Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1980–1990 [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Słupski Ośrodek Kultury/BBC w Słupsku
W zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej w Słupsku znaleźliśmy zdigitalizowane kroniki słupskich placówek kultury, począwszy od 1953 roku. Prezentowaliśmy już Kroniki Powiatowego Domu Kultury w Słupsku z lat 1953-1975, Wojewódzkiego Domu Kultury z lat 1977-1983 oraz Kroniki Miejskiego Ośrodka Kultury z lat 1980-1983 i 1984-1985. Teraz czas na kronikę MOK-u z lat 1986-1990.

Kroniki słupskich placówek kultury z minionych lat, to nie tylko ciekawy przegląd działalności tych ośrodków. To także cenne źródła historyczne dokumentujące ówczesne życie kulturalne i społeczne oraz zbiór wyjątkowych zdjęć.

W drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku w Miejskim Ośrodku Kultury kwitło życie muzyczne. W placówce działało kilka zespołów zarówno instrumentalno-wokalnych, jak i wokalnych. Placówka cyklicznie organizowała przeglądy muzyczne pod różnymi nazwami.

Cykl „Rock-MOK” wszedł do stałego repertuaru kulturalnego ośrodka przy ul. Braci Gierymskich 1. Występowały takie słupskie formacje, jak Karcer, Magmen, Krees, Aggressor, a także zespoły z spoza Słupska.

Na te koncerty ściągała młodzieżowa słupska publiczność, która w energiczny sposób dopingowała zespoły występujące na scenie. Czasem do tego stopnia, iż kierownictwo placówki musiała tonować rozgrzaną widownię.

Regularne koncerty w MOK-u dawał awangardowy zespół Atman. Wyszukane dźwięki, które były charakterystyczne dla stylu muzycznego tej grupy, przyciągały słuchaczy, którzy poszukiwali duchowych przeżyć.

Także w MOK-u organizowano koncerty znanych polskich zespołów.

W Ośrodku odbywały się również spektakle teatralne, wystawy artystów plastyków i rzeźbiarzy, amatorów, spotkania poetyckie czy też konkursy tematyczne.

Dla dzieci organizowano m.in. regularne imprezy związane z porą roku, które były połączeniem koncertu, zabawy, konkursów i innych form rozrywki.

Choć w drugiej połowie lat 80. XX wieku komunistyczna władza słabła z roku na rok, to jednak jej lokalni przedstawiciele dbali, aby propaganda miała odzwierciedlenie w kulturze. Stąd np. imprezy z okazji Rewolucji Październikowej 1917 roku, czy też przeglądy piosenki radzieckiej.

Co roku, na początku marca odbywał się turniej wiedzy o Słupsku. Uczestniczyły w nim słupskie szkoły podstawowe.

W MOK-u w stałym repertuarze były imprezy taneczne. Były to m.in. przeglądy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, jak i konkursy tańca towarzyskiego.

Może ktoś rozpozna się na zdjęciach z Kroniki Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1986 – 1990? Zapraszamy do galerii zdjęć.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Instahistorie z VIKI GABOR

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza