Koronawirus. Szukają uczestników mszy w Słupsku

Zbigniew Marecki
Koronawirus. Szukają uczestników mszy w Słupsku. 14 marca ok. godz. 16 w dolnym kościele kościoła św. Maksymiliana Kolbe w Słupsku rozpoczęła się msza w rycie trydenckim. Uczestniczyło w niej ok. 20 osób.

Część z nich przyjechała z Koszalina. Nie jest wykluczone, że wśród nich była osoba zarażona koronawirusem.

- To była pierwsza od dwóch lat msza w rycie trydenckim, którą odprawiono w Słupsku. Kilka dni później dowiedzieliśmy się, że jeden z jej koszalińskich uczestników był prawdopodobnie zarażony koronawirusem. Moim zdaniem on raczej nie stykał się ze słupszczanami, ale chcemy dmuchać na zimne i prosimy wszystkich uczestników mszy, aby zachowali ostrożność i skontaktowali się z sanepidem, aby upewnić się, że nie są nosicielami wirusa - mówi Kacper Moroz, jeden ze współorganizatorów mszy.
Jak nam powiedział mszę celebrował ks. dr Dariusz Olewiński z archidiecezji wiedeńskiej, który już co najmniej 2 miesiące przebywa w Polsce.

Mimo że mszy towarzyszy nieprzyjemna sytuacja, to jednak Kacper Moroz informuje, że ks. biskup Edward Dajczak, ordynariusz koszalińsko-kołobrzeski zgodził się, aby raz w miesiącu w Słupsku odbywała się msza św. w rycie trydenckim. Do tego celu ma być przystosowana kaplica św. Jerzego w Parku Waldorffa.

Koronawirus nie przestaje się rozprzestrzeniać, a wręcz zatacza coraz większe koło, obejmując nowe tereny. Do tej pory nie został opracowany lek zapobiegający zakażeniom. Nie odkryto także medykamentu (choć trwają intensywne badania), który mógłby skutecznie wyleczyć infekcję. W środę 11 marca WHO dotychczasową epidemię koronawirusa, nazwała pandemią! Trwa ona do dziś. Przedstawiamy zalecenia Światowej Organizacji Zdrowia (WHO) i Głównego Inspektoratu Sanitarnego (GIS), które koncentrują się na profilaktyce, czyli zapobieganiu zakażeniu koronawirusem. Poniższa galeria przedstawia 10 praktycznych porad, których przestrzeganie może uchronić Cię przed infekcją!

Jak uchronić się przed koronawirusem? Porady ekspertów

Jakie są główne cechy tej Mszy? Przede wszystkim więc była ona sprawowana po łacinie – powszechnym języku Kościoła katolickiego; poza tym tyłem do ludu, to znaczy że wierni w czasie Mszy widzieli tylko plecy celebransa, zwróconego twarzą do ołtarza, czyli – jak mówią zwolennicy liturgii „trydenckiej” – wprost ku Bogu. Ponadto sama liturgia miała nieco inny przebieg, choć różnice w sumie nie są zbyt duże. Największą z nich był brak bezpośredniego dialogu kapłana z wiernymi. Wyręczał ich w tym ministrant. Na to, co się działo przy ołtarzu, reagowali oni głównie na podstawie dzwonków ministranta. Klękali na Podniesienie lub Komunię św., a poza tym najczęściej odmawiali różaniec lub inne modlitwy.

KOMUNIKAT:

W związku z opublikowaniem informacji na stronie Msza Trydencka w Koszalinie o rzekomym uczestnictwie osoby zarażonej koronawirusem we Mszy świętej requiem za duszę śp. księdza rektora Wójtowicza, która została odprawiona 14.03.br. w kościele pw. św. Maksymiliana Kolbego w Słupsku, prosimy osoby które uczestniczyły w tej liturgii o kontakt z sanepidem.
Nie jesteśmy w stanie potwierdzić uczestnictwa tej osoby we Mszy świętej, ponieważ świadectwa osób uczestniczących w liturgii są rozbieżne. Wiemy jedynie, że osoba z wykrytym koronawirusem mieszka w Koszalinie. Informujemy również, że wierni siedzieli w bezpiecznej odległości od siebie i mieli ze sobą ograniczony kontakt.

O rozwoju sytuacji będziemy informowali na bieżąco.
Pozdrawiamy w Chrystusie,
SŚTK

ZOBACZ TAKŻE: Pomoc dla słupskich przedsiębiorców:

iPolitycznie - Dominik Tarczyński - skrót 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie