanie temperatury pasażerów na lotnisku w Pekinie
Sprawdzanie temperatury pasażerów na lotnisku w Pekinie GREG BAKER/AFP/East News
Liczba potwierdzonych przypadków zachorowań na koronawirusa na świecie sięgnęła już blisko 100 tys. osób. Codziennie przybywa nowych chorych, a światowe gospodarki pogrążają się w niepewności. Eksperci, cytowani przez zachodnie media, mówią o możliwych stratach sięgających do 350 mld dolarów w skali globalnej. CNN podaje, że Pentagon już przygotowuje się do kolejnej, przyszłorocznej fali koronawirusa, na którego prawdopodobnie nie uda się szybko wynaleźć szczepionki.

Liczba nowych przypadków zachorowań na koronawirusa w Chinach w ciągu minionej doby wyniosła 143 przypadki. Zmarło 30 kolejnych osób - podaje "South China Morning Post". W sumie w samych Chinach liczba infekcji osiągnęła poziom 80.5 tys., z czego 3042 chorych zmarło. Jeszcze więcej zachorowań odnotowano w Korei Południowej. Tam stwierdzono 309 nowych przypadków. W sumie w tym kraju zachorowały już 6593 osoby - podał CNN.

ZOBACZ TEŻ INNE INFORMACJE O KORONAWIRUSIE SARS-CoV-2:

Koronawirus: Zaostrzone środki ostrożności

Według tego serwisu, dochodzi już do dyplomatycznych zgrzytów między państwami na tle koronawirusa. Japonia wprowadziła obowiązek dwutygodniowej kwarantanny dla podróżnych przybywających z Korei Południowej i Chin. Mają oni być kierowani do wyznaczonych miejsc odosobnienia. Wywołało to protesty rządu koreańskiego.

Na całym świecie liczba potwierdzonych przypadków wzrosła do 98437, a liczba zgonów do 3385. To informacje podane za serwisem Bloomberg. Media informują o stosunkowo dużej liczbie zmarłych w Iranie.

Aktualna mapa koronawirusa SARS-Cov-2. Rozwój epidemii w Europie i na świecie

Codziennie docierają też nowe informacje na temat odwołanych imprez publicznych z obawy przed epidemią. Władze Indii wezwały mieszkańców do unikania publicznych zgromadzeń podczas hinduistycznego festiwalu Holi, który w tym roku przypada 10 marca - podaje CNN. Z kolei Bloomberg informuje, że zarządy technologicznych gigantów w Kalifornii - Google, Microsoftu, Facebooka - wezwały swoich pracowników w zakładach w tym stanie do pracy zdalnej. Kalifornia jest drugim stanem po Waszyngtonie, w którym wykryto dotąd najwięcej w USA przypadków koronawirusa.

Prace nad szczepionką - sprzeczne informacje

Pocieszające jest jedynie, że - jak dodaje gazeta - nie odnotowano nowych przypadków choroby w prowincji Hubei poza miastem Wuhan, które jest epicentrum wirusa. Władze informują także o postępie w pracach nad szczepionką przeciwko koronawirusowi. Według "SCMP" szczepionka miałaby być dostępna od kwietnia, chociaż jej produkcja może jeszcze napotkać wiele trudności.

Sprzeczne z tym informacje płyną z innych krajów. Jak podaje BBC, Patrick Vallance, doradca rządu brytyjskiego ds. naukowych powiedział stacji radiowej BBC Radio 4, że nie sądzi, by udało się wynaleźć szczepionkę na koronawirusa jeszcze w tym sezonie zarażeń. - Nie sądzę, żebyśmy zdążyli zdobyć ją jeszcze w czasie obecnego wybuchu epidemii lub w takiej skali, jak potrzeba - mówił. Według zachodnich ekspertów szczepionki na koronawirusa można się spodziewać najwcześniej za 12-14 miesięcy. Jest zatem poważne ryzyko, że nie będzie jej jeszcze przed kolejnym sezonem zachrowań w przyszłym roku.

Według CNN, amerykańscy eksperci wciąż mają nadzieję, że uda się wynaleźć szczepionkę przed drugą falą epidemii - w przyszłorocznym sezonie zimowym. Na wszelki wypadek Pentagon już teraz opracowuje plany, jak wojsko może działać, by za rok wesprzeć walkę z rozprzestrzenianiem się koronawirusa.

Koronawirus COVID-19 lub SARS-CoV-2 to patogen, który od grudnia 2019 roku spowodował epidemię na terenie Azji, a jej ogniska rozszerzają się również w innych częściach świata. Czy rzeczywiście jest tak śmiercionośny, jak rozpowiada się w mediach? Czy roznosi się tylko poprzez kichanie i kaszel? Czy ochrona przed nim wymaga specjalnych środków? Wyjaśniamy, jak jest naprawdę, czerpiąc informacje z zasobów danych Światowej Organizacji Zdrowia i publikacji naukowych anonsowanych m.in. na stronie Medical News Today i Healthline.Sprawdź, które z krążących opinii nt. koronawirusa COVID-19 to mity.

COVID-19 – obalamy 10 mitów na temat koronawirusa SARS-CoV-2

Koronawirus: straty trudne do oszacowania

Ekonomiści liczą z kolei straty, jakie dla gospodarek poszczególnych krajów może spowodować epidemia. Już teraz dochodzi do rekordowych spadków notowań na giełdach. W czwartek mocne spadki zanotowano na giełdach azjatyckich. Jak podaje serwis Bloomberga, indeks giełdy w Seulu zanotował stratę 2.16 punktu procentowego.

Dow Jones odnotował w czwartek - jak podaje CNN - swój piąty najgorszy jednodniowy spadek punktów w historii. Media donoszą o pustych lotniskach, odwołanych wielu lotach. Straty już liczą także biura podróży. Według analityków cytowanych przez BBC straty dla światowej gospodarki z powodu epidemii koronawirusa trudne są na razie do przewidzenia. Mogą wynieść od 77 mld do 347 mld dolarów. Tak naprawdę rzeczywisty wpływ epidemii na gospodarkę będzie można oszacować za kilka tygodni, a przedstawione szacunki ydają się bardzo ostrożne.

Koronawirus zatacza coraz szersze kręgi. Sprawdź, dokąd już dotarł, co  o nim wiemy i jak możemy się przed nim ochronić. Gdzie jest koronawirus w Polsce?

Koronawirus z Chin. Co już wiemy o wirusie? Objawy, leczenie...

BBC przypomina, że same linie lotnicze mogą stracić 63 mld USD do 113 mld USD przychodów ze spadku globalnego ruchu pasażerskiego w tym roku, jak podało w czwartek Międzynarodowe Stowarzyszenie Transportu Lotniczego (IATA). W ubiegłym miesiącu przewidywał straty na poziomie 29 mld USD.

Wiele będzie zależało od nastrojów społecznych dotyczących epidemii. Im większa będzie panika społeczeństw, tym skutki mogą okazać się poważniejsze.

ZAKAŻENIE WIRUSAMI - CO MOŻE POMÓC W PROFILAKTYCE?
>> Sprawdź w naszym sklepie <<

Koronawirus rozprzestrzenia się nie tylko w Azji, ale również w Europie. Mimo że w prowincji Hubei, gdzie wybuchła epidemia, wprowadzono dodatkowe środki ostrożności, ryzyko zakażenia wirusem 2019-nCoV jest realne, i to nie tylko w Azji, ale również w Europie. Wyjaśniamy, jak podejść do koronawirusa w kontekście pracy.

Koronawirus a praca. Sprawdź, jakie prawa i obowiązki ma pra...

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo

Materiał oryginalny: Koronawirus spowoduje kryzys? Świat liczy straty, a USA szykują się już na kolejny wybuch epidemii - w następnym sezonie zimowym - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza