Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Kryzys można pokonać. Terapeuci pomogą rozwiązywać problemy

Edyta Litwiniuk
Krzysztof Sarzała, terapeuta  z Centrum Pomocy dla Osób w Kryzysie rozmawia z pacjentką.
Krzysztof Sarzała, terapeuta z Centrum Pomocy dla Osób w Kryzysie rozmawia z pacjentką. Fot. Krzysztof Falcman
W budynku byłego Zwaru w Lęborku działa Centrum Wsparcia dla Osób w Kryzysie. Różne instytucje skupione pod jednym szyldem starają się pomóc ofiarom i sprawcom przestępstw, ale i uzależnionym.

Pomysł, żeby pomóc ofiarom i sprawcom przemocy domowej pojawił się dużo wcześniej.

Najpierw postarano się o wsparcie urzędników, pomocy społecznej, policji, sądu. Wreszcie we wrześniu ubiegłego roku powstał zespół zajmujący się pomocą sprawcom i ofiarom przestępstw. W jednym z pokoi w Miejskim Ośrodku Pomocy Społecznej na zmianę przyjmowało dwóch doświadczonych psychologów z Centrum Interwencji Kryzysowej z Gdańska.

Od marca przyjmują oni w budynku byłego Zwaru przy ul. Krzywoustego. Do grupy wsparcia dołączyły kolejne instytucje. Klub Abstynenta Odnowa i Stowarzyszenie Alternatywa dla Uzależnień.

- Często, szczególnie w przypadku sprawców przemocy domowej, jest tak, że problem ten nie jest jedynym, bo podczas rozmowy okazuje się, że ktoś z najbliższych jest uzależniony - wyjaśnia Krzysztof Sarzała, terapeuta.

Do centrum trafiają sprawcy i ofiary przemocy mający kontakt z lęborskimi kuratorami. Zgłosić można się też do punktu informacyjno-konsultacyjnego w lęborskim MOPS albo bezpośrednio do Zwaru.

- Nie będziemy skupiać się tylko na ofiarach i sprawcach przestępstw, chcemy też pomóc osobom z problemem alkoholowym czy poszkodowanym w wyniku klęsk żywiołowych - zapowiada Bożena Orlikowska-Widz, jedna z kuratorek sądowych.

Kuratorzy, od których wyszedł pomysł powstania centrum, nie kryją, że przecierają szlaki. O kompleksowej pomocy ofiarom i sprawcom przestępstw w Polsce dopiero się mówi, oni już próbują to robić. Na razie o sukcesach nikt głośno nie chce mówić.

Centrum dopiero się rozkręca, przed nimi wciąż wiele pracy. I planów. Działalność chcieliby rozszerzyć na cały teren, nad którym sprawuje nadzór lęborski sąd. Docelowo z ofiarami i sprawcami miałyby być prowadzone nie tylko terapie indywidualne, ale i grupowe. Przydałaby się też bezpłatna pomoc prawna i stała siedziba organizacji.

Gdzie się zgłosić
- Punkt informacyjno-konsultacyjny dla ofiar przemocy w rodzinie MOPS,
pokój 306, ul. Łokietka 13, tel. 59 863 49 64.

- Zespół Pomocy Psychologicznej ul. Krzywosutego 1, p. 102.
Terapeuci: Krzysztof Sarzała dyżur w czwartki godz.10-17;
Dorota Kiciak dyżur we wtorki godz. 10-17.
Wolontariuszka Justyna Klinkosz wtorki i czwartki 10-17.

- Pomoc dla uzależnionych. Klub Abstynenta Odnowa ul. Krzywoustego p. 107.
Stowarzyszenie Alternatywa dla Uzależnień p. 101.

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza