Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kowalski ubezpiecza samochód - OC komunikacyjne

Justyna Poturalska
Obowiązek ubezpieczenia komunikacyjnego OC wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 r. Kowalski, kierując samochodem, musi...

Jest 11 klas taryfowych. Kierowca ubezpieczając się, startuje z czwartej klasy taryfowej, tzn. po 4 latach użytkowania samochodu obowiązuje go 100 proc. składka. W zależności, od tego ile razy Kowalski miał wypadek lub jeździł nie powodując żadnej kolizji, składka jest odpowiednio podwyższana, czy też obniżana. Każdej składce jest przypisany procent składki podstawowej zależny od okresu posiadania samochodu.
Zwrot składki za niewykorzystany okres odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń przysługuje w przypadku sprzedaży, wyrejestrowania, kasacji czy kradzieży samochodu. Składkę ubezpieczeniową towarzystwo wypłaca po upływie 30 dni.

Obowiązek ubezpieczenia komunikacyjnego OC wynika z Rozporządzenia Ministra Finansów z dnia 24 marca 2000 r. Kowalski, kierując samochodem, musi mieć przy sobie dokument stwierdzający opłacenie składki tego ubezpieczenia za okres obejmujący datę kontroli, aby na wezwanie okazać policji.
Umowę ubezpieczenia OC zawiera się na okres nie krótszy niż 15 dni i nie dłuższy niż 12 miesięcy, przy czym musi to nastąpić nie wcześniej niż na 30 dni przed rozpoczęciem okresu ubezpieczenia. Jest możliwość zawarcia "umowy ubezpieczenia krótkoterminowego", ale tylko wtedy, gdy samochód jest zarejestrowany czasowo lub za granicą. Jeżeli po upływie 12 miesięcy Kowalski nie powiadomi pisemnie, że zrzeka się umowy, towarzystwo ubezpieczeniowe przedłuża umowę na kolejne 12 miesięcy. Warunkiem przedłużenia jest opłacenie wymaganej składki.
Kowalski powinien zawrzeć umowę ubezpieczenia OC najpóźniej w dniu rejestracji samochodu. W razie sprzedaży pojazdu, prawa i obowiązki wynikające z umowy ubezpieczenia OC przechodzą na nowego właściciela.
Umowa ubezpieczenia OC ulega rozwiązaniu, gdy upłynie czas, na który została zawarta, z chwilą wyrejestrowania samochodu oraz w przypadku utraty posiadania pojazdu (fakt ten trzeba udokumentować).

Zakres ochrony ubezpieczeniowej

Z ubezpieczenia OC przysługuje odszkodowanie w przypadku, gdy Kowalski spowoduje wypadek i jego następstwem jest śmierć, uszkodzenie ciała, uszczerbek na zdrowiu bądź też utrata, zniszczenie lub uszkodzenie mienia. Do innych szkód powstałych w związku z poruszaniem się samochodem należą szkody powstałe przy wsiadaniu i wysiadaniu z pojazdu, bezpośrednio przy załadowywaniu i rozładowywaniu pojazdu, lub też podczas zatrzymania, postoju czy garażowania. Odszkodowanie ustala się i wypłaca w granicach odpowiedzialności cywilnej posiadacza lub kierującego pojazdem, najwyżej jednak do ustalonej w umowie sumy gwarancyjnej.
Zdarza się, że odszkodowanie z ubezpieczenia OC jest wypłacane przez Ubezpieczeniowy Fundusz Gwarancyjny (patrz słownik). Jest tak, gdy sprawca szkody na osobie nie mógł być zidentyfikowany lub gdy sprawca szkody na mieniu i na osobie nie miał ubezpieczenia OC. UFG wypłaca pieniądze jedynie za szkody wyrządzone na terytorium Rzeczpospolitej Polskiej. Z tytułu ubezpieczenia OC zakład ubezpieczeń zobowiązany jest również zwrócić koszty, które mają zapobiec zwiększeniu szkody. Poszkodowany może uznać, że towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaciło za mało pieniędzy za szkodę. Wtedy koszty sądowe w przypadku spraw dotyczących roszczeń poszkodowanych pokrywa ubezpieczający.

Co trzeba zrobić, by uzyskać ubezpieczenie OC?

Aby uzyskać ubezpieczenie OC Kowalski powinien złożyć wniosek, na podstawie którego zakład ubezpieczeń zawrze umowę i wyda polisę lub inny dokument ubezpieczenia oraz Zieloną kartę. Odpowiedzialność towarzystwa rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy ubezpieczenia OC i zapłacenia składki ubezpieczeniowej lub jej pierwszej raty. Jeżeli w umowie określono późniejszy termin płatności składki lub jej pierwszej raty, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń rozpoczyna się z chwilą zawarcia umowy. W przypadku opłacania składki ubezpieczeniowej w ratach, jeśli Kowalski nie zapłaci raty składki w oznaczonym terminie, odpowiedzialność zakładu ubezpieczeń nie wygasa (do dnia zakończenia umowy).
Towarzystwo ustala składkę ubezpieczeniową według taryfy obowiązującej w dniu rozpoczęcia odpowiedzialności zakładu ubezpieczeń. W przypadku ustalania składki ubezpieczeniowej za okres 12 miesięcy, uwzględnia się jej obniżkę lub podwyżkę zależnie od dotychczasowego bezszkodowego lub szkodowego przebiegu ubezpieczenia OC. Składka może być zapłacona w całości za cały okres ubezpieczenia lub w ratach. Wysokość oraz termin jej zapłaty jest określony w dokumencie ubezpieczenia (polisie) lub w oddzielnie wystawionym rachunku.

Prawa i obowiązki Kowalskiego oraz towarzystwa ubezpieczeniowego

W razie wypadku Kowalski powinien starać się o zapewnienie bezpieczeństwa w miejscu wypadku i złagodzenie jego skutków. Gdy są ranni, konieczne jest zapewnienie pomocy lekarskiej i zabezpieczenie mienia osób poszkodowanych. Kowalski jest również zobowiązany do zapobieżenia zwiększenia szkody. Osobom poszkodowanym musi dostarczyć informacji, koniecznych do identyfikacji zakładu ubezpieczeń, łącznie z podaniem danych dotyczących zawartej umowy ubezpieczenia OC. O wypadku posiadacz lub kierowca samochodu powinni powiadomić natychmiast zakład ubezpieczeń oraz policję. Towarzystwo ubezpieczeniowe wypłaca odszkodowanie w terminie 30 dni, licząc od dnia otrzymania zawiadomienia o zdarzeniu.

Roszczenie o zwrot pieniędzy wypłaconych przez towarzystwo ubezpieczeniowe

Taka sytuacja jest w przypadku, gdy Kowalski, powodując wypadek, wyrządził szkodę specjalnie lub był pod wpływem alkoholu czy narkotyków. Roszczenie zwrotne występuje również w przypadku, kiedy kierowca nie miał wymaganych uprawnień do kierowania (wyjątek - ratowanie życia ludzkiego lub mienia, pościg za osobą popełniającą przestępstwo) lub stał się właścicielem samochodu wskutek popełnienia przestępstwa.

Składka ubezpieczeniowa zależy od:

- zakresu terytorialnego ubezpieczenia (Polska, Europa, Europa z wyłączeniem Polski, Europa z wyłączeniem krajów należących do systemu Zielonej karty)
- rodzaju, marki i typu samochodu, oraz rodzaju, pojemności i mocy silnika,
- przeznaczenia samochodu
- strefy taryfy składek
- wieku właściciela
- okresu posiadania prawa jazdy przez właściciela
- szkodowego/bezszkodowego przebiegu ubezpieczenia
- wysokości sumy gwarancyjnej
- okresu, na jaki została zawarta umowa ubezpieczenia
- zakresu innych ubezpieczeń komunikacyjnych lub innych zawartych w danym towarzystwie ubezpieczeniowym,
- innych zniżek i podwyżek.

Prawo do zniżek lub obowiązek opłaty składki z podwyżką nie przechodzi na nowego posiadacza pojazdu, chyba że dotyczy to współmałżonka.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza