Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kruszwica bierze dawny Elmilk w Szczecinku

Rajmund Wełnic [email protected] Tel. 94 347 35 99 Fot. sxc.hu
Transakcję warunkową (musi ją jeszcze zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) podpisano pod koniec kwietnia.
Transakcję warunkową (musi ją jeszcze zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) podpisano pod koniec kwietnia.
Szczecineckie zakłady przemysłu tłuszczowego (dawny Elmilk) zmieniają właściciela. Firmę, na razie warunkowo, kupił potentat na rynku, czyli Zakłady Tłuszczowe Kruszwica.

Transakcję warunkową (musi ją jeszcze zatwierdzić Urząd Ochrony Konkurencji i Konsumentów) podpisano pod koniec kwietnia. ZT Kruszwica nabywa aktywa szczecineckiego oddziału firmy Małpka, jak od niedawna po kolejnych przekształceniach nazywa się zakład przy ulicy Pilskiej.

- Dopóki nie będzie decyzji UOKiK nie komentujemy tego wydarzenia, a także planów, jakie mamy wobec Szczecinka. Taka zasada obowiązuje w naszej firmie notowanej na giełdzie - powiedziała nam rzeczniczka prasowa ZT Kruszwica Ewa Sielicka, odsyłając jednocześnie do raportu giełdowego, w którym informuje inwestorów o transakcji.

Czytamy w nim, że firma "pozyskała nową lokalizację produkcyjną w Szczecinku".

To prawdopodobnie ostateczne rozstanie rodzinnej firmy Mariusza Świtalskiego, biznesmena z Wielkopolski, ze szczecineckim zakładem. Związek trwał kilkanaście lat, ale historia szczecineckiej mleczarni - bo od tego wszystko się zaczęło - korzeniami tkwi jeszcze w latach PRL.

W latach 70. XX wieku na obrzeżach Szczecinka wybudowano wielki i nowoczesny zakład z proszkownią mleka dla Okręgowej Spółdzielni Mleczarskiej, dokąd przeniesiono starą mleczarnię z centrum miasta. Później OSM padła ofiarą jednej z pierwszych afer gospodarczych na początku lat 90.

OSM utworzyła wtedy spółkę spółkę Gryf Milk z zagranicznym udziałowcem. Obrotni "biznesmeni" nabrali kredytów na zakup maszyn. Pieniądze przelano na konta zagranicznych firm, gdzie się "rozpłynęły", a większość maszyn nigdy do Szczecinka nie trafiła.

Przed fizyczną likwidacją uratował wówczas firmę koncern Elektrim, który wykupił od syndyka część jej majątku i powołał spółkę Elmilk (sama OSM upadła ostatecznie w 2001 roku).

Z kolei od Elektrimu w roku 1998 firmę odkupił holding Kuchnia Polska poznańskiego biznesmena Mariusza Świtalskiego, znanego m.in. z utworzenia sieci hurtowni spożywczych Euro Cash, marketów Biedronka, czy Żabka.

Firma sporo zainwestowała w rozwój, zwłaszcza produkcji tłuszczów. Jeszcze kilka lat temu snuto plany ofensywy na rynku mlecznym, ale trudny okres przeżywała cała branża i ostatecznie wycofano się z tego kilka lat temu.

 

Firmę przekształcono w zakłady przemysłu tłuszczowego i wycofano się z produkcji nabiału (produkcją obecnej wciąż na rynku Śmietany Szczecineckiej na zlecenie ZPT zajęły się inne mleczarnie).

W Szczecinku skupiono się tylko na produkcji tłuszczów roślinnych - margaryn i miksów.

W zeszłym roku ZPT Szczecinek stał się oddziałem firmy Małpka SA, kolejnego pomysłu rodzinnej firmy Mariusza Świtalskiego.

Krył się za tym plan budowy wielkiej sieci pasaży handlowych pod nazwą Czerwona Torebka, w których ma się znaleźć też miejsce na kawiarnie-cukiernie Małpka Cafe wzorowane na Sturbukcs Coffee.

Szczecinek, jako producent tłuszczów dla przemysłu cukierniczego, miał być zapleczem dla powstającej już sieci Małpka Cafe. Dziś w powstających pasażach - a także poza nimi - otwierane są sklepy Małpka Express.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Kto musi dopłacić do podatków?

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza