Koszalinianki pobiły wicemistrzynie!

(mars)
Od sensacyjnego zwycięstwa nad AZS AWFiS Gdańsk rozpoczęły w ekstraklasie sezon 2005/2006 piłkarki ręczne AZS Politechnika Koszalińska. Drużyna z Koszalina pokonała na wyjeździe aktualnego wicemistrza Polski 33:26 (16:11).

Koszalińska ekipa rozpoczęła mecz w składzie: Pabich, Jarzyna, Szafulska, Svatko, Dworaczyk, Chmiel i Skipor. Już po kilku minutach koszalinianki prowadziły 4:1, a później 6:2. Gdańszczanki doprowadziły jednak do remisu 8:8, a następnie wygrywały 9:8, ale jak się później okazało, było to ich jedyne prowadzenie w tym meczu. W 20. minucie na tablicy był remis 10:10, lecz od tego momentu na parkiecie zaczęły dominować akademiczki z Koszalina, które schodziły na przerwę prowadząc różnicą pięciu bramek. W drugiej połowie zespół gości miał pełną kontrolę nad przebiegiem gry i utrzymywał bezpieczną przewagę nad faworyzowanymi gdańszczankami. W ostatnich pięciu minutach pojawiła się na parkiecie debiutująca w ekstraklasie bramkarka Dominika Stroińska, która błysnęła talentem, broniąc kilka strzałów w sytuacjach "sam na sam". Poradziła sobie również z rzutem karnym wykonywanym przez gdańszczankę Karolinę Kudłacz (dawniej grała w Słupi Słupsk), uważaną za jedną z najlepszych zawodniczek Europy.
Zwycięstwo nad gdańskim zespołem, w którego składzie jest wiele zawodniczek kadry Polski seniorek i młodzieżowej, to wielki sukces koszalińskich akademiczek. Brawa należą się młodzieżowej reprezentantce Polski Marcie Goraj (wchodziła na zmiany), dla której był to debiut w ekstraklasie. Kapitalnie w koszalińskiej bramce zagrała Iwona Pabich oraz rozgrywająca Ewa Jarzyna.
Bez wątpienia architektem sukcesu koszalinianek był jednak trener Dariusz Dworaczyk, który kapitalnie ustawił zespół taktycznie do walki z wicemistrzem Polski.
AZS AWFiS Gdańsk: Sadowska, Skwirowska - Kudłacz 7, Serwa 5, Łabul 4, Stachowska 4, Strzałkowska 2, Bałtroniuk 1, Chudzik 1, Tyda 1, Wilamowska 1, Kapała.
AZS Politechnika Koszalińska: Pabich, Stroińska - Jarzyna 9, Szafulska 7, Svatko 6, Dworaczyk 4, Chmiel 4, Skipor 2, Pociecha 1, Goraj, Sudnik, Szostakowska, Żołyniak.

Wyniki 1. kolejki:

AZS AWFiS Gdańsk - AZS Politechnika Koszalińska 26:33 (11:16), Łącznościowiec-Poczta Polska Szczecin - EB Start Elbląg 31:16 (16:9), Piotrcovia Piotrków Trybunalski - Vitaral Jelfa Jelenia Góra 25:18 (13:6), Vive Kielce - AZS AWF Katowice 28:18 (15:11), Zagłębie Lubin - Sośnica Gliwice 36:24 (22:12), SPR ICom Lublin - Zgoda Ruda Śląska - przełożony na 13 września.
1. Łącznościowiec-Poczta 1 2 31-16
2. Zagłębie 1 2 36-24
3. Vive 1 2 28-18
4. AZS Politechnika 1 2 33-26
5. Piotrcovia 1 2 25-18
6. AZS AWFiS 1 0 26-33
7. Vitaral Jelfa 1 0 18-25
8. AZS AWF 1 0 18-28