Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krew papieża Polaka trafiła do słupskiego kościoła (wideo)

Zbigniew Marecki [email protected]
Nie jest wykluczone, że w przyszłości relikwia Jana Pawła II zostanie specjalnie wyeksponowana w kościele św. Józefa w Słupsku.
Nie jest wykluczone, że w przyszłości relikwia Jana Pawła II zostanie specjalnie wyeksponowana w kościele św. Józefa w Słupsku. Łukasz Capar
- Wierzymy, że obecność u nas relikwii przyczyni się do ożywienia wiary w mieście - mówi ks. Bartłomiej Pająk, wikary w parafii św. Józefa Oblubieńca Najświętszej Maryi Panny w Słupsku, gdzie trafiła krew Jana Pawła II.

W minioną niedzielę uroczyście wniesiono do parafialnego kościoła relikwię błogosławionego Jana Pawła II. To niewielki prostokącik materiału nasączony krwią papieża Polaka, który został umieszczony
w złotej monstrancji.

- Mamy także pisemne potwierdzenie autentyczności krwi, które otrzymaliśmy od kardynała Stanisława Dziwisza - opowiada ks. Pająk. Kapłan jednak nie wie, kiedy ta krew została pobrana z ciała Jana Pawła II. Słupska parafia jest na razie jedyną na terenie diecezji koszalińsko-kołobrzeskiej, która otrzymała relikwię Ojca Świętego pierwszego stopnia.

Dostała ją w wyniku starań jej proboszcza - ks. Władysława Stec-Sali, który napisał list z prośbą o przekazanie relikwii do kardynała Stanisława Dziwisza.

- Ksiądz proboszcz pisał w liście, że od początku istnienia parafii co miesiąc, szesnastego odbywa się u nas msza, różaniec, czuwanie i apel o godz. 21.30 w intencji Jana Pawła II - relacjonuje ks. Pająk. Te argumenty zdecydowały, że kardynał Dziwisz przyznał parafii relikwię. W niedzielnej uroczystości, która miała bardzo podniosły charakter, uczestniczył ks. biskup Paweł Cieślik.

Na razie na co dzień relikwia będzie przechowywana w parafialnym sejfie. Wierni będą mogli ją zobaczyć i ucałować każdego szesnastego dnia miesiąca, podczas mszy świętej w intencji kanonizacji Jana Pawła II. Poza tym do specjalnej skrzynki można składać intencje z prośbą o wstawiennictwo Jana Pawła II.

- Wierni robią to już od śmierci naszego papieża. Piszą rozmaite prośby. Najczęściej dotyczą one pomocy w chorobie, wyjścia z nałogu albo zgody w rodzinie.

Skąd ta krew

W wywiadzie dla IAR kardynał Dziwisz powiedział, że relikwie Jana Pawła II otrzymał dzięki inicjatywie
rzecznika Stolicy Apostolskiej Joaquimowi Navarro-Vallsa, który zasugerował, aby lekarze, pobierający Ojcu Świętemu krew na badania, dali jedną z ampułek ówczesnemu papieskiemu sekretarzowi.

- Krew zachowała się taka, jak była pobrana: jest płynna, w kolorze czerwonym, żywa krew Ojca Świętego. Więc to są najcenniejsze relikwie: żywa krew papieża

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wideo
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza