Koronawirus w USA: Pierwsi Amerykanie mogą zostać zaszczepieni przeciwko COVID-19 już 11 grudnia

Kazimierz Sikorski
Kazimierz Sikorski
FrankHoemann/SVEN SIMON via www.imago-images.de/Imago Stock and
Udostępnij:
Waszyngton zapowiada, że zaraz po uzyskaniu zgody na dopuszczenie szczepionki przeciwko Covid-19 do użytku, następnego dnia zostanie ona poddana Amerykanom. Ma to nastąpić 11 lub 12 grudnia tego roku.

Pierwsi Amerykanie mogą otrzymać szczepionkę przeciwko koronawirusowi już 11 grudnia, zapowiedział dr Moncef Slaoui, szef rządowego zespołu, który odpowiada za opracowanie szczepionki przeciwko Covid-19.

Byłby to początek powrotu normalności w Stanach Zjednoczonych, które najboleśniej odczuwają skutki pandemii. Ponad 12 milionów zakażonych, ponad 255 tysięcy śmiertelnych ofiar zarazy, ogromne straty w gospodarce tego mocarstwa.

Odporność stadna w Stanach Zjednoczonych, a tym samym uzyskanie bezpieczeństwa medycznego w kraju, byłaby - zdaniem Slaouiego - możliwa już w maju.

Do tego czasu szczepieniom musiałoby zostać poddanych ponad dwie trzecie Amerykanów.

Slaoui jest przekonany, że taki plan jest realny i chwali skuteczność szczepionek opracowanych przez firmy Pfizer i Modernę. W obu wypadkach przekracza ona 90 procent.

Jako pierwsi zaszczepieni mają zostać pracownicy służb medycznych, potem służb mundurowych, a następnie osoby z grup największego ryzyka zakażeń.

W połowie 2021 r. można by również rozpocząć szczepienia dzieci - zapowiada wspomniany specjalista.

W miniony piątek firma Pfizer złożyła wniosek do Amerykańskiej Agencji ds. Żywności i Leków o pozwolenie na użycie w nagłych wypadkach jej szczepionki przeciwko Covid-19. Posiedzenie komitetu doradczego ds. Szczepionek FDA ma się odbyć 10 grudnia.

Slaoui mówi, iż oznacza to, że jeśli szczepionka zostanie zatwierdzona, może zostać wprowadzona do użytku już następnego dnia.

- Naszym planem jest umożliwienie wysyłania szczepionek do miejsc szczepień w ciągu 24 godzin od ich zatwierdzenia, więc spodziewam się być może drugiego dnia po zatwierdzeniu 11 lub 12 grudnia - powiedział Slaoui CNN w niedzielę.

Dodał on, że w akcję szczepienia włączą się nie tylko służby cywilne, ale także wojskowe.

Pfizer i jego niemiecki partner BioNTech złożyli wspomniany wniosek jako pierwsze firmy, które starają się o zatwierdzenie szczepionki przez organy regulacyjne w USA.

W oświadczeniu komisarz FDA dr Stephen Hahn przyznał, że „przejrzystość i dialog mają kluczowe znaczenie dla zaufania opinii publicznej do szczepionek Covid-19” i zapewnił, że ocena będzie otwarta i przejrzysta, jak to tylko możliwe.

Chociaż wniosek firmy Pfizer uznano za zachęcający, to jednak Amerykańskie Towarzystwo Chorób Zakaźnych podkreśliło, że nadal potrzebny jest przejrzysty przegląd danych tej firmy, w tym dowody na to, że szczepionka była badana w różnych populacjach.

Na podstawie aktualnych prognoz firma Pfizer spodziewa się wyprodukować do 50 milionów dawek szczepionek w tym roku i do 1,3 miliarda dawek w 2021 roku.

Gustave Perna, dyrektor odpowiedzialny za operacje szczepień w USA, że 100 milionów zestawów szczepionek jest już gotowych do użycia, jeśli tylko rozpocznie się dystrybucja szczepionki.

Gubernator Florydy Ron DeSantis powiedział, że jego stan zakupił pięć miliony igieł, 5 milionów strzykawek i 5 milionów wacików nasączonych alkoholem, aby przygotować się do dystrybucji szczepionki.

Gubernator nazwał ostatnie przełomy „najwspanialszymi promieniami nadziei, jakie widzieliśmy od początku pandemii”.

Dr Troy Brennan, wiceprezes i dyrektor medyczny CVS Health, powiedział, że jego firma również przygotowuje się do masowego wprowadzenia szczepionek. Chociaż spodziewa się, że CVS będzie dysponować szczepionkami do połowy grudnia, firma koncentruje się na koordynacji z Operacją Warp Speed, aby najpierw dostarczyć je do domów opieki.

Brennan powiedział, że spodziewa się, że sklepy CVS w USA zaczną oferować szczepionki Covid-19 pod koniec lutego lub w marcu.

Według sondaży chęć poddania się szczepieniu wyraziło 58 proc. respondentów. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Mikołajów i Odessa bramą do Morza Czarnego

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie