Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin. Nowy zakład przetwórstwa rybnego w strefie ekonomicznej

Marzena Sutryk [email protected] Tel. 94 347 35 99
Koszalin. Nowy zakład przetwórstwa rybnego w strefie ekonomicznejDzienna wydajność zakładu to przetwórstwo około 18 ton surowca.
Koszalin. Nowy zakład przetwórstwa rybnego w strefie ekonomicznejDzienna wydajność zakładu to przetwórstwo około 18 ton surowca. sxc.hu
Dzisiaj oficjalnie zostanie otwarty nowy zakład przetwórstwa rybnego, który działa w koszalińskiej strefie ekonomicznej. Pracę w duńskiej firmie Espan znalazło już prawie 50 osób. W całej strefie pracuje dziś półtora tysiąca osób.

Zakład przetwórstwa rybnego Espan jest w 100 procentach w rękach Duńczyków, a dokładniej w połowie stanowi własność firmy Espersen, która także działa w Koszalinie oraz w połowie należy do firmy Pandalus z Hanstholm.

Umowę sprzedaży ponad 15 tys. m kw. w strefie ekonomicznej w Koszalinie dla duńskiej firmy podpisano w październiku 2011 roku. Wtedy właściciele firmy złożyli deklarację, że zatrudnią 40 osób.

Produkcja rozpoczęła się już w październiku zeszłego roku.
Obecnie w firmie pracuje prawie 50 osób. Te są zatrudnione na jednej zmianie produkcyjnej. Docelowo ma tutaj pracować jeszcze drugi zespół, który obejmie drugą zmianę.
Głównym profilem produkcji w Espanie jest produkcja świeżego fileta z ryb morskich, głównie z dorsza bałtyckiego.

Jak zapewniają właściciele firmy, surowiec jest pozyskiwany każdego dnia na aukcjach rybnych, m. in. w Kołobrzegu i Darłowie, ale też z portów basenu Morza Bałtyckiego. Gotowy produkt trafia z kolei do supermarketów w całej Europie w postaci świeżych i zamkniętych w skrzynkach styropianowych filetów.
Dzienna wydajność zakładu to przetwórstwo około 18 ton surowca. Ten wynik wciąż się zwiększa.

- Otwarcie kolejnego zakładu to dowód, że przyjęty kierunek inwestowania w strefie jest dobrym rozwiązaniem - mówi prezydent Koszalina Piotr Jedliński. - Teraz w strefie pracuje już 1.440 osób. Nowa dzielnica przemysłowa Koszalina wciąż się rozwija.

Strefa ekonomiczna w Koszalinie, która tak naprawdę działa jako podstrefa Słupskiej Specjalnej Strefy Ekonomicznej, istnieje już prawie 10 lat. Przez trzy lata teren o powierzchni 22 hektarów został zagospodarowany przez siedmiu inwestorów krajowych i zagranicznych. W 2006 konieczne było powiększenie terenu pod inwestycje o ok. 10 hektarów. Ten grunt pół roku później należał już do duńskiej firmy Ajcon, która zbudowała centrum logistyczne.

Kolejny krokiem władz miasta było znowu powiększenie terenu strefy i to aż o ok. 60 hektarów. Rok temu Koszalin dostał zgodę na włączenie dodatkowych gruntów - ponad 23 hektary.

Obecnie koszalińska strefa to prawie 115 hektarów. Działa tu 13 firm: Nordglass II Sp. z o .o., Jeronimo Martins Dystrybucja S.A., Elfa Manufacturing Sp. z o. o, PHU ROMEX Roman Wasilewski, Fabryka Flag LINEA, Jakob Hatteland Computer Sp. z o. o, ELFA POLSKA Sp. z o. o., Produs Retail Technology Sp. z o .o., AJCON Sp. z o. o., Q4Glass ABJ Investors, Espan Sp. z o. o., Bałtyk Trans Spedition Paweł Sominka oraz Romex Sp. z o. o.

Do zagospodarowania jest jeszcze 68 hektarów. Obecnie prezydent Koszalina prowadzi rozmowy z 11 firmami. Z tego rozmowy z sześcioma są oceniane jako zaawansowane, a dotyczą branży drzewnej (meblowej), spedycyjnej, metalowej, produkcji wyrobów z tworzyw sztucznych, ponadto chodzi o usługi transportowe i uruchomienie centrum dystrybucyjnego.

od 7 lat
Wideo

Wyniki II tury wyborów samorządowych

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza