Kto może skorzystać z abolicji ogłoszonej przez ZUS

Zbigniew Marecki zbigniew.marecki@mediaregionalne.pl
Na pytania czytelników odpowiadały m.in. Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku (z lewej), i Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów.
Na pytania czytelników odpowiadały m.in. Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku (z lewej), i Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów. Kamil Nagórek
W związku z abolicją składkową dla przedsiębiorców, którą ogłosił ZUS, w naszej redakcji gościliśmy specjalistki ze słupskiego oddziału tej instytucji, które odpowiadały na pytania czytelników.

Na telefoniczne i mailowe pytania czytelników odpowiadały: Emilia Ustjanowska-Czygier, naczelnik wydziału realizacji dochodów, Sylwia Smysło, naczelnik wydziału obsługi klientów i korespondencji oraz Danuta Rosiak, rzecznik prasowy oddziału ZUS w Słupsku. Oto odpowiedzi na najczęściej zadawane pytania.

- Jak długo będzie obowiązywać abolicja?

- Abolicja dla przedsiębiorców weszła w życie 15 stycznia tego roku. Będzie można z niej skorzystać przez dwa lata, do 15 stycznia 2015 roku.

- Kogo i jaki okres obejmuje abolicja?

- Ustawą z dnia 9 listopada 2012 roku o umorzeniu należności powstałych z tytułu nieopłaconych składek przez osoby prowadzące pozarolniczą działalność, umożliwia umorzenie nieopłaconych przez nie składek na własne ubezpieczenia w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009
roku.

- Kto jest uprawniony do założenia wniosku o abolicję?

- Mogą to zrobić osoby podlegające w okresie od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku obowiązkowemu ubezpieczeniu emerytalnemu i rentowemu oraz wypadkowemu z tytułu prowadzenia pozarolniczej działalności, tj. działalności gospodarczej na podstawie przepisów o działalności gospodarczej lub innych przepisów szczególnych, działalności twórczej lub artystycznej bądź działalności w zakresie wolnego zawodu albo jako wspólnik jednoosobowej spółki z ograniczoną odpowiedzialnością, lub wspólnik spółki jawnej, komandytowej, partnerskiej. Abolicji nie podlegają osoby ubezpieczone w KRUS.

- Czy z abolicji mogą skorzystać spadkobiercy osób, które prowadziły działalność gospodarczą w okresie przez nią objętym?

- Tak. Mogą z niej korzystać spadkobiercy i osoby trzecie, wobec których ZUS wydał decyzje o przeniesieniu odpowiedzialności za zobowiązania płatnika z tytułu nieopłaconych przez niego składek na jego własne ubezpieczenia za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

- Jakie należności podlegają umorzeniu?

- Abolicja obejmuje składki na ubezpieczenia emerytalne, rentowe oraz wypadkowe za okres od 1 stycznia 1999 r. do 28 lutego 2009 r. za osoby obowiązkowo podlegające tym ubezpieczeniom z tytułu prowadzonej działalności, a także odsetki za zwłokę oraz opłata prolongacyjna, opłata dodatkowa, koszty upomnienia i koszty egzekucyjne naliczone przez dyrektora oddziału ZUS, naczelnika urzędu skarbowego lub komornika sądowego w części dotyczącej umorzonej składki. Umorzenie składki na ubezpieczenie społeczne będzie skutkowało umorzeniem składki na ubezpieczenie zdrowotne i Fundusz Pracy za ten sam okres.

- Czy trzeba spełnić jakieś warunki, aby można było skorzystać z abolicji?

- Warunkiem umorzenia jest spłata należności niepodlegających umorzeniu. Wnioskodawca po otrzymaniu i uprawomocnieniu decyzji określającej te warunki ma 12 miesięcy na spłatę tych należności, chyba że w tym czasie podpisze umowę o rozłożeniu tego zadłużenia na raty. Zaległości obejmujące składki do 31 grudnia 1998 roku nie będą warunkiem umorzenia składek za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku.

- Jak długo można składać wnioski o abolicję?

- Osoby uprawnione mogą złożyć wniosek o umorzenie należności w terminie 24 miesięcy od dnia wejścia w życie ustawy. Natomiast osoby, którym ZUS po dniu wejścia w życie ustawy wyda decyzję o podleganiu obowiązkowym ubezpieczeniom społecznym, wysokości zadłużenia z tytułu składek na obowiązkowe ubezpieczenia społeczne za okres od 1 stycznia 1999 roku do 28 lutego 2009 roku lub przeniesieniu odpowiedzialności na spadkobiercę, lub osobę trzecią, będą mogły złożyć taki wniosek w terminie 12 miesięcy od dnia uprawomocnienia się decyzji, chyba że termin 24 miesięcy jest dłuższy.

- Jakie dokumenty należy złożyć w ZUS, aby skorzystać z abolicji?

- W przypadku osób, które nie prowadzą pozarolniczej działalności w dniu 1 września 2012 roku oraz w dniu złożenia wniosku o umorzenie, jedynym dokumentem będzie poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności.

Natomiast w przypadku osób jeszcze prowadzących pozarolniczą działalność w dniu 1 września 2012 roku albo w dniu złożenia wniosku o umorzenie, dokumentami składanymi przez dłużnika będą: poprawnie wypełniony wniosek o umorzenie należności, wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przy ubieganiu się o pomoc de minimis" lub wypełniony "Formularz informacji przedstawianych przez wnioskodawcę - w przypadku ubiegania się o pomoc de minimis w rolnictwie lub rybołówstwie, oświadczenie zawierające informacje niezbędne do ustalenia kategorii ratingowej, zaświadczenia (lub oświadczenia) o udzielonej pomocy de minimis.

W stosunku do tej grupy płatników postępowanie w sprawie wydania decyzji określającej warunki umorzenia zostanie zawieszone do dnia ogłoszenia decyzji Komisji Europejskiej. Wszystkie wnioski i stosowne formularze można znaleźć na stronie internetowej www.zus.pl lub pobrać osobiście w salach obsługi klientów w każdej jednostce ZUS.

- Czy jeśli w okresie objętym przez abolicję wykonywałem zlecenia poza granicami kraju mogę z niej skorzystać ?

- Tak, jeśli w tym czasie firma, z której pani lub pan współpracował, była ciągle zarejestrowana w ZUS i tam miały być odprowadzane składki społeczne.

- O ile wzrośnie moja emerytura, jeśli skorzystam z abolicji?

- Skorzystanie z abolicji dla przedsiębiorców nie spowoduje wzrostu przyszłej emerytury, bo składki społeczne nie będą przecież zapłacone. Za to wnioskodawca nie będzie już miał zaległości wobec ZUS, co może spowodować na przykład przerwanie postępowania windykacyjnego dotyczącego zaległych wobec niego składek.

- Czy pracownicy przedsiębiorstwa, którego właściciel skorzysta z abolicji własnych składek wobec ZUS, też na tym mogą zyskać?

- Pośrednio tak, bo aby pracodawca mógł skorzystać z abolicji, to musi najpierw uregulować m.in. składki płacone za pracowników i nie może mieć zaległości z płaceniem składek odprowadzanych na bieżąco.

Wyższe mandaty od skarbówki z początkiem maja

Wideo

Komentarze 15

Komentowanie artykułów jest możliwe wyłącznie dla zalogowanych Użytkowników. Cenimy wolność słowa i nieskrępowane dyskusje, ale serdecznie prosimy o przestrzeganie kultury osobistej, dobrych obyczajów i reguł prawa. Wszelkie wpisy, które nie są zgodne ze standardami, proszę zgłaszać do moderacji. Zaloguj się lub załóż konto

Nie hejtuj, pisz kulturalne i zgodne z prawem komentarze! Jeśli widzisz niestosowny wpis - kliknij „zgłoś nadużycie”.

Podaj powód zgłoszenia

M
Marzena

Niby wszystko jest jasne z tą abolicją, ale jak trzeba wypełnić wniosek , zwłaszcza kiedy ma się jeszcze egzekucję nad głową, to pojawiają się problemy. A urzędnicy z ZUS raczej nie kwapią się, zeby pomóc... Skorzystałam więc z pomocy specjalistów, którzy za całkiem rozsądną kasę doradzili mi i wypełnili dokumenty, a moje składki już się umarzają. Polecam: www.abolicjaskladekzus.pl

M
Magda

Umorzenie składek ZUS nie jest automatyczne, a sam wniosek może przysporzyć osobie wnioskujących więcej problemów niż pożytku. Osobiście uważam, że to bardzo dobra ustawa, szczególnie w tak trudnych czasach dla przedsiębiorców jak teraz. Przecież lepiej, żeby firma przetrwała- niejednokrotnie takie firmy dają zatrudnienie innym, więc pomysł dobry, choć może budzić kontrowersje szczególnie wśród osób, które opłacały składki (więcej na temat wniosku o umorzenie długu ZUS).

