Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronika Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1984–1985 [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
W zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej w Słupsku znaleźliśmy zdigitalizowane kroniki słupskich placówek kultury, począwszy od 1953 roku. Prezentowaliśmy już Kroniki Powiatowego Domu Kultury w Słupsku z lat 1953-1975, Wojewódzkiego Domu Kultury w Słupsku z lat 1977-1983 i Miejskiego Ośrodka Kultury z lat 1980-1983. Czas na kronikę MOK-u z lat 1984-1985.

Kroniki słupskich placówek kultury z minionych lat, to zarówno ciekawy przegląd działalności Powiatowego Domu Kultury, później Wojewódzkiego Domu Kultury, a następnie Miejskiego Ośrodka Kultury (potem Słupskiego Ośrodka Kultury), a ta także cenne źródła historyczne dokumentujące ówczesne życie kulturalne i społeczne oraz zbiór wyjątkowych zdjęć.

Miejski Dom Kultury w Słupsku powołano do życia 1 stycznia 1977 roku. Od początku działalności siedzibą tej placówki był budynek Spółdzielni Mieszkaniowej „Kolejarz” przy ul. Braci Gierymskich. Tam mieściły się biura, pracownie, studio oraz sala widowiskowa.

W MOK-u prowadzono różnoraką działalność kulturalną. Istniały tam pracownie plastyczna, fotograficzna, tańca, a przede wszystkim wybijała się pracownia muzyczna. Była sekcja wokalna, chór, ale także zaczęli się tam spotykać miłośnicy muzyki rockowej.

Pod koniec lat 70. XX wieku w MOK-u swoje pierwsze kroki stawiały tam słupskie zespoły rockowe. Taka działalność muzyczna rozwinęła się na początku kolejnej dekady.

Wielkie zainteresowanie młodej publiczności koncertami rockowymi, a także duża aktywność wielu lokalnych zespołów spowodowały, że na początku lat 80. MOK zaczął organizować cykliczne koncerty grup ze Słupska i regionu pod hasłem „Rock MOK”. Ten cykl stał się jednym ze znaków formowych słupskiej placówki. Trzy główne zespoły, które działały w MOK-u to Karcer, Krees i Magmen.

Coroczną, cykliczną imprezą muzyczną były też koncerty jazzowe pod nazwą „Zaduszki Jazzowe”.

Muzycznym ewenementem była formacja Atman, a dokładnie Teatr Dźwięku Atman. Ten awangardowy zespół powstał w połowie lat 70. w Krakowie, ale w latach 1982-1985 jego siedzibą był słupski MOK.

MOK żył nie tylko muzyką. Odbywały się także spektakle teatralne, wystawy artystów plastyków i rzeźbiarzy, amatorów, spotkania poetyckie czy też konkursy tematyczne.

Dla dzieci organizowano m.in. regularne imprezy związane z porą roku, które były połączeniem koncertu, zabawy, konkursów i innych form rozrywki. Dziś taką formę nazywamy animacją dla dzieci.

Zapewne wielu słupszczan pamięta, że jako przedszkolaki, uczniowie, nastolatkowie uczestniczyli w zabawach, choinkach i koncertach rockowych. Może ktoś rozpozna się na zdjęciach z Kroniki Miejskiego Ośrodka Kultury w Słupsku z lat 1984 – 1985? Zapraszamy do galerii zdjęć.

od 12 lat
Wideo

Bohaterka Senatorium Miłości tańczy 3

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza