MKTG SR - pasek na kartach artykułów

Koszty utrzymania samochodu mocno w górę. Niedługo ceny OC mogą wzrosnąć nawet o połowę!

Maciej Badowski
Co piąty kierowca przeznacza na eksploatację auta od 12 do 15 tys. zł rocznie. Ponad połowa ankietowanych korzysta ze swojego auta codziennie.
Co piąty kierowca przeznacza na eksploatację auta od 12 do 15 tys. zł rocznie. Ponad połowa ankietowanych korzysta ze swojego auta codziennie. boonchai wedmakawand/Getty Images
Samochód wymaga stałego nakładu finansowego. Eksploatacja auta wiąże się z regularnymi opłatami za tankowanie, naprawy czy ubezpieczenie, a te cały czas drożeją. – Jeśli powtórzy się sytuacja z przeszłości, to właśnie jesteśmy w punkcie, w którym ceny OC mogą wzrosnąć w skali roku nawet o połowę – wskazują eksperci w swoim raporcie. Sprawdź, ile kosztuje utrzymanie samochodu w skali roku.

Spis treści

Ubezpieczenie OC mocno w górę

Średnia cena OC w I kwartale 2024 była wyższa o 4,7 proc. niż we wcześniejszym roku. Jednak w województwach i miastach wojewódzkich wzrosty wyniosły od kilkunastu do prawie 30 proc.. To już 4. kwartał podwyżek, których kierowcy powinni się spodziewać także w kolejnych miesiącach – wynika z raportu RanKING ekspertów rankomat.pl.

Autorzy zestawienia przypominają, że średnie ceny OC rosły dynamicznie w latach 2015–2017. W tym okresie największy poziom osiągnęły podwyżki w I kwartale 2017 roku (+57,5 proc. w porównaniu do I kw. 2016 r.). Przeciętna składka OC zaczęła obniżać się dopiero pod koniec 2017 roku, jej cena spadała w ujęciu kwartalnym do zeszłego roku. W I kwartale 2024 r. średnia cena obowiązkowego ubezpieczenia samochodu wyniosła 575 złotych i była o 17,3 proc. wyższa niż w I kwartale 2023 r. – Patrząc na dane historyczne, jeśli powtórzy się sytuacja z przeszłości, to właśnie jesteśmy w punkcie, w którym ceny OC mogą wzrosnąć w skali roku nawet o połowę – wskazano.

– Po kilkuletnim okresie spadku cen OC, pierwsze podwyżki opłat za obowiązkowe ubezpieczenia komunikacyjne zaczęliśmy odnotowywać w II kwartale 2023 roku. Od tego czasu średnia cena OC wzrosła już o 11,4 proc. W porównaniu do ostatniego kwartału ubiegłego roku, koszty obowiązkowej polisy w I kwartale 2024 roku zwiększyły się natomiast o 4,7 proc. W okresie tak dynamicznych wzrostów cen OC warto więc zwrócić szczególną uwagę na to, co proponują nam firmy ubezpieczeniowe. Porównując oferty i wybierając najkorzystniejszą propozycję ubezpieczenia, można zaoszczędzić nawet kilkaset złotych – mówi Bartosz Niewiadomski, prezes zarządu rankomat.pl.

Gdzie najwięcej zapłacimy za policę OC?

Okazuje się, że najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z województw:

 • pomorskiego (680 zł),
 • mazowieckiego (637 zł)
 • i dolnośląskiego (632 zł).

Z kolei na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z województw:

 • podkarpackiego (484 zł),
 • świętokrzyskiego (491 zł)
 • i opolskiego (493 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były wyższe niż przed rokiem we wszystkich województwach. Podwyżki w poszczególnych regionach wyniosły od 13,4 proc. (woj. świętokrzyskie) do 19,2 proc. (woj. warmińsko-mazurskie).

Jeszcze większe wzrosty miały miejsce w miastach wojewódzkich. Na szczególną uwagę zasługuje Szczecin, który zajął miejsce Warszawy na podium 3 najdroższych miast. Tym samym najwięcej za ubezpieczenie OC płacili kierowcy z:

 • Gdańska (680 zł),
 • Wrocławia (783 zł)
 • i Szczecina (722 zł).

Na najniższe składki mogli natomiast liczyć kierowcy z:

 • Opola (544 zł),
 • Katowic (568 zł)
 • i Rzeszowa (575 zł).

Ceny ubezpieczenia OC były wyższe niż przed rokiem we wszystkich miastach wojewódzkich. Podwyżki wyniosły od 16,5 proc. w Kielcach do 27,3 proc. w Olsztynie.

Ile kosztuje utrzymanie samochodu. Na co wydajemy najwięcej?

Z raportu Santander Consumer Multirent „Polak w swoim aucie” wynika, że najbardziej obciążająca dla portfela polskich kierowców jest naprawa usterek – odpowiedziało tak 4 na 10 ankietowanych (38 proc.). Na drugim miejscu wśród ogółu badanych znalazły się ubezpieczenia motoryzacyjne (35 proc.). Mniej osób skarży się na koszt przeglądów technicznych (8 proc.), sezonowy serwis i wymianę opon (6 proc.), a także wymianę płynów i filtrów (4 proc.).

– 55 proc. polskich kierowców korzysta ze swojego auta codziennie, a co trzeci ankietowany używa samochodu kilka razy w tygodniu. Tylko 5 proc. jeździ samochodem raz w tygodniu, zaś 3 proc. rzadziej niż raz w tygodniu – podaje Andrzej Zapotoczny, Kierownik Zespołu Obsługi Serwisowej z Santander Consumer Multirent z Grupy Santander Consumer Bank.

Co piąty kierowca przeznacza na eksploatację auta od 12 do 15 tys. zł rocznie. Ponad połowa ankietowanych korzysta ze swojego auta codziennie.

Koszty utrzymania samochodu mocno w górę. Niedługo ceny OC m...

Jesteśmy na Google News. Dołącz do nas i śledź Strefę Biznesu codziennie. Obserwuj StrefaBiznesu.pl!

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Strefa Biznesu: Ceny złota na nowym, historycznym poziomie

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera

Materiał oryginalny: Koszty utrzymania samochodu mocno w górę. Niedługo ceny OC mogą wzrosnąć nawet o połowę! - Strefa Biznesu

Wróć na gp24.pl Głos Pomorza