M
Marek

Muszę powiedzieć, że zobaczyłem komentarz na tym serwisie, który polecał www.abolicjaskladekzus.pl Trochę byłem scaptycznie do tego nastawiony, bo pewnie -- ktoś tu sie reklamował. Ale zadzwoniłem i zostałem mile zaskoczony. Dość tanio, bardzo fachowo. Ja jesetem zadowolony

A
Abolicja

Chcesz się dowiedzieć więcej na temat abolicji składek ZUS? Zapraszam na nasz serwis tematyczny: www.abolicjaskladekzus.pl ! Jeżeli jesteś zainteresowany abolicją, możemy Ci pomóc!

G
Gość

Pewnie podniosą stawki na maxa.Złodziejski ZUS.

u
umorzenie

Mi napisali tak : Jednocześnie Zakład informuje, iż ewentualne pozytywne rozpatrzenie wniosku o umorzenie należności będzie miało negatywny wpływ na zakres oraz wysokość przyszłych świadczeń z ubezpieczeń społecznych.
Ciekawe co przez to rozumieją...?

T
Tomek M

Witam! Dostałem pismo z ZUS ,w którym napisane jest,że mój wniosek w sprawie abolicji zostaje zawieszony do momentu wydania decyzji Unii Europejskiej.Mam zawarty układ ratalny od września 2012, co się stanie jeżeli przestane teraz płacić raty,czy abolicja jakoś mnie chroni przed egzekucją do momentu wydania decyzji przez Unię Europejską i czy nie powinienem dostać aneksu do umowy i płacić tylko te zaległości,których abolicja nie dotyczy?

D
Drwal
a mi nic nie umorzą, bo mam zaległości 8 tys. sprzed 1999roku i nie jestem w stanie tego splacić. po co ta ustawa?

To po kiego grzyba działalnośc prowadzisz i psujesz innym rynek skoro taki z Ciebie przedsiębiorca że dla ciebie 8tys to jest kwota nie do spłacenia ?? Zamykaj kramik i się nie ośmieszaj.
T
Tomek

Witam! Dostałem dziś pismo z ZUS ,w którym napisane jest,że mój wniosek zostaje zawieszony do momentu wydania decyzji Unii Europejskiej.Mam zawarty układ ratalny od września 2012 lecz płacąc bieżące składki + układ ratalny ledwo wyrabiam,mam pytanie co się stanie jeżeli przestane teraz płacić raty,czy abolicja jakoś mnie chroni przed egzekucją do momentu wydania decyzji przez Unię Europejską?

R
Romek

witam, ja za namową kolegi oddałem sprawę zaprzyjaźnionej firmie, która niewiele za to wzięła, a ja nie musiałem stać w kilkumetrowej kolejce do okienka; adres to abolicjazus.net, jak komuś zależy na czasie i świętym spokoju to zachęcam - nie wiem czy są inne firmy, które się tym zajmuja

j
janek

a mi nic nie umorzą, bo mam zaległości 8 tys. sprzed 1999roku i nie jestem w stanie tego splacić. po co ta ustawa?

G
Gosc
Twoja wypowiedź i poziom intelektualny- nie mówiąc o inteligencji mniejszej od zera- mówi sama za siebie. Wczytaj się w to w jaki sposób Ci ludzie polegli w walce z ZUS a dopiero napisz coś sensownego jako komentarz. Nie takie słowa powinienem Ci powiedzieć ale nie bede Cię obrażał.
Żenada człowieku, żenada.... masz mnniej rozumu od niemrawego.
Do kogo piszesz? Bo tu kilka postuw jest.
R
Rakten

Twoja wypowiedź i poziom intelektualny- nie mówiąc o inteligencji mniejszej od zera- mówi sama za siebie. Wczytaj się w to w jaki sposób Ci ludzie polegli w walce z ZUS a dopiero napisz coś sensownego jako komentarz. Nie takie słowa powinienem Ci powiedzieć ale nie bede Cię obrażał.
Żenada człowieku, żenada.... masz mnniej rozumu od niemrawego.

k
kret

ZUS - Zakład Utylizacji Struszków

t
tak se

Gdzie są pieniądze ze składek emerytalnych? Trochę dużo czytania, ale to są fakty! Warto czasem myśleć samodzielnie. Rządowe statystyki mówią, że średnia pensja w Polsce to ok. 3600. To znaczy, że średnie składki emerytalne to 703,08 zł miesięcznie - procent składki emerytalnej do ZUS jest stały, określony ustawowo. Liczba pracujących na koniec II kw. 2011 to 16,163 mln. Możecie te dane sami zweryfikować przeglądając oficjalne strony rządowe, sięgając do oficjalnych statystyk GUS. Miłej zabawy. Ale co z tego wynika?? BARDZO WIELE, a właściwie BARDZO DUŻO. Dużo czego?? PIENIĘDZY, oczywiście. Pomnóżcie urzędową i oficjalną liczbę zatrudnionych i oficjalną i bardzo urzędową średnią składkę emerytalną do ZUS. Powinno Wam wyjść miesięcznie 11 375 519 400 zł, czyli ponad jedenaście miliardów trzysta siedemdziesiąt pięć milionów. To gigantyczne pieniądze, a jest to tylko składka emerytalna. Bawmy się dalej: pomnóżcie to razy 12 miesięcy, a wyjdzie na to, że w skali roku jest to 136 506 232 800 zł. Kończą się Wam okienka w kalkulatorze? Mnie też. Zatem powiem, że jest to słownie ponad 136 miliardów 506 milionów zł w roku. Mamy w Polsce około 5 mln emerytów, dokładnie - w marcu 2011 było ich 4,979 mln. To znowu wg. oficjalnych, rządowych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk. Rencistów nie liczę, bo już na pewno nie zmieszczą mi się w kalkulatorze, a poza tym - na nich jest OSOBNA składka!!!. Wychodzi mi zatem na to, że rocznie jest to średnio 27301 zł na emeryta, czyli miesięczna emerytura średnio powinna wynosić 2275,00 zł. Tymczasem średnia emerytura - znowu wg rządowych, oficjalnych i jedynie słusznych i poprawnych statystyk wynosiła w tymże marcu 2011 zaledwie 1721,00 zł. Czyli o 554 mniej niż wynika ze składek wyliczonych na podstawie danych statystycznych rządu RP, GUS, ZUS, KRUS i każdy inny SRUS. Jak policzycie dalej, to wyjdzie Wam NADWYŻKA rzędu 32% w stosunku do wydatków na emerytury (czyli średnio ZUS jest na plusie około 2,5 miliarda zł miesięcznie, czyli 30 miliardów rocznie!!!). Tymczasem, rząd ubolewa, że budżet dopłaca ponoć do emerytur dziesiątki miliardów rocznie. Jesteście zdumieni?? To przeliczcie jeszcze raz. Też liczyłem, bo nie wierzyłem. Wniosek jest taki: ktoś z trójki: GUS, ZUS, Rząd RP łże. ŁŻE W BEZCZELNY SPOSÓB. Gorzej: dopuszczam możliwość, że łże więcej niż jeden, a nawet że łżą wszystkie wymienione instytucje. Taki jest mój wniosek. Ale jest też PYTANIE: co dzieje się z nadwyżką??? I takie są wnioski wynikające z oficjalnych danych statystycznych. Chyba, że Rostowski przesłał sfałszowane dane do GUS, wszak to, używając eufemizmu, mistrz kreatywnej księgowości. Załóżmy jednak, że dane oficjalne są prawdziwe, a więc wnioski zeń wynikające także. Proszę sobie wyobrazić, jaka gigantyczna nadwyżka powstanie przy wydłużeniu czasu pracy potrzebnego do osiągnięcia wieku emerytalnego. Oczywiście, pracy tej i tak nie ma, a bezrobocie zamiast maleć wciąż rośnie, co również potwierdzają dane oficjalne. Na co ma pójść taka nadwyżka?? Na zrzutkę na Greków?? Włochów?? By żyło im się jeszcze lepiej?? Gdzie jest kasa!!! Jeśli tak jak ja, jesteś przeciw kłamstwom rządzących, to proszę skopiuj to na inne fora, aby jak najwięcej osób mogło to przeczytać, zanim zostanie usunięte. Ludzie kiedy w końcu wyjdziemy na ulice i zaczniemy walczyć o swoje? pieniądze???" kopiuj i wklej na inne fora.

Dodaj ogłoszenie