Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin> Atomowy autobus przekonywał do elektrowni

Rafał Czabrowski [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. Radosław Brzostek
Najważniejszym elementem projektu było stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji przedstawiali swoje doświadczenia i odpowiadali na pytania z dziedziny energetyki jądrowej.
Najważniejszym elementem projektu było stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji przedstawiali swoje doświadczenia i odpowiadali na pytania z dziedziny energetyki jądrowej.
"Atomowy Autobus - Mobilne laboratorium" zajechał wczoraj do Koszalina. W budynku Politechniki Koszalińskiej przy ul. Śniadeckich, odbyły się seminaria edukacyjne o energii atomowej.

Akcja została przeprowadzona przez Fundację Forum Atomowe. Projekt jest wspierany przez Ministerstwo Gospodarki oraz Ministerstwo Nauki i Szkolnictwa Wyższego.

- Chcielibyśmy przetrzeć szlaki dla rozpoczęcia dyskusji społecznej wokół budowy elektrowni jądrowej w Polsce.

Dla debaty, która mam nadzieję, że również i za naszą sprawą będzie dyskusją opartą na racjonalnych argumentach i naukowych podstawach, a nie na stereotypach i sloganach bazujących na strachu, który zwykle wynika z niewiedzy - mówi prezes Fundacji Łukasz Koszuk, pracownik Zakładu Energetyki Jądrowej Instytutu Energii Atomowej POLATOM.

- Nasz projekt to typowa akcja edukacyjno-społeczna skierowana do studentów i uczniów szkół średnich. Chcemy im powiedzieć co to jest promieniowanie, a jest ono przecież wszędzie.

Ludzie na samo słowo elektrownia atomowa odczuwają strach, a jest to przecież czysta energia. Powinniśmy się raczej bać odpadów z elektrowni i elektrociepłowni, bo to one zanieczyszczają środowisko.

Chcemy dotrzeć do lokalnych środowisk i przekonać ich do budowy elektrowni atomowej. Czy ona stanie pod Darłowem czy w innym miejscu Polski nie jest ważne. Ważne jest natomiast, aby wszystkie środowiska zrozumiały potrzebę budowy takiej elektrowni. Wiążą się z nią same zalety, od czystości po tanią energię - przekonywał słuchaczy Łukasz Koszuk.

Padło więc pytanie: co zrobić z odpadami? Jest pomysł i na to. Na razie w Polsce mogłoby powstać składowisko tymczasowe. Obecnie Unia Europejska planuje wybudować składowisko dla całej Unii na terenie Finlandii.

Najważniejszym elementem projektu było stoisko dydaktyczno-informacyjne, na którym pracownicy Fundacji przedstawiali swoje doświadczenia i odpowiadali na pytania z dziedziny energetyki jądrowej oraz ochrony radiologicznej.

Stoisko zostało podzielone na dwie przestrzenie. Tematem pierwszej była "Promieniotwórczość i ochrona radiologiczna". Zostały tam przedstawione m.in. zasady ochrony radiologicznej oraz wpływu promieniowania na organizm człowieka i środowisko.

Drugie stoisko dotyczyło już ściśle energetyki jądrowej.

Zaprezentowana została makieta elektrowni, która zobrazowała jej działanie rozpoczynając od pojedynczego rozszczepienia jądra uranu do generowania prądu przez turbiny.

Stoiska edukacyjne Fundacji zostały tłumnie odwiedzone przez uczniów koszalińskich szkół średnich jak i słuchaczy Politechniki Koszalińskiej.

- Właśnie wysłuchałem wykładu o reaktorach. Przyda mi się ta wiedza, bo niedługo będę miał z tego klasówkę - mówi Kamil Mateja z Technikum Samochodowego w Koszalinie. - Jeżeli chodzi o akcję Fundacji to co roku powinna ona być organizowana.

Czytaj też> Elektrownia atomowa w Żarnowcu pod znakiem zapytania

 

Trzeba dotrzeć do całego społeczeństwa. Zdecydowanie za mało mówi się o energii atomowej. Jestem za tym, aby w naszym kraju powstała elektrownia atomowa.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza