Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

KRUS rozliczy podatek dochodowy za emerytów i rencistów. Kto jednak sam musi złożyć PIT za 2021 rok?

OPRAC.:
Katarzyna Zawada
Katarzyna Zawada
KRUS rozliczy podatek dochodowy za większość emerytów, rencistów i osób, które pobierały rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe. Kiedy samemu będzie trzeba wypełnić zeznanie podatkowe i złożyć je w Urzędzie Skarbowym?
KRUS rozliczy podatek dochodowy za większość emerytów, rencistów i osób, które pobierały rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Nie w każdym przypadku będzie to jednak możliwe. Kiedy samemu będzie trzeba wypełnić zeznanie podatkowe i złożyć je w Urzędzie Skarbowym? Bruno Fidrych/Polska Press/zdjęcie ilustracyjne
Kasa Rolniczego Ubezpieczenia Społecznego rozliczy podatek dochodowy od większości wypłaconych emerytur i rent oraz rodzicielskich świadczeń uzupełniających. Nie każdy będzie jednak mógł skorzystać z tego przywileju.

Komu KRUS rozliczy PIT?

Zakończył się rok podatkowy 2021. KRUS przypomina, że rozliczy podatek dochodowy za większość emerytów, rencistów i osób, które pobierały rodzicielskie świadczenie uzupełniające. Na potwierdzenie, do 28 lutego 2022 r. każda z osób otrzyma wystawiony formularz PIT-40A - Roczne obliczenie podatku przez organ rentowy.

- Osoba, która otrzyma ww. formularz i poza świadczeniami emerytalno-rentowymi wypłaconymi z Kasy w 2021 r. nie osiągnęła innego przychodu, podlegającego opodatkowaniu podatkiem dochodowym od osób fizycznych (dochód z gospodarstwa rolnego nie wchodzi do tego przychodu) - nie ma obowiązku składania w urzędzie skarbowym dodatkowego zeznania podatkowego – przypomina KRUS.

To też może Cię zainteresować

Kto sam będzie musiał złożyć PIT?

Kasa informuje, że nie rozliczy podatku emerytom, rencistom i osobom uprawnionym do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego za ubiegły rok w przypadkach, gdy:

  • w 2021 roku emeryturę lub rentę wypłacała jednostka organizacyjna KRUS, a następnie jednostka organizacyjna ZUS lub odwrotnie,
  • w danym roku podatkowym realizowano ulgę podatkową udzieloną przez urząd skarbowy,
  • obniżono wysokość miesięcznych zaliczek na podatek dochodowy w związku ze złożonym przez świadczeniobiorcę oświadczeniem o wspólnym opodatkowaniu dochodów z małżonkiem lub w sposób przewidziany dla osoby samotnie wychowującej dziecko (chyba, że takie oświadczenie osoba uprawniona wycofała w 2021 r.),
  • nie pobierano zaliczek na podatek dochodowy stosownie do postanowień umów o unikaniu podwójnego opodatkowania,
  • świadczeniobiorca przed końcem roku podatkowego, czyli do 31 grudnia 2021 r. złożył wniosek o niesporządzanie rocznego obliczenia podatku,
  • suma zaliczek pobranych w roku podatkowym przewyższa kwotę obliczonego podatku,
  • z uwagi na wstrzymanie wypłaty świadczenia po zamknięciu roku podatkowego nie rozliczono niedopłaty podatku.

Gdy któryś z przypadków będzie dotyczył rozliczającego, Kasa przekaże danej osobie formularz PIT-11A – Informacja o dochodach uzyskanych od organu rentowego za rok podatkowy 2021. W tej sytuacji emeryt, rencista lub osoba uprawniona do rodzicielskiego świadczenia uzupełniającego będzie musiała sama złożyć zeznanie podatkowe we właściwym urzędzie skarbowym do 2 maja 2022 roku.

- Każda osoba, która chce skorzystać z ulg podatkowych bądź z rozliczenia podatku razem z małżonkiem lub dzieckiem (w przypadku osób samotnych), mimo obliczenia podatku przez Kasę – również sama składa zeznanie podatkowe (PIT-36 lub PIT-37) w ww. terminie. W zeznaniu podatkowym należy uwzględnić kwoty wykazane w PIT-11A lub PIT-40A – zaznacza Kasa.

Źródło: KRUS

od 7 lat
Wideo

Kalendarz siewu kwiatów

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza