Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin. Gość z Danii uczestniczył w Radzie Gospodarczej

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
Koszalin. Gość z Danii uczestniczył w Radzie GospodarczejSoren Jylling pochodzi z Danii, to architekt i właściciel biura nieruchomości ALTO.
Koszalin. Gość z Danii uczestniczył w Radzie GospodarczejSoren Jylling pochodzi z Danii, to architekt i właściciel biura nieruchomości ALTO. Radek Koleśnik
Wczoraj zebrała się po raz kolejny Rada Gospodarcza, która jest ciałem doradczym prezydenta miasta. Tym razem było o rozwoju duńskiego miasta w kontekście strategii rozwoju Koszalina.

Soren Jylling pochodzi z Danii, to architekt i właściciel biura nieruchomości ALTO, który w Koszalinie żyje od ponad 10 lat. Jest też jednym z członków Rady Gospodarczej, która za miesiąc będzie się zajmować strategią rozwoju Koszalina do 2020 roku. Stąd też wczorajsza debata o tym, jak duńskie miasto rozwijało się w ostatnich latach.

- Horsens 20 lat temu miało bardzo złą markę - mówił Soren Jylling. - To się dziś zmieniło. To miasto ucierpiało w latach 70. - 80., gdy zapanował kryzys. Brakowało inwestorów, młodzi ludzie stamtąd uciekali. Marka Horsens była najgorszą marką. A o mieście mówiono, że to "cmentarz Jutlandii". Horsens wyludniło się.

W latach 1986 - 88 zaczęło się coś zmieniać i ruszyła kampania reklamowa pod hasłem "Horsens kwitnie". W 1990 zorganizowano tutaj olimpiadę gimnastyczną. Dwa lata później rozpoczęto rewitalizację centrum.

W 2000 roku odbył się pierwszy koncert z udziałem światowej gwiazdy. - To był Bob Dylan i wszyscy się wtedy śmiali, że nic z tego nie będzie - mówił dalej Soren Jylling. - A dziś Horsens jest znanym miastem koncertowym. Tu występowała m. in. Madonna, U2, Metallica, AC/DC, Depeche Mode, Rolling Stones. Na koncerty przyjeżdża po 80 tysięcy uczestników. A występom towarzyszą też inne, mniejsze, imprezy.

- W 1992 roku w porcie wybudowano spalarnię odpadów; na to, jak ma wyglądać - ogłoszono konkurs architektoniczny i w efekcie powstała estetyczna i ciekawa budowla - opowiada Duńczyk. - W Koszalinie też moglibyśmy tak zrobić. Horsens nie leży nad samym morzem, ale jest tam fiord i port. I jest to miejsce bardzo popularne i atrakcyjne dla mieszkańców i dla turystów. Bardzo popularne jest tam żeglarstwo i windsurfing.

W Koszalinie powinniśmy też pamiętać o znaczeniu rzeki i o tym, że to też nasz skarb. Ponadto w Horsens, podobnie jak w Koszalinie, tworzono obwodnicę wokół centrum. Natomiast ulicę w centrum miasta stopniowo zamykano, najpierw dwa pasy wyłączono z ruchu, potem kolejne dwa, aż ruch kołowy został całkiem ograniczony. Położono deptak, zamontowano lampy, posadzono drzewa i to miejsce ożyło - mówił Duńczyk i pokazywał kolejne slajdy na dowód swoich słów. - W Koszalinie też powinniśmy dyskutować o tym, jak powinien wyglądać ruch w centrum, czy całkiem go wyłączyć, czy nie.

W Horsens przed laty był browar, zakład mięsny, zakład tabaki, mleczarnia. Współcześnie browar został przerobiony na centrum zdrowia i rehabilitacji, zakład tabaki - na bibliotekę, stare więzienie stało się centrum kulturalno - koncertowym, w którym odbywają się wspomniane głośne koncerty (od 2000 roku pojawiło się tu ok. 30 znanych gwiazd muzycznych). Do tego rozbudowano teatr, wybudowano pływalnię, aquapark, rozbudowano stadion. Jest tu m. in. politechnika. Działa duży zakład mięsny Danish Crown, Centrum Logistyczne Jyska, ale też małe i średnie firmy. Bezrobocie obecnie sięga 5%, a wynosiło przed laty 18.

- Oni tam postawili też na budowę dróg, a w 1990 roku Horsens podłączono do autostrady - mówił Soren Jylling. - I my tu musimy współpracować i robić wszystko, abyśmy mieli porządną drogę S-6.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza