Kronika Powiatowego Domu Kultury w Słupsku 1963-1975 [zdjęcia]

Wojciech Frelichowski
Wojciech Frelichowski
Kronika Powiatowego Domu Kultury w Słupsku 1963-1975.
Kronika Powiatowego Domu Kultury w Słupsku 1963-1975. Słupski Ośrodek Kultury/BBC
Udostępnij:
W zbiorach Bałtyckiej Biblioteki Cyfrowej w Słupsku znaleźliśmy zdigitalizowane kroniki słupskich placówek kultury, począwszy od 1953 roku. Prezentowaliśmy już Kronikę Powiatowego Domu Kultury w Słupsku z lat 1953-1962. Teraz proponujemy zajrzeć do kroniki tej placówki w latach 1963-1975.

Kroniki słupskich placówek kultury z minionych lat, to nie tylko ciekawy przegląd działalności Powiatowego Domu Kultury, później Wojewódzkiego Domu Kultury, a następnie Miejskiego Ośrodka Kultury, potem Słupskiego Ośrodka Kultury. To także cenne źródła historyczne dokumentujące ówczesne życie kulturalne i społeczne oraz zbiór wyjątkowych zdjęć.

O ile w Kronice Powiatowego Domu w Słupsku z lat 1953-1962 jest sporo wpisów dotyczących składu osobowego tej placówki, a także opis relacji międzypracowniczych (w tym także problemów z dyscypliną), o tyle w kolejnej kronice z lat 1963-1975 takich wpisów jest mniej.

W 1963 roku od dziesięciu lat Powiatowy Dom Kultury w Słupsku mieścił się w budynku przy Starym Rynku. Wówczas był to Plac Armii Czerwonej, a owym budynkiem był gmach, który obecnie zajmuje Sąd Okręgowy (a wcześniej był tam oddział Narodowego Banku Polskiego).

Wpisy do kroniki słupskiego PDK z lat 60. XX wieku nie zaskakują. Placówka, podobnie jak wiele innych instytucji życia publicznego w tamtych latach, była jednym z fundamentów propagandy komunistycznej. Ten przekaz wzmacniano spotkaniami z żołnierzami armii ZSRR, której oddziały stacjonowały wówczas w Polsce, a nawet radzieckimi dziennikarzami. Odbywały się przeglądy piosenki radzieckiej, przeglądy filmów radzieckich itp.

Nacisk kładziono także na kulturę ludową i życie kulturalne wsi. Miało to tez pozytywne aspekty, bo wtedy właśnie na wsiach powstawać zaczęły domy kultury i biblioteki, które stały się zarzewiem lokalnego życia kulturalnego. W tych wiejskich salach występowali artyści z większych ośrodków. Mieszkańcy zaczęli mieć styczność z teatrem.

Ale poza stroną propagandową w latach 60. w słupskim PDK zaczęły kiełkować ambitniejsze formy kulturalne, jak choćby Teatr Ulicy. W 1966 roku powstał natomiast Teatr Rondo, który jednak po paru latach przestał działać.

W 1968 roku Powiatowy Dom Kultury zostaje przeniesiony do Starego Teatru przy ul. Jaracza. W tym samym obiekcie funkcjonowało wówczas również kino Relax. Budynek rozebrano w 1973 roku.

Ponowna przeprowadzka PDK nastąpiła w 1971 r. Tym razem jego siedzibą został budynek przy ul. Armii Krajowej 3 (wówczas ul. Pawła Findera).

W tym czasie w placówce rozwinęły się już ambitniejsze formy twórczości artystycznej. W 1972 roku nastąpiła reaktywacja Teatru Rondo pod kierownictwem Antoniego Franczaka. To wówczas datuje się początek kariery znanego słupskiego aktora Jerzego Karnickiego, a także Ryszarda Hetnarowicza (obecnie dziennikarza), którzy odnosili sukcesy na krajowych przeglądach poezji oraz tzw. teatru jednego aktora.

Rok 1975 to kolejna zmiana w funkcjonowaniu Powiatowego Domu Kultury w Słupsku. W związku z reformą administracyjną kraju i utworzeniu 49 województw – w tym województwa słupskiego - w maju tego roku powołano do życia Wojewódzki Dom Kultury.

Ruszyły zapisy na trzecie szczepienie dla młodzieży

Wideo

Komentarze

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

Nikt jeszcze nie skomentował tego artykułu.
Dodaj ogłoszenie