Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kręgle. Świetna zabawa dla każdego

Redakcja
Kręgle to sport dla każdego - co więcej: każdy ma szansę w tej dyscyplinie być mistrzem. Nie trzeba specjalnej siły. Wystarczy pewna ręka. Nawet jeśli nam jej brakuje to nie ma to większego znaczenia - wypad na kręgle to przecież przede wszystkim świetna zabawa.

W tygodniu najczęściej gośćmi kręgielni MK Bowling są grupy przyjaciół, którzy korzystają z różnych form promocji. Dzięki temu mogą świetnie się bawić za mniejsze pieniądze. Warto ich szukać na stronie internetowej kręgielni, oficjalnym profilu na facebooku oraz w lokalu, warto też polować na vouchery na serwisie zakupów grupowych www.sweetdeal.pl: Poczuj się jak Fred Flinston i wybierz się na kręgle! 39 zł zamiast 79 zł za 1h gry w kręgle dla 6 osób w Centrum Rozrywki MK Bowling w C.H. Jantar

Dwa razy w tygodniu - w poniedziałki i środy tory zajmują gracze z większym doświadczeniem i... ambicjami. To czas dla ligowców.

Nowoczesne kręgielnie to miejsca stworzone nie tylko na przyjacielskie wyprawy, czy sportowe rozgrywki, ale przede wszystkim na rodzinne wyjścia. Dzieci znakomicie bawią się podczas gry w kręgle. To jedna z niewielu dyscyplin która idealnie nadaje się dla dzieci i młodzieży. Po pierwsze dla tego, że jest to wysiłek fizyczny i dziecku z pewnością nie zaszkodzi.Wysiłek wykonywany podczas gry w kręgle można porównać do dość intensywnego marszu.

- Przychodzą do nas maluchy od trzech lat - mówi Magdalena Idzikowska z kręgielni MK Bowling w słupskim Jantarze. - Nasz sprzęt pozwala dopasować tory do ich potrzeb - mamy specjalne bramki zabezpieczające, lekkie kule. Dzięki temu nasi najmłodsi goście mogą się świetnie i bezpiecznie bawić.

Grę rozpoczynamy od wyboru kuli. Kule różnią się wagą, rozmiarem i rozstawem otworów na palce. Zgodnie z obowiązującą numeracją kule oznaczone 6-8 przeznaczone są dla dzieci, 9-11 to kule damskie, a 12-16 - męskie. Kula, którą wybierzemy nie powinna być ani za ciężka ani za lekka. Gra zbyt ciężką kulą może prowadzić do spadku celności oraz do kontuzji nadgarstka. Należy też sprawdzić, czy palce swobodnie mieszczą się w otworach - kciuk powinien wejść cały, a dwa środkowe palce do drugiego zgięcia. Nie mogą one wchodzić ani zbyt swobodnie, ani zbyt ciasno, aby nie blokowały się w otworach przy rzucie. Pozostałymi palcami trzymamy kulę. Przy dobrym dopasowaniu można rzucić dość ciężką kulą. Dzieci w wieku około 10 lat zwykle rzucają kulami o wadze 7. Początkowo może im się wydawać, że nie dadzą rady i chwytają kulę w obie ręce, podchodzą do toru i rzucają a kula się toczy i toczy, żeby na końcu ewentualnie lekko dotknąć kręgli. Ale wystarczy dziecku wytłumaczyć dobry chwyt i rzut, żeby mu całkiem dobrze szło. Wbrew pozorom, to nie takie trudne.

Gra w bowling polega na zdobyciu jak największej ilości punktów w czasie 10 rund. Punkty przyznawane są za strącanie kręgli za pomocą kuli. Kręgli jest 10 i są one ustawione w trójkąt w odległości 18 metrów od rzucającego. Jedna runda składa się z dwóch rzutów, chyba że gracz już za pierwszym podejściem zbije wszystkie kręgle. Taka sytuacja nazywana jest w kręglach strike i wiąże się z dodatkowymi punktami: dwa następne rzuty gracza punktowane będą podwójnie. Zbicie 10 kręgli w jednej rundzie w dwóch rzutach to spare. Spare premiowany jest podwójną punktacją za następny rzut. Strike/spare w ostatniej rundzie wiąże się z przyznaniem graczowi dodatkowego rzutu lub dwóch. W "normalnych okolicznościach" (open frame - zbicie mniej niż 10 kręgli w rundzie) jeden zbity kręgiel to jeden punkt. W jednej grze można zdobyć maksymalnie 300 punktów.

Podczas rzutu nie wolno nam przekroczyć zaznaczonej na torze linii. Dobrze jest odmierzyć rozbieg stając na linii spalonego i cofając się o 5 małych kroków. Wtedy możemy sobie pozwolić na 4 kroki rozpędu przed rzutem. Przy ostatnim kroku należy nieco przykucnąć. Kulę wypuszczamy, gdy tylko zaczyna się jej ruch w górę - powinna gładko potoczyć się po torze, a nie odbijać. Pamiętajmy, że celność liczy się bardziej niż siła! By osiągnąć dobry wynik należy w czasie rzutu patrzeć nie na kulę, ale na cel lub też - lepiej - na zaznaczone na torze strzałki, które odpowiadają ustawieniu kręgli. Rzucając kulę idealnie w środek ryzykujemy, że do zbicia zostaną nam 2 bardzo oddalone kręgle - dlatego lepiej mierzyć minimalnie na lewo lub na prawo od środka.

Na kręgielni MK Bowlig każdy - bez względu na doświadczenie - może świetnie się bawić. - Jeśli ktoś nie zna zasad, nie wie jak dobierać kule, albo jak zabrać się do zbijania kręgli to powinien o pomoc poprosić obsługę - podpowiada Pani Magdalena. - Nasi pracownicy są świetnie przeszkoleni i zawsze chętnie pomogą.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza