Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszalin> Ponad tysiąc chętnych do pracy w wojsku

Cezary Sołowij, [email protected], Fot. Radek Koleśnik
Katarzyna Duśko z Rosnowa jest jedną z 35 kobiet, które szkolą się w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Za trzy miesiące skończy szkolenie i rozpocznie służbę w randze kaprala.
Katarzyna Duśko z Rosnowa jest jedną z 35 kobiet, które szkolą się w Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie. Za trzy miesiące skończy szkolenie i rozpocznie służbę w randze kaprala.
Centrum Szkolenia Sił Powietrznych w Koszalinie zakończyło rekrutację na zawodowych kaprali. Z całej Polski napłynęło ponad 1200 podań. Służba w wojsku to doskonały sposób na kryzys i pewną pracę - przyznają kandydaci.

- Wśród kandydatów jest duża rozbieżność wiekowa. Część z nich jest świeżo po maturze, a wielu zasadniczą służbę wojskową odbyło nawet kilka lat temu - charakteryzuje przyszłych żołnierzy zawodowych st. chor. sztab. Robert Mrozek, komendant SP SP w Koszalinie. Egzaminy odbędą się od 14 do 17 lipca. Niestety, czeka na nich zaledwie 81 miejsc.

- Sprawdzamy sprawność fizyczną, znajomość języka angielskiego i właśnie tu najwięcej osób odpada. Coraz większą sprawnością i przygotowaniem fizycznym wykazują się kobiety, panowie często podchodzą z marszu do tego egzaminu i odpadają lub mają słabe wyniki - opowiada komendant szkoły. - Ostatnim etapem jest rozmowa kwalifikacyjna, podczas której sprawdzamy wiedzę obywatelską o Polsce i jakie motywy kierują kandydatem na żołnierza zawodowego - opisuje etapy kwalifikowania.

Szkolenie trwa dziesięć miesięcy. W tym czasie dowództwo Centrum Szkolenia Sił Powietrznych elewi zapewnia zakwaterowanie, wyżywienie i umundurowanie. Ci, którzy nie pełnili do tej pory służby wojskowej, spędzą w koszarach przy ul. 4 Marca miesiąc dłużej.

W czasie nauki elewi otrzymują ponad 900 zł miesięczne. Po jej zakończeniu odbywa się promocja na pierwszy stopień podoficerski - kaprala. Od tego momentu żołnierze rozpoczynają służbę w jednostkach wojskowych. Pierwsza pensja wynosi ponad 2000 złotych na rękę, zakwaterowanie w internacie, ale planowane są dodatki do wynajmowanych mieszkań oraz darmowe wyżywienie w jednostce.

Dlaczego przychodzą?

- Częściowo kieruje nimi obawa przed kryzysem, a wojsko daje stabilizację zawodową i możliwość dalszej nauki w szkołach oficerskich, kursach, cywilnych studia zaoczne. . Można uczestniczyć w kursach doskonalących, zdobyć prawo jazdy kat. C, na pojazdy specjalne, uprawnienia energetyczne, - wylicza komendant Szkoły Podoficerskiej Sił Powietrznych. I niekoniecznie trzeba na całe życie związać się z wojskiem. Nadal jest możliwość dosłużenia się emerytury już po piętnastu latach.

 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza