Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kranówka w Bytowie zdrowa do picia. Międzynarodowy Dzień Wody

Sylwia Lis
Sylwia Lis
Bytów może pochwalić się wodą bardzo dobrej jakości.
Bytów może pochwalić się wodą bardzo dobrej jakości. Wodociągi Bytów
Jutro (22 marca) przypada Międzynarodowy Dzień Wody. Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej bytowskim wodociągom. Okazuje się, że kranówka w Bytowie nadaje się do bezspośrednio picia, jest smaczna i zdrowa. A przeciętny bytowian zużywa około 100 litrów wody na dobę.

Jutro (22 marca) przypada Międzynarodowy Dzień Wody. To święto ustanowione przez Zgromadzenie Ogólne ONZ rezolucją z 22 grudnia 1992. Ma przypominać, że ponad miliard ludzi na świecie cierpi z powodu braku dostępu do czystej wody pitnej.
Z tej okazji postanowiliśmy przyjrzeć się bliżej bytowskim Wodociągom.

Dawne studnie

Bytów położony jest u zbiegu rzek Borui i Bytowy, które w początkowym okresie osadnictwa zaopatrywały miasto w wodę. W miarę powiększania się terenu miasta po wodę sięgnięto w głąb ziemi kopiąc, bądź wiercąc studnie na terenach posesji dla zaopatrzenia budynków względnie zespołu budynków. Wykonywano również studnie publiczne lokalizowane u zbiegu szlaków komunikacyjnych. Jedna z takich studni istnieje do dziś u zbiegu ulic Drzymały, Dworcowej i Wojska Polskiego. Jest to studnia kopana głębokości około 4 metrów murowana w planie walca średnicy około 2 metrów.

W tej chwili w gminie Bytów jest osiem ujęć wody: w Bytowie, Mokrzynie, Mądrzechowie, Niezabyszewie, Rekowie, Pomysku Wielkim, Ząbinowicach, Udorpiu. W spółce miejskiej działa laboratorium, które na bieżąco monitoruje jakość wody, która trafia do bytowian.

Oszczędzamy wodę

Ile wody zużywa przeciętny bytowianin? Wychodzi na to, że nasi mieszkańcy są oszczędni.
- Mniej niż przewiduje norma, która wynosi około 160 litrów na dobę - wyjaśnia Marcin Rychter, szef bytowskich wodociągów. - Na jednego mieszkańca przypada około stu litrów wody na dobę.

Jakość wody w Bytowie

Woda z kranu spełnia wszystkie standardy. – Nieufność wobec kranówki jest zupełnie nieuzasadniona – podkreśla Marcin Rychter, dyrektor Wodociągów Miejskich w Bytowie. – Dzisiejsze uprzedzenia wobec wody z kranu oparte są na negatywnych stereotypach. Kiedyś woda w kranach, w dużych aglomeracjach była naprawdę niskiej jakości. Stosowano wówczas inne technologie, obowiązywały też inne przepisy. W Polsce od 2010 roku obowiązuje nowoczesne, dostosowane do norm unijnych prawo gwarantujące, że woda płynąca w naszych kranach spełnia najwyższe standardy – dodaje.

Jak informują Wodociągi Miejskie w Bytowie pijąc wodę z kranu wydamy około 1,5 groszy za taką ilość. - Rachunek jest prosty. Rocznie można zaoszczędzić ponad 600 zł. A woda z naszych kranów nie różni się praktycznie niczym od tej butelkowanej - zapewnia szef bytowskich Wodociągów. - Według wskazań Światowej Organizacji Zdrowia, każdy człowiek powinien wypijać dziennie około dwóch litrów wody, która wpływa bardzo korzystnie na funkcjonowanie naszego organizmu. Woda butelkowana, poza wodami leczniczymi o charakterystyce wód mineralnych, niczym nie różnią się od tej wody, która płynie z kranu. Na świecie już głośno mówi się o marnotrawstwie w przypadku produkcji wód butelkowanych. Bardzo często zdarza się, że woda do butelek trafia z tego samego ujęcia, które dostarcza wodę do sieci wodociągowej. Jest to nic innego, jak woda nazywana przez producentów źródlaną lub stołową. Transport wód butelkowanych to ogromne emisje dwutlenku węgla, koszty logistyki, pracy ludzi, powierzchni magazynowych, a ich sprzedaż jest wydatnie wspierana przez duże kampanie reklamowe. Dodatkowo zużywa się plastikowe opakowania, a rozkład butelki plastikowej trwa ok. 800 lat. Warto zaznaczyć, że woda w butelce jest zdatna do picia w 24 godzinach po otwarciu, a woda z kranu płynie zawsze świeża. Normy sanitarno-chemiczne dla wód butelkowanych są takie same jak dla każdej innej wody przeznaczonej do spożycia. Czyli także dla wody z kranu. Żadna z nich nie zawiera bakterii chorobotwórczych. Różnica między wodą mineralną a kranową dotyczy tylko ilości składników mineralnych: soli magnezu, wapnia, potasu czy sodu. Często woda z kranu zawiera ich więcej od wód dostępnych w sklepach.

Jak podkreśla szef spółki woda dostarczana przez Wodociągi Miejskie w Bytowie spełnia rygorystyczne wymagania jakościowe. Dotyczą one m.in. rodzaju i ilości substancji, jakie mogą znajdować się w wodzie, metod i częstotliwości jej badania. W sposób ciągły prowadzona jest zarówno wewnętrzna, jak i zewnętrzna kontrola jakości wody. Wewnętrzna kontrola jakości wody przeznaczonej do spożycia w gminie Bytów opiera się na badaniach prowadzonych w ujęciach wody oraz w punktach zlokalizowanych na sieciach wodociągowych. Badania jakości wody prowadzone są w laboratorium akredytowanym. Zewnętrzna kontrola prowadzona jest systematycznie przez Powiatowego Inspektora Sanitarnego w Bytowie. Pod względem użytkowym czasami narzekamy na kamień osadzający się w czajnikach lub pralkach. Dzieje się tak dlatego, że woda w gminie Bytów jest względnie twarda, a wytrącający się osad to nic innego jak wapń i magnez – minerały, które są zdrowe dla naszego organizmu, a gotując wodę pozbawiamy ją tych cennych minerałów.

Do picia kranówki zachęca Mateusz Oszmaniec, wiceburmistrz Bytowa. - Piję wodę z kranu. Mamy czym się chwalić, nasza woda jest zdrowa - zapewnia.

Zaproszenie do wodociągów

Mimo że Wodociągi Miejskie w Bytowie nie organizują dni otwartych szef zachęca do odwiedzin. - Wystarczy do nas zadzwonić i się umówić - mówi pan Marcin. - Jesteśmy otwarci chociażby na współpracę ze szkołami. Jeśli uczniowie mają ochotę zobaczyć jak pracują wodociągi, czy oczyszczalnia ścieków to serdecznie zapraszamy.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Jak globalne ocieplenie zmienia wakacyjne trendy?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza