Kronika Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1980–1990 [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Słupski Ośrodek Kultury/BBC w Słupsku
Udostępnij:
W zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej w Słupsku znaleźliśmy zdigitalizowane kroniki słupskich placówek kultury, począwszy od 1953 roku. Prezentowaliśmy już Kroniki Powiatowego Domu Kultury w Słupsku z lat 1953-1975, Wojewódzkiego Domu Kultury z lat 1977-1983 oraz Kroniki Miejskiego Ośrodka Kultury z lat 1980-1983 i 1984-1985. Teraz czas na kronikę MOK-u z lat 1986-1990.

Kroniki słupskich placówek kultury z minionych lat, to nie tylko ciekawy przegląd działalności tych ośrodków. To także cenne źródła historyczne dokumentujące ówczesne życie kulturalne i społeczne oraz zbiór wyjątkowych zdjęć.

W drugiej połowie lat 80. ubiegłego wieku w Miejskim Ośrodku Kultury kwitło życie muzyczne. W placówce działało kilka zespołów zarówno instrumentalno-wokalnych, jak i wokalnych. Placówka cyklicznie organizowała przeglądy muzyczne pod różnymi nazwami.

Cykl „Rock-MOK” wszedł do stałego repertuaru kulturalnego ośrodka przy ul. Braci Gierymskich 1. Występowały takie słupskie formacje, jak Karcer, Magmen, Krees, Aggressor, a także zespoły z spoza Słupska.

Na te koncerty ściągała młodzieżowa słupska publiczność, która w energiczny sposób dopingowała zespoły występujące na scenie. Czasem do tego stopnia, iż kierownictwo placówki musiała tonować rozgrzaną widownię.

Regularne koncerty w MOK-u dawał awangardowy zespół Atman. Wyszukane dźwięki, które były charakterystyczne dla stylu muzycznego tej grupy, przyciągały słuchaczy, którzy poszukiwali duchowych przeżyć.

Także w MOK-u organizowano koncerty znanych polskich zespołów.

W Ośrodku odbywały się również spektakle teatralne, wystawy artystów plastyków i rzeźbiarzy, amatorów, spotkania poetyckie czy też konkursy tematyczne.

Dla dzieci organizowano m.in. regularne imprezy związane z porą roku, które były połączeniem koncertu, zabawy, konkursów i innych form rozrywki.

Choć w drugiej połowie lat 80. XX wieku komunistyczna władza słabła z roku na rok, to jednak jej lokalni przedstawiciele dbali, aby propaganda miała odzwierciedlenie w kulturze. Stąd np. imprezy z okazji Rewolucji Październikowej 1917 roku, czy też przeglądy piosenki radzieckiej.

Co roku, na początku marca odbywał się turniej wiedzy o Słupsku. Uczestniczyły w nim słupskie szkoły podstawowe.

W MOK-u w stałym repertuarze były imprezy taneczne. Były to m.in. przeglądy dziecięcych i młodzieżowych zespołów tanecznych, jak i konkursy tańca towarzyskiego.

Może ktoś rozpozna się na zdjęciach z Kroniki Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1986 – 1990? Zapraszamy do galerii zdjęć.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Pamiątki po rotmistrzu Pileckim

Wideo

Komentarze

Komentowanie zostało tymczasowo wyłączone.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Przejdź na stronę główną Głos Pomorza
Dodaj ogłoszenie