Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola zamknięte do Wielkanocy. Czy rodzice powinni płacić pełne czesne?

Wojciech Szczęsny
Wojciech Szczęsny
Fot. Lucyna Nenow / Polska Press
Z powodu epidemii koronawirusa, przerwa w funkcjonowaniu placówek oświatowych w Polsce potrwa co najmniej do 10 kwietnia, choć niewykluczone, że rząd zdecyduje się na kolejne wydłużenie tego terminu. Niemało kontrowersji budzi w tym kontekście kwestia opłat, które ponoszą rodzice dzieci uczęszczających do żłobków i przedszkoli niepublicznych. Czy opiekunowie powinni być zwolnieni z obowiązku zapłaty czesnego w sytuacji, gdy sami muszą pozostawać z dziećmi w domu, ale wiążą ich umowy mówiące o tym, że opłata jest uiszczana z góry na początku każdego miesiąca bez względu na obecność dziecka?

Niełatwo doszukać się przepisów, które jednoznacznie regulowałyby tę materię. Z odpowiedzi przesłanej Agencji Informacyjnej Polska Press przez Biuro Kuratora Oświaty wynika, że kwestia ta znajduje się poza kompetencjami tej instytucji. Z kolei pismo Ministerstwa Pracy, Rodziny i Polityki Społecznej wskazuje, że najlepszym rozwiązaniem są indywidualne uzgodnienia między rodzicami i dyrekcją danej placówki. - W kwestii ponoszenia opłat przez rodziców podkreślić należy, że kwestia ta powinna zostać uregulowana w statucie żłobka lub klubu dziecięcego, jak również w umowie z rodzicami. W przypadku wątpliwości lub kwestii spornych zaleca się wzmożoną współpracę żłobka/klubu dziecięcego z radą rodziców – czytamy w oświadczeniu MPRiPS.

Tymczasem już w 2008 roku Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów zwracał uwagę na problem umów uprawniających przedszkola do pobierania czesnego za czas, w którym placówka jest nieczynna. „Dotyczy to w szczególności letnich miesięcy wakacyjnych, ale także okresów, kiedy przedszkole jest zamknięte z innych przyczyn, np. w wyniku zdarzeń o charakterze siły wyższej, czasowego zawieszenia działalności placówki przez właściwe organy administracji państwowej” - czytamy w dostępnym na stronie UOKiK „Raporcie z kontroli wzorców umownych stosowanych przez przedszkola niepubliczne”. Jak podkreślono w dokumencie takie praktyki należy uznać za sprzeczne z dobrymi obyczajami i rażąco naruszające interesy konsumentów, a wskazujące na to postanowienia umowne - za niedozwolone.

Czynnikiem komplikującym sytuację części rodziców jest to, że ich wynagrodzenia – oczywiście w przypadku osób, którym przysługuje zasiłek opiekuńczy – są teraz obniżone. Jeszcze trudniej wyobrazić sobie przypadki osób zatrudnionych na tzw. śmieciówkach, którzy sami nie otrzymując pensji na czas pozostawania w domu musieliby płacić placówkom prywatnym całe czesne, w czasie gdy ich dzieci nie mogą w nich przebywać.

Co zatem mogą zrobić rodzice? - „Rozmawiać i jeszcze raz rozmawiać, aby wypracować wzajemne ustępstwa. W mojej ocenie dyrektorzy placówek powinni sami nawiązać kontakt z rodzicami celem uzgodnienia czasowego obniżenia wysokości czesnego, aby ustabilizować sytuację na czas zamknięcia placówki” - mówi w rozmowie z AIP adwokat Marcin Zawistowski z Kancelarii Prawnej Kijewski, Graś sp.k. który wskazuje, że w przypadku ewentualnego sporu między rodzicami i dyrekcją zastosowanie mają dwa przepisy kodeksu cywilnego.

Art.357¹

Jeżeli z powodu nadzwyczajnej zmiany stosunków spełnienie świadczenia byłoby połączone z nadmiernymi trudnościami albo groziłoby jednej ze stron rażącą stratą, czego strony nie przewidywały przy zawarciu umowy, sąd może po rozważeniu interesów stron, zgodnie z zasadami współżycia społecznego, oznaczyć sposób wykonania zobowiązania, wysokość świadczenia lub nawet orzec o rozwiązaniu umowy. Rozwiązując umowę sąd może w miarę potrzeby orzec o rozliczeniach stron, kierując się zasadami określonymi w zdaniu poprzedzającym

Art. 495

§ 1. Jeżeli jedno ze świadczeń wzajemnych stało się niemożliwe wskutek okoliczności, za które żadna ze stron odpowiedzialności nie ponosi, strona, która miała to świadczenie spełnić, nie może żądać świadczenia wzajemnego, a w wypadku, gdy je już otrzymała, obowiązana jest do zwrotu według przepisów o bezpodstawnym wzbogaceniu. § 2. Jeżeli świadczenie jednej ze stron stało się niemożliwe tylko częściowo, strona ta traci prawo do odpowiedniej części świadczenia wzajemnego. Jednakże druga strona może od umowy odstąpić, jeżeli wykonanie częściowe nie miałoby dla niej znaczenia ze względu na właściwości zobowiązania albo ze względu na zamierzony przez tę stronę cel umowy, wiadomy stronie, której świadczenie stało się częściowo niemożliwe

Jednak adwokat odradza kierowanie sprawy do sądu - „Poza oczywistym problemem „niedrożności” wymiaru sprawiedliwości, a zatem długim okresem oczekiwania na wyrok, Sąd będzie oceniał żądanie wyłączenia albo obniżenia czesnego przez wzgląd na obecną, nadzwyczajną sytuację i z wyważeniem wzajemnych interesów. Apeluję o zachowanie zdrowego rozsądku. Sytuacja wymaga od nas wszystkich niestandardowych zachowań a zatem wstrzymajmy się przed najdrastyczniejszym rozwiązaniem jakim jest nieregulowanie płatności czesnego, aby nie spowodować utraty płynności placówek” - wyjaśnia.

W niektórych przypadkach w pomoc rodzicom i placówkom oświatowym mogą zaangażować się samorządy. Przykładowo już w tym tygodniu we Wrocławiu mają się odbyć rozmowy z podmiotami niepublicznymi otrzymującymi dotację z miasta – Będę oczekiwał, żeby te podmioty albo proporcjonalnie zmniejszyły opłaty dla rodziców albo z nich zrezygnowały. Najlepsze jest oczywiście to drugie rozwiązanie – zapowiedział prezydent Jacek Sutryk.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Krokusy w Tatrach. W tym roku bardzo szybko

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koronawirus w Polsce. Żłobki i przedszkola zamknięte do Wielkanocy. Czy rodzice powinni płacić pełne czesne? - Portal i.pl

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza