reklama

Koszty związane z centralnym ogrzewaniem. Wspólnota chce i trzeba płacić

Andrzej Gurba andrzej.gurba@mediaregionalne.plZaktualizowano 
Pani Krystyna ze Słupska nie zgadza się z wysokością kosztów jakie musi ponieść za centralne ogrzewanie.
Pani Krystyna ze Słupska nie zgadza się z wysokością kosztów jakie musi ponieść za centralne ogrzewanie. sxc.hu
Pani Krystyna ze Słupska nie zgadza się z wysokością kosztów, jakie musi ponieść w związku z przyłączeniem do miejskiej sieci centralnego ogrzewania.

- Wspólnota mieszkaniowa podjęła uchwałę o przyłączeniu budynku do miejskiej sieci cieplnej. W mieszkaniach zlikwidowane zostały dotychczasowe źró­dła ciepła. Niektórzy lokatorzy mieli ogrzewania piecowe, niektórzy etażowe. Ja nie zgodziłam się na podłączenie z uwagi na koszty. Mimo tego obciąża się mnie kwotą za wykonanie części wspólnej sieci. Jest to więcej niż na początku było mówione - twierdzi pani Krystyna.

Właścicielka mieszkania mówi, że koszty wspólne dla każdego lokatora budynku miały wynieść maksymalnie 700-900 złotych. Okazało się, że są znacznie wyższe.

- Teraz dostałam rachunek na prawie trzy tysiące złotych. To bardzo dużo. Tym bardziej że mam zapłacić za coś, z czego nie korzystam, bo pozostałam przecież przy własnym ogrzewaniu - oz­naj­mia pani Krystyna.

Kobieta dodaje, że koszty wspólne podzielono wśród mieszkańców po równo, a nie według udziałów.
- A ja mam jedno z mniejszych mieszkań - informuje czytelniczka.

Bożena Stankiewicz, przewodnicząca zarządu wspólnoty budynku przy ulicy Piotra Skargi w Słupsku, mówi, że we wspólnotach mieszkaniowych decyduje większość.

- Pani Krystyna nie zdecydowała się na przyłączenie do miejskiej sieci i to jest jej sprawa. Pozostali właściciele mieszkań tego chcieli. To dla nas teraz wygoda - oznajmia Stankiewicz.

Dodaje, że za inwestycje w częściach wspólnych nieruchomości płacą wszyscy mieszkańcy.

- Nie ma znaczenia, że pani Krystyna nie przyłączyła się do sieci. Wszyscy właściciele mieszkań płacą też za zewnętrzne ocieplenie tak zwanych wypustów, a wykonane zostało ono tylko dla trzech lokatorów - mówi Stankiewicz.

Przyznaje, że początkowo mówiono o koszcie w części wspólnej wynoszącym 700-900 złotych dla rodziny.

- To były jednak tylko wstępne szacunki. Rzeczywiste koszty okazały się o wiele wyższe, z uwagi na cenę wykonawcy i dobór materiałów. Doszły też koszty za projekt - informuje Stankiewicz.

Dlaczego koszty wspólne podzielono po równo, a nie według wielkości udziałów?

- Uznaliśmy, że tak będzie sprawiedliwie. Przepisy dopuszczają oba sposoby podejmowania decyzji - mówi Stankiewicz.

Szefowa wspólnoty podkreśla, że była i jest możliwość wnoszenia opłat na raty. Dodaje, że wspólnota postarała się o częściowy zwrot poniesionych kosztów z puli, która jest w słupskim ratuszu na zadania z ochrony środowiska.

- Dostaniemy 29 tysięcy złotych. Pani Krystyna otrzy­ma z tej puli około 1500 złotych, a więc jej koszty, tak jak i innych lokatorów, znacznie się zmniejszą - oznajmia Stankiewicz.

60 Sekund Biznesu: Wyczerpuje się imigracja ukraińska

Wideo

Rozpowszechnianie niniejszego artykułu możliwe jest tylko i wyłącznie zgodnie z postanowieniami „Regulaminu korzystania z artykułów prasowych”i po wcześniejszym uiszczeniu należności, zgodnie z cennikiem.

Komentarze 19

Ta strona jest chroniona przez reCAPTCHA i obowiązują na niej polityka prywatności oraz warunki korzystania z usługi firmy Google. Dodając komentarz, akceptujesz regulamin oraz Politykę Prywatności.

Podaj powód zgłoszenia

c
czarna pantera

....a teraz ide sobie zwalic bo moj chlopak na delegacji (pewnie puka innego)... :D

 

M
Mario Genaro

Witam, jestem Mario Genaro Copa Conda, akredytowany pożyczkodawca i oferuję pożyczki wszystkim osobom, od których potrzebna jest pożyczka z jakiegokolwiek powodu, na przykład pożyczki osobiste, pożyczki komercyjne, pożyczki ekspansyjne, pożyczki początkowe, pożyczki na edukację. Konsolidacja zadłużenia? Żadna forma kredytu nie zmieni się u nas, aby uzyskać więcej informacji, skontaktuj się z nami bezpośrednio pod adresem: mariagcc2@gmail.com

c
czarna pantera
Kiedys jak mialem psa...to zjadalem jego kupki i nie bylo problemu ze smieceniem :D Mozecie sprobowac, nie sa takie zle, tatus mnie tego nauczyl... mniammm :D Potem przerzucilem sie na gile z nosa, ale to juz inny temat... :D
 

 

M
Marek
W dniu 11.03.2012 o 18:46, anita napisał:

Teraz to cie poniosła fantazja1) nigdy ogrzewanie miejskie nie jest ekologiczne2) nigdy nie będzie tańsze niż gazowe3) I kiedy tacy jak ty zrozumieją że nie narzuca się ograniczeń nie znając do końca tematu

"1) nigdy ogrzewanie miejskie nie jest ekologiczne

" - hmm... to bardzo bardzo ciekawa teoria... chętnie o niej posłucham więcej.

c
ciocia

Pani Krystyna musi pokryć koszty instalacji, ale pod dwoma warunkami - jeśli się na to zgodziła oraz proporcjonalnie do udziału w nieruchomości wspólnej. Mając konflikt z zarządcą skorzystałam ze skutecznej pomocy Słupskiego Stowarzyszenia Zarządców i Administratorów Nieruchomości. Porad udzielają nieodpłatnie!

G
Gość
Pani Stankiewicz nie jest osamotniona w swoich poglądach i praktykach tak niejednoznacznie źle pojmowanego prawa wyrażając coś co nie ma nic wspólnego z prawem. Do tego delikatnie mówiąc co Pani Stankiewicz usiłuje zrobić ma zastosowanie kodeks karny.Jeżeli jest to mała wspólnota to musi być jednomyślność wszystkich właścicieli wspólnoty czyli 100% , a jeżeli jest to duża wspólnota to decyduje większość udziałów powyżej 50 % bez możliwości naruszania praw mniejszości. Niestety patrząc na to co wyczyniają zażądcy i administratorzy niektórych wspólnot to licencje na administrowanie powinny być zabierane bezwzględnie na zawsze.

Dokładnie tak jest; mała wspólnota MUSI JEDNOMYŚLNIE DECYDOWAĆ. NIKT NIE MA PRAWA WYWIERAĆ PRESJI NA MAJĄCYCH INNE ZDANIE. Trzeb brać pod uwagę dobro słabszych i uboższych. Prawem pięści i krzyków nic się nie wskóra. Pani administrator powinna zmienić zawód skoro nie zna przepisów.
g
gość

Moim zdaniem to w artykule nie wspomniano , czy Pani Krystyna wyraziła zgodę na podłączenie co w swoim mieszkaniu,czy też została zmanipulowana i zmuszona do takiej zgody w podstępny sposób przez zarząd i administratora na podstawie przedstawionych kosztów. Jaki to jest administrator? dobrze byłoby zapoznać owego administratora bliżej.

A
Al

O ile wiem kwestie związane z funkcjonowaniem wspólnot mieszkaniowych regulują przepisy ustawy z dnia 24 czerwca 1994 r.o własności lokali. Zgodnie z art. 12 ust. 2 tej ustawy "pożytki i inne przychody z nieruchomości wspólnej służą pokrywaniu wydatków związanych z jej utrzymaniem, a w części przekraczającej te potrzeby przypadają właścicielom lokali w stosunku do ich udziałów. W takim samym stosunku właściciele lokali ponoszą wydatki i ciężary związane z utrzymaniem nieruchomości wspólnej w części nie znajdującej pokrycia w pożytkach i innych przychodach.
Wyjątek stanowi możliwość zwiększenia obciążenia właścicieli lokali użytkowych. Jakie zatem przepisy miała na myśli Pani Stankiewicz twierdząc, że wspólnota może zdecydować o podziale "po równo"? Czym innym jest prawo głosu, które może przysługiwać zgodnie z udziałami w nieruchomości lub każdemu członkowi może przypadać jeden głos, jeżeli wspólnota tak postanowiła (art.23 ustawy), a czym innym sposób podziału przychodów i wydatków.
Moim zdaniem, Pani Krystyna jest zobowiązana do pokrycia kosztów przyłączenia budynku, ale wyłącznie w kwocie przypadającej na jej udziały.

S
Stanisława

To nie pierwszyzna takie stanowienie prawa. Wszyscy po równo , to przeżytek i niesprawiedliwość. Jeśli chodzi o c.o. miejskie to : płaci się cały okrągły rok np. 164 zł x 12 miesięcy i jeszcze dopłaca się za sezon grzewczy 700 - 1400 zł od jednego mieszkania. To takie koszty , jakby ogrzać mały domek jednorodzinny. A podzielniki kosztów? Jaka to sprawiedliwość? Kto dał się na to złapać , będzie oszczędzał na ogrzewaniu, będzie "bulił" ,a firmy rozliczające będą zacierać ręce. "W tym temacie" - dużo by pisać i gadać. Poza tym zarządy wspólnot nie umieją rządzić, a adminitratorzy nie robią nic , aby koszty eksploatacji były tańsze. Co rok za tzw. "media" płacimy więcej, a gdzie amortyzacja budynku? Przecież on jest coraz starszy , a koszty coraz większe. Jak to jest?

G
Gość
kiedy ci ludzie zrozumieją ze c.o. z sieci miejskiej od hurtownika zawsze będzie tansze niz indywidualne ogrzewanie na prąd, gaz,węgiel i drewno?.... zdrowo,bezpiecznie,wygodnie i tanio.Koniec.Kropka.

od hurtownika czy od monopolisty na miejscowym rynku ?
ludzie wykupili mieszkania na wlasnosc by decydowac samemu
ile grzac,czym i kiedy - mam kase moge grzac i energia elektryczna
jestem biedny zbieram patyki w parku i sobie grzeje albo marzne.
Jako czlonek wspolnoty i swiadom koniecznosci ochrony srodowiska
uwazam jednak ze miasto wspolnie z bankami powinno powinno wspomagac
lokatyorow by likwidowac piece weglowe
a
anita
kiedy ci ludzie zrozumieją ze c.o. z sieci miejskiej od hurtownika zawsze będzie tansze niz indywidualne ogrzewanie na prąd, gaz,węgiel i drewno?.... zdrowo,bezpiecznie,wygodnie i tanio.Koniec.Kropka.

Teraz to cie poniosła fantazja
1) nigdy ogrzewanie miejskie nie jest ekologiczne
2) nigdy nie będzie tańsze niż gazowe
3) I kiedy tacy jak ty zrozumieją że nie narzuca się ograniczeń nie znając do końca tematu
J
Jacek

kiedy ci ludzie zrozumieją ze c.o. z sieci miejskiej od hurtownika zawsze będzie tansze niz indywidualne ogrzewanie na prąd, gaz,węgiel i drewno?.... zdrowo,bezpiecznie,wygodnie i tanio.Koniec.Kropka.

g
gość

Pani Stankiewicz nie jest osamotniona w swoich poglądach i praktykach tak niejednoznacznie źle pojmowanego prawa wyrażając coś co nie ma nic wspólnego z prawem. Do tego delikatnie mówiąc co Pani Stankiewicz usiłuje zrobić ma zastosowanie kodeks karny.Jeżeli jest to mała wspólnota to musi być jednomyślność wszystkich właścicieli wspólnoty czyli 100% , a jeżeli jest to duża wspólnota to decyduje większość udziałów powyżej 50 % bez możliwości naruszania praw mniejszości. Niestety patrząc na to co wyczyniają zażądcy i administratorzy niektórych wspólnot to licencje na administrowanie powinny być zabierane bezwzględnie na zawsze.

G
Gość

syngraft zamiast bankrutowac ,,zdobywa,, klientow

p
przeciwny c.o.

Z tym c.o. to są różne dziwy spółka podłącza to niech inwestuje dlaczego mają za to bulić likatorzy skoro energetycy i tak na tym zarobią.
kolejna sprawa najpierw chcą ogrzewania a później likwidują w domu grzejniczki by został tylko 1 w dużym pokoju-gdzie logika zakladania c.o.?
kolejna sprawa skoro wspólnota chce i wspólnota ma na to kasę uzbieraną to niech za to płacą -kto ma na własność wykupione to znaczy że jest zamożniejszy od pozostałych mnie gdyby było stać na to też bym chciał-proste? 2 ludzi ma własność i oni podejmują decyzję?
własnościowiec płaci za lokal+remontowe 150 a ja jako najemca pgm 260 i on decyduje za mnie?
Najlepsze:
wykupmy wszyscy mieszkania i pogońmy zbk,czyn,kolejarz w piździet skoro i tak we wspólnocie jest 3 osobowy zespół więc po co utrzymywać dziadów na stołkach którzy nic nie robią skoro to mieszkania własnościowe/biorą kasę i to jaką kasę prezesi/ich olesie vi-ce prezesi i ich pod/kmiotki(służba) (sekretarki,księgowe,kasjerki,itd. itp).
ja zainwestowalem w c.o. etażowe i co teraz na złom???na ogloszenia że oddam za 300zł? 1 grzejnik to koszt 300zł.banda złodziejsko-kombinatorska.

Dodaj ogłoszenie

Wykryliśmy, że nadal blokujesz reklamy...

To dzięki reklamom możemy dostarczyć dla Ciebie wartościowe informacje. Jeśli cenisz naszą pracę, prosimy, odblokuj reklamy na naszej stronie.

Dziękujemy za Twoje wsparcie!

Jasne, chcę odblokować
Przycisk nie działa ?
1.
W prawym górnym rogu przegladarki znajdź i kliknij ikonkę AdBlock. Z otwartego menu wybierz opcję "Wstrzymaj blokowanie na stronach w tej domenie".
krok 1
2.
Pojawi się okienko AdBlock. Przesuń suwak maksymalnie w prawą stronę, a nastepnie kliknij "Wyklucz".
krok 2
3.
Gotowe! Zielona ikonka informuje, że reklamy na stronie zostały odblokowane.
krok 3