Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koronawirus wprowadza zaostrzenia w zakładach karnych

oprac. olo
Fot. Krzysztof Piotrkowski
Maseczki, sprawdzanie temperatury, ograniczone przemieszczanie się i dezynfekcja. Służba Więzienna wprowadziła kolejne obostrzenia w związku z koronawirusem. Osadzonych, z rozpoznanym zarażeniem jest dwóch.

Już 19 marca wstrzymano odwiedziny we wszystkich jednostkach penitencjarnych, a od 12 marca wszystkim wchodzącym na teren więzień mierzona jest temperatura. Osoby, które mają gorączkę, nie są wpuszczane do środka. Równocześnie, żeby zapewnić osadzonym kontakt z bliskimi zwiększono możliwości kontaktu telefonicznego, korespondencyjnego i za pośrednictwem komunikatorów internetowych. Osadzeni mają także szerszy dostęp do telewizji, radia i prasy. Wprowadzono dodatkowe zajęcia terapeutyczne i edukacyjne.

W związku z pandemią do minimum ograniczono transport osadzonych. Od 6 kwietnia funkcjonariusze i pracownicy więziennictwa, którzy mają kontakt z więźniami, muszą nosić maski ochronne. Wprowadzono też całkowity zakaz wyjść więźniów na zewnątrz do pracy.

W aresztach i zakładach karnych znajduje się obecnie tylko jeden osadzony, który został przyjęty do jednostki już ze zdiagnozowanym zakażeniem koronawirusem.

Jest to jeden z dwóch tymczasowo aresztowanych, wobec których sąd zastosował areszt, ponieważ nie stosowali się oni do zaleceń kwarantanny. Zgodnie z procedurami sanitarnymi przebywa on specjalnie przygotowanym na ten czas epidemii izolatorium. Jego stan zdrowia jest dobry.

Drugi z tymczasowo aresztowanym został ulokowany w szpitalu zakaźnym, ponieważ zdiagnozowano u niego również inne choroby.

Zastanawialiście się kiedyś, jak wyglądają zakłady karne, areszty śledcze wewnątrz? Zebraliśmy dla Was zdjęcia z naszych archiwów  przedstawiające więzienia od środka. Zobaczcie zdjęcia >>>>>>>Co zabija Polaków?

Tak wyglądają zakłady karne w Polsce. Zobaczcie!

Zgodnie z zaleceniami Głównego Inspektora Sanitarnego obecnie 52 więźniów poddanych jest profilaktycznej obserwacji medycznej w warunkach izolacji, ponieważ przed umieszczeniem w zakładzie karnym przebywali w krajach, gdzie występuje koronawirus lub mogli stykać się z osobą zakażoną.

Równolegle więźniowie z 45 zakładów karnych i aresztów śledczych szyją maseczki i odzież ochronną. Zatrudniają ich największe przywięziennych zakłady pracy. W jednym z nich w tym tygodniu ruszyła dodatkowo produkcja środków dezynfekujących. Miesięcznie udaje się wyprodukować około miliona maseczek, 40 tys. fartuchów, około 10 tys. kombinezonów ochronnych, a także 80 tys. litrów płynów dezynfekujących.

Zobacz także: Druga strona krat. Zobacz, jak wygląda Areszt Śledczy w Słupsku.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza