Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kronospan otwiera drzwi dla bezrobotnych

Rajmund Wełnic [email protected]
Kronospan otwiera drzwi dla bezrobotnychKronospan otwiera drzwi dla bezrobotnych
Kronospan otwiera drzwi dla bezrobotnychKronospan otwiera drzwi dla bezrobotnych archiwum
W sobotę szczecinecki Kronospan organizuje dzień otwarty zapraszając do zwiedzania fabryki zainteresowanych pracą w tym zakładzie. Do zwyczajów takich fabryka płyt drewnopochodnych wraca po kilkuletniej przerwie, tym razem także we współpracy ze szczecineckim pośredniakiem. - Nasi doradcy zawodowi kontaktują się bezrobotnymi z profesji, jakich poszukuje Kronospan i zapraszają ich na sobotnie spotkanie - mówi Wiesław Kosmala, dyrektor urzędu pracy.

Agnieszka Mucha, szefowa działu personalnego w największej firmie w regionie mówi, że na dziś od ręki potrzebują automatyków, elektryków, ślusarzy, mechaników, czy pracowników działu sprzedaży ze znajomością języka niemieckiego. Rusza także szkolenie na maszynistów, bo fabryka jest tak duża, że ma własne lokomotywy i transport kolejowy na swoim terenie. Wolnych stanowisk praktycznie zawsze jest przynajmniej kilkanaście, firma także szykuje się, aby zastąpić pracowników, którzy wkrótce odejdą na emerytury.

- Nasze zaproszenie na dzień otwarty kierujemy przede wszystkim do ludzi młodych, zastanawiających się nad wyborem szkoły, aby pokazać im, jakie stwarza zakład - kadrowa dodaje, że dziś często zdarza się, że w Szczecinku i okolicach ciężko jest znaleźć fachowców z różnych branż. Stąd musi się posiłkować ściągając pracowników z całej prawie Polski. - Po co mamy to robić? - pytała retorycznie.

Starosta szczecinecki Krzysztof Lis nie ukrywa, że jest zainteresowany, aby Kronospan przyjmował na praktyki uczniów szkół średnich.
- Chcemy mocniej postawić na kształcenie zawodowe - Krzysztof Lis podkreśla, że lepiej zdobyć zawód dający duża pewność zatrudnienia niż produkować kolejnych absolwentów ogólniaka, którzy pójdą np. na studia pedagogiczne. A w dobie niżu demograficznego są problemy z zapewnieniem pracy obecnym nauczycielom. Inna sprawa, że powiatowi na razie reaktywacja szkolnictwa zawodowego idzie średnio - od dwóch lat nie udało się uruchomić klasy technolog drewna w "budowlance", a szkoły prześcigają się w tworzeniu klas mundurowych (policyjnych, wojskowych, strażackich i penitencjarnych).

- Ale dziś jesteśmy o krok dalej, bo powstaje fabryka mebli, a właściciel Kronospanu prowadzi rozmowy z inwestorem z Włoch - odpowiadał na pytanie o mizerne zainteresowanie klasą drzewną Krzysztof Lis. - Myślę, że jak perspektywa uruchomienia fabryki będzie bliższa, to i młodzi ludzie dostrzegą w tym szansę na pracę i klasa się zapełni.

Na razie stoi stalowy szkielet hali fabryki przy ulicy Waryńskiego, jest miejsce na kilka kolejnych w strefie ekonomicznej. Mówi się, że docelowo mogłoby tu pracować w meblarstwie około tysiąca osób. Znalezienie tylu fachowców byłoby wyzwaniem, na razie jednak Kronospan załogi do fabryki mebli nie rekrutuje. Rzeczniczka Kronospanu Sylwia Pawlina zapewnia, że gdy tylko będą znane szczegóły inwestycji, na pewno o tym poinformuje.

Dzień otwarty połączony ze zwiedzaniem Kronospanu w sobotę 31 maja. Zbiórka chętnych o godzinie 14 pod bramą zakładu przy ulicy Waryńskiego. 

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza