Kosiarka akumulatorowa czy elektryczna przewodowa? Co wybrać?

Materiał promocyjny
Wraz z nadejściem wiosny, posiadacze ogrodów zaczynają zmagać się z koniecznością regularnego przycinania trawy. Potrzebują zatem dobrej kosiarki. Obecnie możemy wybierać spośród wielu różnych opcji. Wśród tych, które cieszą się największą popularnością, znajdują się kosiarki elektryczne. Występują one w dwóch podstawowych wariantach. Pierwsza z nich to kosiarka elektryczna przewodowa. Drugim jest kosiarka elektryczna na akumulator. Którą z nich warto wybrać? Jakie są wady i zalety poszczególnych rodzajów kosiarek? Spróbujmy odpowiedzieć na te pytania.

Kosiarka elektryczna przewodowa, wady i zalety

Jeszcze kilka lat temu osoby, które chciały zdecydować się na zakup kosiarki, mogły wybierać pomiędzy modelami z silnikiem spalinowym lub urządzeniami elektrycznymi, które zasilane były za pomocą przewodu. Sprawiło to, że kosiarki elektryczne nie cieszyły się wówczas dużym zainteresowaniem. Mają one bowiem kilka ważnych zalet, takich jak lekkość, niewielkie wymiary, cichą pracę czy brak emisji spalin, jednak przeważały ich ograniczone możliwości. Zasięg takiej kosiarki elektrycznej był bowiem ograniczony do długości przewodu jaki posiadamy, co sprawiało, że nie sprawdzały się one w przypadku większych ogrodów. Co więcej, podczas pracy należało bardzo uważać na to, by nie dopuścić do przecięcia kabla.

Kosiarki akumulatorowe do trawy, co warto o nich wiedzieć?

Powyższe problemy rozwiązała kosiarka elektryczna akumulatorowa. Jak sama jej nazwa wskazuje, zasilana jest energią elektryczną, która nie pochodzi z źródła prądu, lecz z pojemnej baterii litowo-jonowej, która znajduje się w urządzeniu.
Jeszcze kilka lat temu kosiarki tego typu wykorzystywane były jedynie w przypadku niewielkich ogrodów, ze względu na mała pojemność baterii. Obecnie to już przeszłość. Nowe rozwiązania technologiczne, które znajdziemy w tego typu urządzeniach, sprawiają bowiem, że kosiarki elektryczne akumulatorowe zapewniają nam wydajność porównywalną z kosiarkami spalinowymi.

Poradnik: Kosiarka bezprzewodowa na akumulator: co to jest, jak działa, czy warto?

Zalety kosiarek na baterie

*
Fot.: kosiarka elektryczna - bateryjna

Bezprzewodowa kosiarka do trawy na akumulator to urządzenie, które ma wiele zalet. Wśród najważniejszych z nich wymienić można cichą i ekologiczną pracę. Silnik elektryczny nie emituje głośnych dźwięków, co z pewnością docenią posiadacze ogrodów znajdujących się w bliskim sąsiedztwie budynków mieszkalnych. Nie mamy również do czynienia z emisją spalin.
Co więcej, kosiarka bezprzewodowa to również łatwość wykonywania manewrów podczas koszenia. Urządzenie jest mniejsze i lżejsze od „spalinówki”, dzięki czemu nawet duży trawnik skosimy bez zbędnego wysiłku. Wśród, zalet jakimi wyróżniają się kosiarki elektryczne z akumulatorem, wymienić należy również bezpieczeństwo. Nie mamy tu bowiem do czynienia z ryzykiem uszkodzenia kabla elektrycznego.

Kosiarka z napędem czy bez?

Kosiarki akumulatorowe do trawy dostępne są obecnie w dwóch różnych wariantach - bez napędu oraz z napędem. W przypadku pierwszego typu kosiarek na baterie ich ruch zależny jest od siły naszych mięśni, przez co koszenie może być nieco bardziej męczące.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę podczas wyboru kosiarki do trawy? Kosiarka elektryczna akumulatorowa z napędem porusza się „sama”, musimy więc jedynie odpowiednio nią manewrować. Jaką wybrać? Wszystko zależy od tego, jak dużą powierzchnię musimy kosić oraz jak ukształtowany jest teren naszego ogrodu. Jeśli mamy do czynienia z niewielką, równą powierzchnią, napęd nie jest konieczny. Jeżeli jednak podczas koszenia musimy pokonywać duże dystanse lub wzniesienia, wówczas kosiarka akumulatorowa z napędem będzie lepszym wyborem.

Na co jeszcze warto zwrócić uwagę?

Poza wielkością i ukształtowaniem ogrodu, warto zwrócić uwagę na jeszcze kilka niezwykle ważnych aspektów, które pozwolą nam na wybór odpowiedniej kosiarki elektrycznej. Sprawdźmy chociażby, czy kosiarka posiada regulowaną wysokość koszenia. Zbyt krótkie koszenie trawy nie sprzyja bowiem jej wzrostowi.

Upewnijmy się również, że urządzenie wyposażone jest w obudową wykonaną z materiałów odpornych na uszkodzenia i korozję, a sama kosiarka jest łatwa w utrzymaniu czystości. Warto również przyjrzeć się w jakie ostrza została wyposażona kosiarka do trawy na baterie. Najlepiej sprawdzają się urządzenia, które posiadają ostrza stalowe, które nie strzępią trawy, a dzięki odpowiedniemu wyprofilowaniu sięgają do krawędzi trawnika.

Kosiarki elektryczne akumulatorowe firmy Kärcher

Jednym z producentów, który oferuje swoim klientom kosiarki na baterie, które są w stanie spełnić oczekiwania nawet najbardziej wymagających osób, jest renomowana firma Kärcher. Oferuje ona:

kosiarki akumulatorowe do trawy zasilane 18 lub 36-woltowymi bateriami Kärcher Battery Power.

To urządzenia lekkie, zwrotne i bezpieczne, w których możemy włączyć dodatkowy napęd, by ułatwić sobie pracę. Dzięki miękkiemu obiciu uchwytu zapewniają komfort w czasie pracy, niwelując wstrząsy. Wyróżniają się nowoczesnym designem i składaną rączką, dzięki czemu w garażu lub domku ogrodowym nie zajmują wiele miejsca. Co więcej, kosiarki do trawy na baterie tego producenta wyposażone są w cztery opcje regulacji długości koszenia oraz w specjalną końcówkę do mulczowania ścinek, dzięki czemu skoszona trawa może stać się naturalnym nawozem dla naszego trawnika. Nie dziwi więc fakt, że opinie o kosiarkach akumulatorowych firmy Karcher są wśród użytkowników naprawdę pozytywne.

Na uwagę zasługuje również platforma bateryjna dla urządzeń przydomowych, którą producent ten ma w swojej ofercie. Dzięki niej zasilimy nie tylko kosiarkę, ale również inne sprzęty przydomowe i ogrodowe, unikając konieczności ładowania akumulatorów z wielu różnych ładowarek i plątaniny kabli.

Zastanawiając się, czy kosiarka elektryczna czy akumulatorowa będzie lepszym wyborem, powinniśmy wziąć pod uwagę wielkość swojego ogrodu oraz ukształtowanie terenu. Dzięki temu uda nam się dobrać urządzenie, które zapewni nam komfortową i bezpieczną pracę w ogrodzie. Pamiętajmy jednak, że akumulatorowa kosiarka zapewni nam znacznie większą wygodę podczas manewrowania, a dzisiejsze urządzenia czołowych marek, takich jak Kärcher, wyróżniają się naprawdę dużą wydajnością

Dodaj ogłoszenie