Nasza Loteria SR - pasek na kartach artykułów

Krzysztof Pruszak ma swój alfabet [ZDJĘCIA]

Krzysztof Niekrasz
Krzysztof Pruszak (rocznik 1957) jest popularyzatorem sportowego trybu życia. Organizuje sporo imprez sportowych na ziemi lęborskiej. Był inicjatorem międzynarodowego maratonu ekologicznego pamięci Tomasza Hopfera w Lęborku. Do dziś organizuje bieg przełajowy w Obliwicach. To aktywny działacz nie tylko na niwie sportowej. Od 1998 r. Krzysztof Pruszak ma mandat radnego powiatu lęborskiego. Jest absolwentem Uniwersytetu Gdańskiego. Oto alfabet Krzysztofa Pruszaka.

A - jak atmosfera. Jako organizator imprez sportowych uważam, że ten element jest najważniejszą składową sukcesu.

B - jak bieg przełajowy. Jego organizacja rozpoczęła się w w 1983 r. Tegoroczny XXXVIII Międzynarodowy Bieg Przełajowym o Puchar Leśny im. T. Hopfera w Obliwicach wygrali: Emil Dobrowolski i Katarzyna Pobłocka-Głogowska (Ekonomik Maratończyk Lębork).

C - jak Czerwony Krzyż (skrót dot. Polskiego Czerwonego Krzyża). Przez ostatnie 28 lat jestem aktywnym działaczem na rzecz honorowego krwiodawstwa. Piastowałem funkcję prezesa Oddziału Rejonowego PCK w Lęborku. Za działalność otrzymałem z rąk trzech kolejnych prezydentów RP Krzyże Zasługi: Brązowy od Lecha Wałęsy, Srebrny od Aleksandra Kwaśniewskiego, Złoty od śp. Lecha Kaczyńskiego.

D - jak działacz społeczny. Ja się nim urodziłem i jestem aktywny w wielu dziedzinach życia publicznego.

E - jak ekologia. Ważne słowo w moim życiu. Polecam codziennie pozbierać 10 rzuconych śmieci, a wtedy kraj będzie czysty.

F - jak fundacja. W 1992 r. byłem inicjatorem założenia Fundacji Ekologiczno-Sportowej im. Tomasza Hopfera (byłego biegacza, znanego prezentera telewizyjnego, który bardzo wiele zrobił do propagowania biegania w kraju, jego akcja “Biegaj razem z nami” zdobyła ogromną popularność w Polsce, zmarł w wieku 47 lat).

G - jak Gminny Ośrodek Kultury w Nowej Wsi Lęborskiej. Od piętnastu lat jestem dyrektorem tej placówki.

H - jak Huruk Jan. Widnieje w panteonie sław Polskiego Związku Lekkiej Atletyki. Najlepszy polski maratończyk stulecia. Wspaniały sportowiec, który często gości na naszych imprezach biegowych.

I - interes publiczny. Społeczeństwo się starzeje. Trzeba stworzyć warunki dla nowej struktury zaludnienia i pomyśleć o seniorach.

J - jak jagody. Lubię zbierać te leśne owoce.

K - jak korzenie. Moja pierwsza pasja to korzenioplastyka. W latach 80. XX wieku wykonałem ponad 100 eksponatów.

L - jak legenda. Miałem zaszczyt poznać znakomitego żeglarza Krzysztofa Baranowskiego. Jako prezes zarządu Portu Jachtowego w Łebie przyjmowałem jego drugi rejs dookoła świata na Jachcie Lady - B.

Ł - jak łucznictwo. Turnieje łucznictwa tradycyjnego o zabarwieniu historycznym w Obliwicach uświetniają nasze imprezy plenerowe już 12 lat.

M - jak maraton ekologiczny. Od 1992 roku wspólnie z komitetem organizacyjnym zorganizowaliśmy 23 maratony (dystans 42 km i 195 m) po ziemi lęborskiej), 22 - krotnie byliśmy organizatorem mistrzostw Polski weteranów w maratonie, 10 -krotnie mistrzostw Polski dziennikarzy w maratonie. Ostatni maraton miał także rangę mistrzostw Wojska Polskiego i pobiegało w nim ponad 600 maratończyków. Częstym gościem maratonu był profesor Zbigniew Zaremba (znany trener Wunderteamu, założyciel pisma Jogging), który zmarł 12 września 2012 roku.

N - jak nordic walking. Ta nowa dyscyplina jest modna i korzystna dla zdrowia. 4-krotny złoty medalista olimpijski w chodzie Robert Korzeniowski stwierdził, że “kije wyrwały ludzi z domu”. W naszym regionie lęborskim odbyło się 66 imprez nordic walking.

O - jak Obliwice. To moja mała ojczyzna, w której mieszkam. Liczy około 250 mieszkańców.

P - jak politologia. Dała mi nowe spojrzenie na życie. Profesor Andrzej Chodubski powiadał, że na 100% ludzi jest 10 % “niedobrych” - tym choćbyśmy nieba uchylili, to i tak dalej będą tacy sami. Manipulacja i głęboki populizm różnych ugrupowań powoduje tworzenie państwa utopii - brońmy się przed tymi ludźmi.

R - jak rodzina. Przeukochana żona Bogusława. Trójka dzieci: Bartosz, Anna i Michał.

S - jak sport. Byłem lekkoatletą (100 m, skok wzwyż). Grałem w siatkówkę w Pogoni Lębork. Przez 2 lata służby wojskowej reprezentowałem Wojsko Polskie w biegach na 400 m, trójboju żołnierskim i siatkówce.

T - jak turystyka. Z mojej inicjatywy powstały szlaki turystyczne i ścieżki dydaktyczne.

U - jak uczucia. Trzeba mieć w sobie empatię i ją pielęgnować oraz rozwijać.

W - jak windsurfing. Wspólnie z Brunonem Hokuszem (prezes ŁKŻ) przeprowadziliśmy 12- krotnie międzynarodowe mistrzostwa Polski w windsurfingu. W Łebie odbyły się ME i MŚ. Uczestnikami byli utytułowani zawodnicy: Wojciech Brzozowski, Dorota Staszewska (teraz Staszewska-Kumiszcze).

Ż - jak żeglarstwo. Byłem też współorganizatorem żeglarskich mistrzostw świata w klasie “ OK-Dinghy “ w Łebie.

emisja bez ograniczeń wiekowych
Wideo

Konferencja prasowa po meczu Korona Kielce - Radomiak Radom 4:0

Dołącz do nas na Facebooku!

Publikujemy najciekawsze artykuły, wydarzenia i konkursy. Jesteśmy tam gdzie nasi czytelnicy!

Polub nas na Facebooku!

Kontakt z redakcją

Byłeś świadkiem ważnego zdarzenia? Widziałeś coś interesującego? Zrobiłeś ciekawe zdjęcie lub wideo?

Napisz do nas!

Polecane oferty

Materiały promocyjne partnera
Wróć na gp24.pl Głos Pomorza