Koszalinianka wygrała festiwal Niemena w Słupsku (zdjęcia,...

  Koszalinianka wygrała festiwal Niemena w Słupsku (zdjęcia, wideo)

  Zbigniew Marecki

  Głos Pomorza

  Aktualizacja:

  Głos Pomorza

  Daria Zawiałow.

  Daria Zawiałow. ©Krzysztof Piotrkowski

  Daria Zawiałow, wokalistka z Koszalina zdobyła w sobotę Grand Prix podczas 8. Festiwalu Młodych Talentów NIEMEN NON STOP 2013 w Słupsku. Jury uznało, że była najlepsza wśród jedenastu uczestników ogólnopolskiego konkursu.
  Daria Zawiałow.

  Daria Zawiałow. ©Krzysztof Piotrkowski  Daria Zawiałow jest już utytułowaną wokalistką. Ma na swoim koncie sporo sukcesów ogólnopolskich, w tym zwycięstwo w finale "Szansy na sukces" oraz nagrodę specjalną podczas poprzednich edycji festiwalu "Niemen Non Stop". Tym razem zaśpiewała dwie piosenki Niemena, w tym "Wernyhorę" do słów Juliusza Słowackiego oraz "Noc", kompozycję własną.

  Na scenę wyszła delikatna blondynka ubrana w skromną czarną sukienkę, która zaśpiewała silnym głosem. Zachwyciła publiczność i jury.

  - Masz w sobie soulową frazę Arethy Franklin. Idź tą drogą - radziła wokalistce znakomita kompozytorka Katarzyna Gaertner, zasiadająca w tegorocznym jury. Komplementów nie żałowali jej także pozostali jego członkowie: Tomasz Jaśkiewicz i Kazimierz Mazur. Podkreślali , że Zawiałow wie, co śpiewa i pytali, dlaczego jeszcze nie wyjechała do USA, aby robić karierę na Broadwayu , bo jej głos brzmi tak, jakby była Murzynką.

  - Kocham Polskę - odpowiedziała zachwycona wokalistka i zeszła ze sceny z sześcioma tysiącami złotych nagrody, ufundowanej przez prezydenta Słupska.

  I nagroda - 5 tys. zł - w kategorii zespół przypadła Nieczułym Gentelmenom , czyli czterem zaprzyjaźnionym wokalistom z Wydziału Wokalnego Zespołu Państwowych Szkół Muzycznych im. F. Chopina przy 'Bednarskiej' w Warszawie: Michałowi Bojarski emu, Grzegorzowi Duszakowi, Mateuszowi Menichowi i Łukaszowi Rosińskiemu. Jurorów zaskoczyli swoim wykonaniem m.in. "Wspomnienia" Niemena do słów Juliana Tuwima, bo wokaliści nie tylko śpiewali słowa piosenki, ale także fantastycznie naśladowali instrumenty. Prawdopodobnie z tego powodu otrzymali również nagrodę publiczności, która nagrodziła ich dodatkowo gromkimi brawami.

  II miejsce w kategorii zespół otrzymała dwuosobowa grupa "Per aspera od astra" ze Złotowa, której wokalista Dawid Krzyk zdaniem jury w stosunku do ubiegłego roku bardzo się rozwinął i świetnie by brzmiał z towarzyszeniem orkiestry. Wśród solistów II miejsce przyznano Idze Kozackej z Kłobucka, a dwa równorzędne trzecie miejsca przypadły: Studiu Batuta Voices z Koszalina i solistce Patrycji Mizerskiej z Bielawy. W kategorii open nagrodzono Katarzynę Brzóskę z Warszawy. Ponadto przyznano cztery wyróżnienia : dla wokalisty Macieja Zadykowicza z Białegostoku oraz trzech zespołów: Spiritus Movens z Lublina, Moonshine z Warszawy i Yoachim z Warszawy. Ta ostatnia grupa otrzymała także nagrodę Radia Koszalin: sesję nagraniową w radiowym Studio Koncertowo-Nagraniowym im. Czesława Niemena w Koszalinie.

  Główną gwiazdą sobotniego wieczoru na scenie słupskiego teatru była jednak Natalia Niemen, która razem ze swoim zespołem przypomniała publiczności mniej znane utwory jej ojca, balansując nastrojami między poważnymi pieśniami m.in. z płyty "Terra deflorata", prześmiewczą piosenką "Jagody szaleją", po znane przeboje w rodzaju "Płonie stodoła", a kończąc na brawurowym wykonaniu songu "Dziwny jest ten świat". Przy okazji widownia dowiedziała się, że choć córka ceni dorobek ojca, to lubi go przedstawiać jako człowieka z krwi i kości, który miał swoje przywary i jasno określony stosunek do świata.

  - Pod koniec życia ojciec często mówił, że nasz świat nie jest dziwny, ale coraz bardziej dziki - zdradziła wokalistka, której na widowni słuchała mama Małgorzata Niemen, gość honorowy festiwalu.

  Publiczność, nieco zmęczona 5-godzinnym maratonem muzycznym, z chęcią szukała odpoczynku , kontemplując wystawę fotografii Marka Karewicza, autora około 5 tysięcy zdjęć Czesława Niemena i całej plejady polskich legend muzyki "mocnego uderzenia", która przyjechała do Słupska z archiwum rock'n'rollowej Fundacji Sopockie Korzenie.

  Czytaj treści premium w Głosie Pomorza Plus

  Nielimitowany dostęp do wszystkich treści, bez inwazyjnych reklam.

  Komentarze (8)

  Dodaj komentarz
  Wszystkie komentarze (8) forum.gp24.pl

  Polub nas na Facebooku

  Wideo ze Słupska

  Zdjęcia ze Słupska

  Najnowsze wiadomości

  Zobacz więcej

  GP24 PLUS POLECAMY

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  Osobowość Roku 2018 - zgłoś swoje propozycje nominacji

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone

  NAJPOPULARNIEJSZY SPORTOWIEC i TRENER Głosowanie zakończone