Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin. Jutro otwarcie nowego oddziału

Joanna Boroń [email protected] Tel. 94 347 35 99
Koszalin. Jutro otwarcie nowego oddziałuInwestycję rozpoczęto w marcu 2012 roku.
Koszalin. Jutro otwarcie nowego oddziałuInwestycję rozpoczęto w marcu 2012 roku. Radosław Brzostek
Jutro oddany zostanie do użytku nowy budynek na terenie szpitala. Znajduje się w nim stacja dializ, laboratorium i pracowania gammakamery. To formalność. Pacjenci są już tu leczeni.

Inwestycję rozpoczęto w marcu 2012 roku i w tym samym roku, w listopadzie, prace budowlane zakończono. Szacunkowy koszt budowy budynku i wyposażenia wyniósł około 25 mln złotych. Budynek postawiony przez prywatnych inwestorów stoi na gruncie szpitala i za to użytkownicy płacą szpitalowi dzierżawę. Po 10 latach, zgodnie z umową, budynek wraz z wyposażeniem przejdzie na własność koszalińskiej placówki.

Stacja dializ na terenie koszalińskiego szpitala jeszcze niedawno mieściła się w stuletnim budynku. Dziś chorzy wymagający dializy mogą korzystać z 14 nowoczesnych stanowisk. Docelowo ma ich być w stacji 25. Dla pacjentów to duża zmiana - nie tylko jeśli chodzi o nowoczesne sztuczne nerki, ale i komfort podczas zabiegu, który trwa kilka godzin.

Stanowiska - w tym też te dla osób chorych na AIDS i na wirusowe zapalenie wątroby - są wyposażone w słuchawki, podczas filtrowania chorzy mogą oglądać telewizję na telebimach.

Nowa stacja należy do spółki Fresenius, która wspólnie z dwoma innymi podmiotami - wybudowała na terenie szpitala budynek mieszczący nowoczesną stację dializ, laboratorium analityczne oraz stację krwiodawstwa z bankiem krwi. W budynku mieści się też pracownia gammakamery, którą wyposażyła i będzie prowadzić firma Euromedic (firma prowadzi już w Koszalinie centrum onkoterapii) - to bardzo nowoczesne urządzenie, które pomaga wykryć nawet bardzo małe zmiany nowotworowe. Jest też pracownia ALABi stacja krwiodawstwa z bankiem krwi.

- Gdyby nie udało się zrealizować tej inwestycji, to pewien zakres usług medycznych byłby niedostępny dla pacjentów z tej części województwa. Nie byłoby przede wszystkim dializoterapii - mówi Andrzej Kondaszewski, dyrektor Szpitala Wojewódzkiego w Koszalinie.

 - Nie byłaby możliwa pełniejsza diagnostyka choroby nowotworowej. Myślę tu o gama kamerze, dzięki której podawany jest radiofarmaceutyk i dzięki której można zlokalizować komórki nowotworowe, a także zmniejszyć cierpienie pacjenta. To urządzenie jest również bardzo cenne podczas leczenia chorób serca, endokrynologicznych, a także w chorobach kości - podkreśla.

Dyrektor zapewnia też, że dzięki nowej inwestycji szpital w Koszalinie dysponuje bankiem krwi, a stacja krwiodawstwa zyskała o wiele lepsze warunki do działania. - Przeniesienie zakładu diagnostyki laboratoryjnej umożliwiło wyposażenie tej placówki w nowoczesny sprzęt, dzięki czemu badania można robić szybciej i w większym zakresie, co poprawi jakość leczenia pacjentów - mówi Andrzej Kondaszewski.
 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza