Motorem napędowym jest pasja, która jednocześnie stała się sposobem na życie i biznes. Dominika Richter-Jarocka z Koszalina jest jedną z najlepszych w Polsce specjalistek od zdobienia paznokci.

Koszalinianka wróciła niedawno z kolejnym sukcesem z Poznania. W stolicy Wielkopolski brała udział w V Międzynarodowych Mistrzostwach Polski w Zdobieniu Paznokci Nail Expert 2011. Zdobyła tam drugie miejsce.

- Stylizacją paznokci zajmuję się od 2006 roku - mówi Dominika Richter-Jarocka. - Wynika to z pasji tworzenia czegoś wyjątkowego i pięknego. Nie trzeba być artystą, by robić ciekawe rzeczy.

To skromność, ponieważ przygotowane przez panią Dominikę paznokcie to w rzeczywistości małe dzieła sztuki. Na małej powierzchni tipsa (sztucznego paznokcia), potrafi wyczarować naprawdę niecodzienne zdobienia.

Są to przeróżne wzory, postacie, sceny. Dominika Richter-Jarocka mówi, że aby stworzyć taki obrazek wystarczy znać materiał, jego plastykę, właściwości (farby i pędzle są identyczne, jak te używane przez plastyków). Jednak bez talentu, zmysłu artystycznego nie udałoby się naszym zdaniem stworzyć czegoś tak ciekawego.

Zawody w Poznaniu nie należały do najłatwiejszych. Startujący mają bowiem tylko trzy godziny na przygotowanie stylizacji. I to nie tylko paznokci, ale całej modelki prezentującej konkursowe dzieło - jej fryzurę, strój. Tematem przewodnim tegorocznych zawodów poznańskich był "Taneczny show".

- Najlepsi fachowcy zajmujący się stylizacją paznokci pochodzą z Rosji, Ukrainy - mówi Dominika Richter-Jarocka. - Jeżeli chodzi o kreatywność to Wschód zdominował tę dziedzinę.

Triumf w Poznaniu to nie jedyny sukces koszalińskiej stylistki. W 2008 roku zdobyła też wicemistrzostwo Polski w zawodach Nailart. W czerwcu i październiku Dominika Richter-Jarocka wybiera się na kolejne zmagania.

Długie, artystycznie zdobione paznokcie nie są rzecz jasna do prezentowania na co dzień. Choćby z praktycznych względów. - To zdecydowanie nie są paznokcie użytkowe - potwierdza koszalinianka.