Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Koszty pogrzebu. Cennik usług pogrzebowych może czasami przerażać!

Katarzyna Piojda
Katarzyna Piojda
Jakub Stykowski
Jakub Stykowski
Wydatki związane z pochówkiem to nie tylko cena trumny, stawka co łaska za mszę i opłacone miejsce na cmentarzu.
Wydatki związane z pochówkiem to nie tylko cena trumny, stawka co łaska za mszę i opłacone miejsce na cmentarzu. Filip Kowalkowski
Koszty pogrzebu są zależne od jego wystawności, formy (pochówek tradycyjny czy kremacja), tego czy dysponujemy miejscem na cmentarzu i grobowcem. Jedno jest pewne - nie są to małe kwoty.

Wydatki związane z pochówkiem to nie tylko cena trumny, stawka co łaska za mszę i opłacone miejsce na cmentarzu. Przedstawiamy cennik branży funeralnej.

Trzeba doliczyć przechowywanie ciała w chłodni. Chłodnie szpitalne oraz te przynależące do zakładu medycyny sądowej z reguły nie pobierają opłat, jeśli ciało leży do 3-4 dni. Czasami okres się wydłuża, ponieważ np. rodzina stwierdziła, że pogrzeb odbędzie się za tydzień czy półtora, żeby krewni z zagranicy zdążyli przyjechać. Wtedy za chłodnię aż do dnia pogrzebu należy dodatkowo zapłacić. To mniej więcej 50 złotych za każdą dobę.

Odbiór zwłok z domu, szpitala, zakładu medycy sądowej lub innego miejsca, gdzie znajduje się ciało nieboszczyka, stanowi następny wydatek. Odbiór, łącznie z przewozem do chłodni, kosztuje przeważnie niecałe 400 złotych. Tyle za usługę policzy sobie zakład pogrzebowy. Rzadko kiedy rodzina czy przyjaciele zmarłego sami tym się zajmują.

Koszt pogrzebu 2018. Ile zapłacimy za pogrzeb w Bydgoszczy i w Kujawsko-Pomorskiem? Koszty pogrzebu są zależne od jego wystawności, formy (pochówek tradycyjny czy kremacja), tego czy dysponujemy miejscem na cmentarzu i grobowcem. Wydatki związane z pochówkiem to nie tylko cena trumny, stawka co łaska za mszę i opłacone miejsce na cmentarzu. Przedstawiamy cennik branży funeralnej.Kliknij strzałkę w prawo na klawiaturze lub na zdjęciu.<center>Karawany za setki tysięcy złotych, czyli motoryzacyjne targi pogrzebowe<iframe src="//get.x-link.pl/853f54ab-be2f-f302-e511-d14ffc2b4eed,19057300-5140-fa92-d803-5dff8610d6e0,embed.html" width="640" height="360" frameborder="0" webkitallowfullscreen="" mozallowfullscreen="" allowfullscreen=""></iframe>(źródło: TVN Meteo)</center>

Koszty pogrzebu. Ile kosztuje pogrzeb tradycyjny, trumna, mi...

Przygotowanie ciała do pogrzebu, a więc umycie, uczesanie, ogolenie (panowie) oraz ubranie zamyka się zazwyczaj w 200 złotych. Jeśli krewni zmarłego mają specjalne życzenia, np. pomalowanie ust i rzęs lub nawet paznokci osoby zmarłej czy zrobienie jej loków albo fryzury takiej, jaką nosiła w młodości (wtedy za wzór należy dostarczyć zdjęcie tej osoby), to trzeba zapłacić dodatkowo przynajmniej 100 złotych.

Następne koszty pojawią się w dzień pochówku. Rodzina zamawia przewóz karawanem, kondukt pogrzebowy, poprowadzenie pogrzebu przez księdza (pogrzeb wyznaniowy dla wierzących) lub mistrza ceremonii (w przypadku pogrzebu świeckiego). To wszystko będzie kosztowało przeciętnie 1700 złotych. W stawkę wliczone jest również opuszczenie trumny do grobu oraz zasypanie mogiły piaskiem, złożenie głównego wieńca od najbliższych krewnych oraz postawienie krzyża.

Trwa głosowanie...

Czy zasiłek pogrzebowy powinien być większy?

Cennik usług pogrzebowych w przypadku kremacji

Kremacja, choć wciąż budzi w Polsce pewne obawy lub opory, staje się coraz popularniejszym sposobem pochówku zmarłych. Koszt samej kremacji to około 600-800 złotych. Zwłoki zostają spalone wraz z trumną, zatem powinna być ona pozbawiona metalowych okuć. Trumna nie będzie wystawiona na widok publiczny w czasie pogrzebu, jej wygląd nie ma zatem większego znaczenia. Stąd wiele osób decyduje się na najtańsze modele, za 400-600 złotych.

Prochy zmarłego po kremacji umieszczane są w urnie. Najtańsze urny to koszt ok. 300 złotych. Koszt złożenia urny w kolumbarium to około 2000-2500 zł. Tańszym wyjściem jest umieszczenie urny w tradycyjnym grobie – to koszt około 1000-1500 złotych.

Zasiłek pogrzebowy. Ile wynosi?

Zasiłek pogrzebowy to świadczenie wypłacane przez państwo na pokrycie kosztów pogrzebu. Zasiłek pogrzebowy wynosi 4 tysiące złotych.

Zakład Ubezpieczeń Społecznych i Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego wypłacą tę kwotę członkom rodziny organizującym pochówek nawet jeśli faktycznie koszt pogrzebu będzie niższy. Gdy o zasiłek pogrzebowy stara się pracodawca zmarłego, dom opieki społecznej, gmina, powiat lub kościół – państwo pokryje tylko faktycznie poniesione koszty pogrzebu (do kwoty 4 tysięcy złotych).

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Niedziele handlowe mogą wrócić w 2024 roku

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty pogrzebu. Cennik usług pogrzebowych może czasami przerażać! - Gazeta Pomorska

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza