Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kosmiczna współpraca Akademii Pomorskiej i spółki OptiNav ze Słupska (wideo)

Monika Zacharzewska [email protected]
Akademia Pomorska zaczęła współpracę ze słupską firmą OptiNav, autorem rozwiązań do... sprzątania kosmosu.

Słupska Akademia Pomorska nawiązała współpracę z kolejną firmą, która ma ułatwić studentom nabywanie praktycznych umiejętności już na etapie studiów. 

Tym razem to spółka OptiNav, jedna z najbardziej innowacyjnych firm działających w Słupsku, m.in. realizująca w USA projekt medyczny pomocny w operacjach oraz w Kanadzie projekt dotyczący konstrukcji urządzenia służącego do zbierania kosmicznych śmieci. 

Współpraca uczelni z firmą ma opierać się na wymianie wiedzy i doświadczeń w zakresie działań na rzecz opracowywania i wprowadzenia nowych rozwiązań informacyjno-technologicznych, w tym współdziałania w obszarze wspólnych przedsięwzięć naukowo-badawczych, wdrożeniowych, jak również udziału w projektach europejskich. 

Firma OptiNav zobowiązała się, że udzieli wsparcia w opiniowaniu rozwoju oferty edukacyjno-szkoleniowej AP, organizowaniu praktyk i staży dla studentów kierunków inżynierskich: edukacji techniczno- - informacyjnej oraz fizyki technicznej.  

 

- To porozumienie jest dla nas bardzo ważne, ponieważ wchodzimy w nowy obszar naszej działalności, obszar kierunków informatycznych - podkreśla rektor Akademii Pomorskiej prof. Roman Drozd. - Porozumienie daje nam możliwość wspólnego prowadzenia zajęć oraz, że studenci będą mogli uczestniczyć w ramach praktyk i staży w działalności firmy OptiNav.  

Rektor nie ukrywa, że ma nadzieję, iż współpraca z OptiNav zaowocuje tym, że w przyszłym roku słupska uczelnia uruchomi możliwość kształcenia na kierunkach informatycznych.  

Prezes firmy OptiNav, Arkadiusz Śmigielski przyznał, że propozycja współpracy wypłynęła ze strony uczelni. 

- Wszystko zaczęło się od zaproszenia mnie do projektu, w którym na wydziale matematyki miałem pokazać jak inżynierowie wykorzystują w praktyce konkretne równania i modele matematyczne. Potem uczelnia przysłała do nas na staż studenta fizyki. I tak zaczęła się nasza współpraca - mówi prezes.  

Podkreśla, że współpracując z akademią liczy, że znajdzie zasoby, czyli ludzi, potrzebnych do sprawnego funkcjonowania firmy. 

- Nie wymagamy kształcenia kosmicznych sprzątaczek - śmieje się prezes i dodaje. - Liczymy, że uczelnia przygotuje ludzi, którzy będą mieli na otwarte głowy, by potem móc u nas w fajny sposób wykorzystywać zdobytą wiedzę. Mam też nadzieję, na możliwość korzystania z akademickich laboratoriów i wiedzy pracowników naukowych - przyznaje prezes firmy OptiNav. 

O firmie
Spółka OptiNav zajmuje się budową i integracją systemów wizyjnych (machine vision), projektowaniem i budową wizyjnych systemów pomiarowych 2D i 3D oraz rozwojem oprogramowania na potrzeby przemysłu i medycyny. OptiNav zajmuje się także projektowaniem i integracją elektroniki. Firma odnosi sukcesy na rynku międzynarodowym. M.in. w Kanadzie realizuje projekt dotyczący konstrukcji urządzenia służącego do zbierania kosmicznych śmieci. Ten drugi projekt powstaje na zamówienie Europejskiej Agencji Kosmicznej. Spółka OptiNav ma też sukcesy na polu medycyny. Razem z firmą OptiMedi zainicjowała wspólny projekt Magellan, który realizuje w USA. Projekt będzie systemem nawigacji śródoperacyjnej, który pozwoli chirurgowi widzieć wnętrze pacjenta bez cięcia tkanek. 

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza